Європейський Союз сьогодні може прийняти серйозні кроки щодо всіх заморожених активів РФ, а європейські бізнеси можуть використовувати їх під час відбудови України.
Про це президент Володимир Зеленський заявив в інтерв'ю італійському телеканалу RaiNews24.
"Європейський Союз сьогодні може прийняти серйозні кроки щодо всіх заморожених активів Російської Федерації. Це важливий крок. Він допоможе не тільки Україні. Я вам наведу приклад відбудови", — сказав він.
За словами президента, у липні в Римі відбудеться конференція щодо реконструкції України.
"Усі бізнеси європейські, які можуть приїхати й після війни відбудовувати Україну, вони можуть ще й заробляти гроші. Не тільки допомогти Україні відбудувати — ми вдячні за допомогу — а й можуть брати ці гроші заморожені і відбудовувати Україну. І це "win-win". Це не тільки важливо в контексті підтримки, а й з прагматичного боку — для бізнесу, для ваших людей, для фахівців», — сказав Зеленський.
Допоможіть нам стати кращими, розповівши про свій досвід користування сайтом Суспільного. Пройдіть це коротке опитування, воно займе до 5 хв вашого часу. Дякуємо!
Що відомо про заморожені російські активи
З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.
Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.
Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.
У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.
У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.
8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.
23 жовтня Рада ЄС ухвалила рішення, згідно з яким Україна отримає від Євросоюзу кредит на суму до 35 мільярда євро в рамках зобов'язань G7.