10 жовтня — День психічного здоров'я. Що таке депресія та хто в зоні ризику

10 жовтня — День психічного здоров'я. Що таке депресія та хто в зоні ризику

10 жовтня — День психічного здоров'я. Що таке депресія та хто в зоні ризику

У Всесвітній день психічного здоров'я, який щорічно відзначають 10 жовтня, Суспільне розповість про найпоширеніший психічний розлад, від якого потерпають майже 300 мільйонів людей у світі.

Ми часто називаємо депресією те, що нею не є. Дізналися погані новини, зламався автомобіль, посварилися з керівником – і все, цього досить, щоб наступні кілька днів відчувати смуток та напруженість.

Але уявіть іншу ситуацію: сталося щось дійсно серйозне. Помер хтось із близьких, ви потрапили в аварію чи втратили роботу. Пригнічення триває вже довше – кілька тижнів, – але згодом минає. Ми переживаємо горе і відновлюємося, просто кожній людині для цього потрібна різна кількість часу. Утім, буває, що неприємні випадки стають каталізатором розвитку депресії, і людина тривалий час живе з відчуттям, ніби її переїхав каток.

І річ не в тім, що деякі люди емоційно сильніші, стабільніші, а інші – слабші. Більшість досить вдало переносять депресивні епізоди, тому думають, що так можуть усі. Аж поки колега, знайомий або ви самі не опускайтесь на самісіньке дно, втрачаючи можливість працювати, спілкуватися й жити у своє задоволення.

Що таке депресія та чому її не можна соромитися

Що таке депресія і чому в ній не соромно зізнатися
undefined

Депресія – це постійний (не менше двох тижнів) біохімічний розлад із впливом навколишнього середовища. Причини її виникнення такі ж біологічні, як і в більшості "справжніх" захворювань. Тільки ніхто не подумає сказати людині з температурою або кашлем: "Годі вже кашляти, чого ти як дитина мала?".

Згідно з даними ВООЗ, депресія – найпоширеніший психічний розлад, від якого у світі потерпають майже 300 мільйонів людей. 15% наших читачів пережили період серйозної депресії, на власному досвіді відчувши, чим вона відрізняється від сезонних коливань настрою або короткочасних емоційних реакцій на буденні труднощі. У найгіршому випадку депресія може призвести до самогубства, від якого щорічно вмирає близько 800 000 осіб – це друга за частотою причина смерті серед молоді віком від 15 до 29 років.

Існує як психологічне, так і фармакологічне лікування помірної та важкої форми депресивних розладів. Однак, за даними того ж ВООЗ, у країнах з низьким і середнім рівнем доходу, до яких належить Україна, лікування депресії часто відсутнє або недостатньо розвинене. Перешкоди для ефективного догляду включають нестачу ресурсів, відсутність кваліфікованих медичних працівників і соціальну стигму, пов'язану з психічними розладами.

За оцінками, 76-85% людей, які страждають на психічні розлади в цих країнах, не мають доступу до необхідного їм лікування. Багато людей, особливо старшого віку, заперечують існування у людства будь-яких психологічних проблем. Як показало дослідження, виявлення випадків депресії лікарями загальної практики ускладнене ще й тим, що майже у половині випадків пацієнти намагаються змовчати про її симптоми.

Тому докладне обговорення депресії та причин її виникнення необхідне. Але замість того, щоб розповідати про найефективніші способи боротьби з психічними розладами й допомагати людям, фахівці змушені щоразу доводити існування цих хвороб узагалі. Ситуація нагадує історію з противниками вакцинації – рухом, який, на жаль, досі популярний в Україні.

Причини виникнення депресії: як вона пов'язана з біологічними процесами

Що таке депресія і чому в ній не соромно зізнатися
undefined

Те, що депресія – справжнє, а не вигадане захворювання, стає зрозуміло, якщо розглянути вегетативну симптоматику. За важкої форми депресії організм починає функціонувати інакше.

Насамперед виникають проблеми зі сном: людина прокидається о 4-5 ранку, абсолютно безсила й неспроможна заснути знову. Це відбувається через порушення біологічних ритмів і циклів здорового сну. З'являються проблеми з апетитом: більшість заїдає стрес, коли стає сумно, тому що вуглеводи знижують вироблення гормонів стресу, але в людей з депресією все навпаки – їхній апетит падає, а рівень гормону стресу та виробка адреналіну збільшується.

Тому на перший погляд може здатися, що людина у глибокій депресії перетворюється на овоч без сил і бажання робити будь-що, крім як лежати цілий день у ліжку. Але організм хворого переживає постійний сильний стрес, 7 днів на тиждень видаючи гіпертрофовану реакцію у стані прискореного метаболізму і підвищеного тонусу м'язів.

Клінічна депресія може прискорювати процеси старіння в клітинах і змушувати нас почуватися значно старшими за реальний вік. Про це свідчать результати дослідження понад 2 тисяч пацієнтів, опубліковані у журналі Molecular Psychiatry. Наслідки депресії можуть бути тривалими та різко вплинути на здатність людини функціонувати і жити повноцінним життям. Але найстрашніше полягає в симптоматиці. Скільки ще захворювань ви знаєте, серед симптомів яких є ангедонія – неспроможність відчувати задоволення?

Симптоми депресії

Депресивні симптоми поділяються на типові (основні) та додаткові. Згідно з МКБ-1010-й перегляд Міжнародної статистичної класифікації хвороб і проблем, пов'язаних зі здоров'ям., депресія діагностується за наявності двох основних симптомів і не менше трьох додаткових.

До типових (основних) належать:

 1. Ангедонія: неспроможність відчувати задоволення.
 2. Пригнічений настрій.
 3. Психомоторна загальмованість: організм впадає у стан анабіозу, хворому важко займатися навіть побутовими справами. Загальмованість думок і руху.

До додаткових симптомів належать:

 1. Песимізм.
 2. Почуття провини, тривога і відчуття страху.
 3. Занижена самооцінка.
 4. Проблеми з концентрацією.
 5. Труднощі в ухваленні рішень.
 6. Думки про смерть або самогубство.
 7. Проблеми з апетитом, зниження або збільшення у вазі.
 8. Глікогевзія: поява солодкого присмаку в роті без видимої причини.
 9. Проблеми зі сном.

Хто в зоні ризику

Депресію спричиняє складна суміш соціальних, психологічних та біологічних факторів. Але труднощі у діагностуванні (та різноманіття причин виникнення) хвороби не є аргументом проти її існування і серйозності.

Такі життєві події, як емоційна травма у дитинстві, раптова втрата близьких або безробіття, сприяють і можуть стати каталізатором розвитку депресії. Так само, як особисті конфлікти, зловживання наркотиками чи алкоголем, сексуальне або емоційне насильство й інші події, які можуть назавжди змінити ваше життя (нова робота, шлюб, розлучення, поява дитини або відставка).

Генетична схильність теж відіграє роль. Наявність депресії в одного з батьків підвищує ризик виникнення захворювання у дітей. Іноді депресія може бути симптомом іншого захворювання, а іноді – побічним ефектом ліків (наприклад, леводопи, кортикостероїдів, бензодіазепінів) – це так звана ятрогенна або фармакогенна депресія.

У багатьох людей в похмуру погоду або внаслідок постійного перебування у затемнених приміщеннях депресія може виникати через відсутність яскравого світла. Цей різновид називають сезонною депресією, або сезонним афективним розладом, бо вона найчастіше спостерігається у хворих восени та взимку.

Поширеність захворювання за недостатнього функціонування щитоподібної залози досягає 50%, а ризик розвитку депресивних порушень у хворих на гіпотиреоз у 7 разів вище порівняно зі здоровими людьми.

Як бачите, у зоні ризику можуть опинитися майже всі люди на планеті. Питання у тому, хто вчасно відреагує і звернеться по допомогу до фахівця, а хто запустить свій стан і опиниться віч-на-віч перед набагато серйознішою проблемою. Піклуйтеся про здоров'я, не ігноруйте проблеми та не соромтеся зізнатися собі в депресивному стані.

Наслідки ігнорування депресії

Найбільша небезпека депресії в тому, що вона здатна тривалий час залишатися без належної уваги як з боку хворої людини, так і з боку її оточення. Така непомітність згодом може мати трагічні наслідки, починаючи від серйозних психічних розладів і закінчуючи самогубством.

"Люди, не почуті у своїй проблемі, не здатні висловити свій біль, і можуть закінчити життя таким чином", – розповідає в коментарі Суспільному психологиня Алла Дацюк. За її словами, якщо не лікувати депресію, це може привести до додаткових побічних захворювань: розладу харчової поведінки, виникненню фобій, неможливості повноцінно функціонувати та втраті соціальних контактів.

"По суті, людина стає повністю відірвана від життя в цілому – вона залишається наодинці з собою і своїми проблемами. У такій ситуації дійсно важливо, щоб був хтось, хто може побути поруч і направити до терапевта, підтримати", – говорить психологиня.

Як лікувати депресію

Депресія виліковна. Вибір оптимального методу лікування залежить від ступеня тяжкості захворювання і може включати: психотерапевтичні методи, медикаментозні, зміну способу життя та інші додаткові методи. Вживання алкоголю або будь-яких інших психотропних або наркотичних препаратів поглиблює депресію. Потрібно звернутися по допомогу до фахівця – з правильною допомогою ви видужаєте скоріше. Депресія може статися у кожної людини, вона ні в якому разі не вказує на слабкість.

Методи лікування і симптоми депресії у жінок можуть істотно відрізнятися від методів лікування і симптомів клінічної депресії у чоловіків. В абсолютній більшості випадків для лікування потрібно використовувати індивідуальний підхід, заснований на даних первинного огляду і результати аналізів конкретного пацієнта.

В процесі лікування застосовується два основні методи лікування депресії: психотерапевтичний та медикаментозний. Психотерапія є основою успішного лікування, що дозволяє знайти контакт між пацієнтом і лікарем, визначити причину виникнення патології, а також сформувати правильне ставлення до подій в житті.

У рідкісних випадках, при лікуванні клінічної депресії лікарями можуть застосовуватися й інші методи: музикотерапія, медитація, світлолікування, гіпнотерапія тощо.

Читайте також:

Я поруч і хочу допомогти. 10 порад як підтримати людину з депресією

Як позбутися синдрому втрачених можливостей і жити собі на втіху

Емоційне вигорання на роботі. 8 способів впоратися з синдромом

На початок