У Кам’янці-Подільському представили єдину в Україні платівку з першим записом «Щедрика»

У Кам’янці-Подільському представили єдину в Україні платівку з першим записом «Щедрика»

У Кам’янці-Подільському представили єдину в Україні платівку з першим записом «Щедрика»
. Фото: Кам'янець-Подільська міська рада.

У Кам’янці-Подільському, що на Хмельниччині, представили єдину на сьогодні в Україні платівку з першим записом «Щедрика» у виконанні хору під керівництвом Олександра Кошиці. Запис платівки було здійснено 1922 року компанією Brunswick у США. Також у місті презентували і перший відомий грамзапис «Caroll of the Bells».

Про це Суспільному розповіла прессекретарка виконкому Кам’янець-Подільської міської ради Тетяна Дика.

За її словами, ці записи вперше публічно відтворили сьогодні, 26 грудня, у сесійній залі Кам’янець-Подільської міськради в рамках презентації проекту «Кам’янецькі ноти і крила «Щедрика».

«Унікальність сьогоднішнього заходу ще й у тому, що запис «Щедрика» вперше публічно відтворили на грамофоні The Victor-Victrola VV-VI виробництва США, який є ровесником унікальної платівки, адже був випущений також у 1922 році», - додає Тетяна Дика.

Також, за словами посадовиці, народна хорова капела «Дніпро» подарувала кам’янчанам та гостям міста прем’єру пісні «The Bluebirds», яка була написана 1933 року. Це досі невідома в Україні версія, що була написана за три роки до "Carol of the Bells" і слова якої відображають саме зміст «Щедрика». Капела «Дніпро» є спадкоємицею і послідовницею студентського хору Університету Святого Володимира, який під керівництвом Олександра Кошиця 25 грудня 1916 року у Києві вперше публічно виконав «Щедрика» на великій сцені.

«Основна особливість заходу, який презентовано у Кам’янці-Подільському – можливість ознайомитися із кам’янецькою добою історії легендарної композиції Миколи Леонтовича.

Згідно із історичними даними, автор легендарного «Щедрика» з 1892 по 1899 рік навчався у Подільській духовній семінарії, де вивчав теорію музики та хоровий спів, опанував скрипку, фортепіано, деякі духові інструменти, почав обробляти народні мелодії, рік керував студентським хором. Під час того, як Кам’янець був столицею УНР у 1919 році, саме тут, після евакуації з Києва, з 14 лютого по 24 березня було остаточно сформовано Українську республіканську капелу під керівництвом Олександра Кошиця та проведено значну роботу з підготовки світового турне. Саме ця капела, вирушивши із Кам’янця-Подільського, дала старт так званій культурній дипломатії України, і понесла у світ низку унікальних творів, серед яких «Щедрик» Миколи Леонтовича. Уже за кілька років англійською мовою із назвою «Carol of the bells» він набуде популярності, а з часом стане легендарною піснею, без якої не відбуваються жодні різдвяні свята», - розповідає Тетяна Дика.

За її словами, аби повернутися до теми та підкреслити значимість кам’янецького періоду «Щедрика» і загалом діяльності капели Кошиця, Кам’янець-Подільським об’єднанням товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка було розроблено проект «Кам’янецькі ноти і крила «Щедрика». Куратором проекту виступив Анатолій Паладійчук, наукову експертизу забезпечила автор і координатор проекту «Світовий тріумф «Щедрика» - 100 років культурної дипломатії України» Тіна Пересунько,

«На власному ентузіазмі кам’янчанами була зібрана колекція унікальних експонатів з цієї теми, зокрема: Libretto Української республіканської капели (1922-24 роки, США), партитури і книги з текстом пісень англійською мовою на мелодію Миколи Леонтовича «Щедрик»: «The Bluebirds», Max T. Krone (1933); «Carol of the Bells», Peter Wilhousky (1936); «Ring Christmas Bells», M.L. Hohman (1947); «Ring, Silver Bells», M.E. Bovee (1951); «Christmas Bell Carol», Ruth Heller (1954). Ця колекція – чи не єдина в Україні, яка має таку кількість оригінальних експонатів, пов’язаних з історією «Щедрика» в обробці Олександра Кошиці та виконанні його капелою. Усі ці експонати були презентовані під час заходу. Детальніше з ними можна буде ознайомитися під час виставки, яка запрацює у Кам’янці-Подільському вже з 28 грудня у виставковій залі на вулиці Соборній», - продовжує прессекретарка виконкому Кам’янець-Подільської міськради.

Презентацію проекту «Кам’янецькі ноти і крила «Щедрика» організовано Кам’янець-Подільським об’єднанням товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка за підтримки низки громадських інституцій, навчальних закладів та міської влади Кам’янця-Подільського.

Читайте також

На початок