Moderna vs Pfizer. Як відрізняються дві перші у світі вакцини проти коронавірусу

Moderna vs Pfizer. Як відрізняються дві перші у світі вакцини проти коронавірусу

Moderna vs Pfizer. Як відрізняються дві перші у світі вакцини проти коронавірусу
. АР

США, Велика Британія та Євросоюз вже почали використовувати вакцину проти COVID-19 розробки фармацевтичного гіганта Pfizer і BioNTech. Водночас Рада експертів при Федеральній адміністрації ліків та продуктів США планує надати екстрений дозвіл на використання іншого препарату, розробленого компанією Moderna. Попри певну схожість, дві вакцини мають і низку важливих відмінностей, серед яких умови зберігання та побічні ефекти.

При виробництві вакцин використовується однаковий підхід: обидва препарати містять синтетичну матричну РНК, яка "кодує" глікопротеїн S, або так звані "шипи" вірусу SARS-CoV-2. Таким чином, після ін'єкції імунна система організму виробляє антитіла до "шипів". Якщо вакцинована людина згодом піддається впливу коронавірусу, ці антитіла повинні атакувати COVID-19. Однак, як пояснюють у Федеральній адміністрації ліків та продуктів США, препарати мають принципово різні "системи доставки ліпідівГрупа органічних речовин, що входять до складу живих організмів і характеризуються нерозчинністю у воді та розчинністю в неполярних розчинниках. Це визначення об'єднує велику кількість сполук різних за хімічною природою, зокрема таких, як жирні кислоти, воски, фосфоліпіди, стероїди, тощо", передає CNN.

Moderna

Американська біотехнологічна компанія Moderna була заснована у 2010 році. Сфокусована на розробці ліків і вакцин на основі технологій роботи з матричної РНК. Штаб-квартира: Массачусетс, США. До початку пандемії COVID-19 вчені компанії працювали над ліками проти іншого виду коронавірусу - Близькосхідного респіраторного синдрому MERS, тому на початку епідемії компанія мала перевагу.

Moderna була також першою компанією, яка розпочала третю стадію клінічних випробувань свого препарату. Дослідження показали, що ефективність вакцини становить 94,1%. З 15 тисяч учасників дослідження, які отримували препарат, а не плацебо, на COVID-19 захворіли тільки 11, і у жодного хворого не було важкої форми коронавірусу. При цьому в компанії заявили про стовідсоткову ефективність препарату при тяжкій формі захворювання.

Як повідомили у Moderna, вакцина виявилася ефективною для всіх вікових груп, статей, расових та етнічних груп та учасників з супутніми медичними захворюваннями, пов'язаними з високим ризиком тяжкого захворювання COVID-19. Близько 10% учасників дослідження були чорношкірими, а 20% - латиноамериканцями.

Читайте також: Національний план вакцинації населення. Коли ухвалять та що він передбачає

Важливою перевагою Moderna є умови зберігання: препарат залишається дієздатним за температури -20° C до шести місяців, а в стандартному холодильнику її можна зберігати до місяця.

Вакцину Moderna вводять двома дозами по 100 мікрограмів з інтервалом у 28 днів. Щеплення дозволено робити людям від 18 років.

Недоліком є довший список побічних ефектів, ніж у Pfizer. Зокрема, найпоширенішими є біль у місці ін'єкції, втома, головний біль, біль у м'язах, біль у суглобах та озноб, є факти збільшення лімфатичних вузлів. Побічні реакції науковці спостерігали у 10-15% учасників дослідження, які отримували препарат. Вартість препарату має скласти від 25 до 37 доларів, залежно від обсягу закупівлі.

Pfizer

Американська фармацевтична компанія Pfizer заснована у 1997 році, одна з найбільших у світі. Акції компанії Pfizer у 2004 році були включені в базу розрахунку промислового індексу Доу-Джонса. Штаб-квартира розташована в Нью-Йорку, а головний дослідницький центр знаходиться в Гротоні, Коннектикут. Для виробництва вакцини від COVID-19 Pfizer об'єднала зусилля з німецьким біотехнологічним виробником активних імунотерапевтичних засобів BioNTech.

Вакцина Pfizer і BioNTech під час випробувань показала ефективність у 95%. Найбільш серйозними побічними ефектами була втома, про яку повідомили 3,8% та головний біль, який виник у 2% учасників дослідження.

Головний недолік - вакцину Pfizer потрібно зберігати за температури близько -75° C , що на 50 градусів нижче за температуру зберігання будь-якої іншої вакцини. Препарат можна зберігати в холодильнику лише п’ять днів до закінчення терміну її дії. Через це у США для початку вакцинації було створено складний набір вимог щодо поводження та зберігання, відомий як "холодовий ланцюг", який включав дорогі морозильні камери з великою кількістю сухого льоду.

У порівнянні з препаратом розробки Moderna, перевагою Pfizer є те, що щеплення можна робити людям від 16 років, а інтервал між введенням двох доз коротший - 21 день.

Європейський союз вже оголосив про готовність закупити 300 мільйонів доз Pfizer за 15,5 євро за дозу.

Що відомо

  • Міністр охорони здоров’я Максим Степанов заявив, що Україна веде перемовини про постачання вакцини від COVID-19 з COVAX, за якою Україна має отримати близько 8 мільйонів доз вакцини, однак якої саме - наразі не уточнюється. Окрім того, уряд веде перемовини з обома лідерами: Pfizer та Moderna.
  • МОЗ планує вакцинувати від COVID-19 коштом бюджету близько 21 мільйона українців, які входять до груп ризику.
  • Голова комітету з питань лікарсько-фармацевтичної діяльності громадської ради при МОЗ Іван Сорока заявив, що Україна вже зараз має готуватися до прийому вакцини від COVID-19, перша партія якої може надійти ближче до літа 2021 року.
На початок