Прем'єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що уряд продовжить роботу у штатному режимі, допоки президент Володимир Зеленський не прийме рішення щодо його заяви про відставку.
"Уряд України продовжує працювати у штатному режимі до того моменту, поки президент не прийме рішення, хто на якій позиції у великій команді може працювати. Це політичне рішення, яке ми очікуємо від лідера нашої політичної сили", — сказав очільник уряду під час виступу у Верховній Раді 17 січня.
Він пояснив, що передав президенту заяву, яка написана відповідно до Конституції — на ім'я голови Верховної Ради. Після завершення виступу Гончарука спікер парламенту Дмитро Разумков сказав, що таку заяву ще не отримав.
Прем'єр вказав, що останнім часом багато інформаційних атак і маніпуляцій навколо уряду з метою "посіяти розбрат всередині команди" та створити уявлення, що нібито хтось не поважає президента — "це неправда".
Він подякував колегам за роботу та підтримку: "Ви круті, ви майбутнє цієї країни. Разом ми зробимо більше".
Після виступу Гончарук повернувся до урядової ложі, міністри, які прибули до Ради, почали збиратися на вихід.
Разумков зазначив, що час для години запитань до уряду вичерпано. У відповідь депутати почали вигукувати "Ганьба!". Вони хотіли поставити йому запитання, але так і не встигли.
Як відомо:
- Зранку 17 січня прем'єр Гончарук повідомив, що написав заяву про відставку і передав її президенту Володимиру Зеленському. В Офісі президента заявили, що глава держави отримав заяву і розгляне її. Пізніше Гончарук коротко виступив у Раді. За його словами, уряд продовжить роботу у штатному режимі до рішення президента щодо заяви про відставку.
- Відповідно до ст. 15 закону про Кабінет Міністрів, прем’єр-міністр має право заявити Верховній Раді про свою відставку. Його звільняють з посади з дня прийняття рішення про відставку на пленарному засіданні Верховної Ради. Прийняття Радою рішення про відставку прем’єра має наслідком відставку всього Кабміну.
- Згідно із Конституцією, після відставки прем'єра та Кабміну Верховна Рада здійснює формування нового складу уряди у визначені Основним законом строки.
- За українським законодавством, питання про відставку уряду не можна розглядати упродовж року з моменту затвердження програми діяльності Кабміну. Тобто уряд Гончарука має імунітет до жовтня 2020 року.
- 15 січня мережею почав ширитися звукозапис розмови, де є голос людини, схожий на голос прем'єра Гончарука. На аудіо, серед іншого, людина з голосом Гончарука визнає себе "профаном в економіці".
- Згодом у ЗМІ з'явилася інформація, що Гончарук зібрався у відставку на тлі скандалу зі "злиттям" в мережу аудіозапису. У Кабміні спростували інформацію про те, що прем'єр-міністр написав заяву про звільнення.
- Сам Гончарук розповів, чому він "не профан в економіці", а у фракції "Слуга народу" висловилися за розслідування СБУ ймовірного факту прослуховування високопосадовців.