Національний план вакцинації населення. Коли ухвалять та що він передбачає

Національний план вакцинації населення. Коли ухвалять та що він передбачає

Ексклюзивно
Національний план вакцинації населення. Коли ухвалять та що він передбачає
. Associated Press

Парламентський комітет з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендував нардепам прийняти проєкт постанови "Про Національний план вакцинації населення України проти COVID-19". Він, зокрема, передбачає обрання відповідальних за вакцинацію осіб та створення окремої електронної системи для запрошення людей.

Авторами проєкту постанови виступили понад 20 нардепів майже від усіх фракцій Верховної ради. Документ зареєстрували у парламенті 16 грудня, текст постанови є в розпорядженні Суспільного.

Автори документу зазначають, що станом на 16 грудня у світі 58 вакцин проти COVID-19 проходять випробування на добровольцях, а 15 вакцин знаходяться на завершальній стадії випробувань. За ініціативою СOVAX в Україну потрапить 8 млн доз вакцини, яка потребуватиме введення двох доз. Завдяки цьому механізму, за розрахунками авторів, вдасться провакцинувати 4 млн людей, що складає 10% населення України. Тому документом пропонується розробити Національний план вакцинації.

Що передбачається у проєкті постанови

 • Розробка регіональних планів на основі національного, із зазначенням кількості населення в кожній із пріоритетних груп;
 • Розробка плану розподілу вакцин з переліком місць зберігання, медичних закладів, де відбуватиметься щеплення тощо;
 • Проведення аудиту наявної інфраструктури: наприклад, скільки є холодильників для зберігання вакцини, скільки їх треба докупити, чи є автомобілі для перевезення;
 • Створення плану дистрибуції вакцин (місця, де має відбуватися щеплення та, де можуть зберігатися вакцини та тривалість їх зберігання);
 • Обрання відповідальних (координаторів) за вакцинацію як на загальному рівні, так і на місцях;
 • Створення електронної системи або програмного продукту для запрошення на повторну вакцинацію людей;
 • Проведення інформаційної кампанії для підвищення рівня готовності населення.
Читайте також: Вакцинація від COVID-19: в USAID запевняють, що Україна в пріоритеті

За пропозицією авторів проєкту постанови до пріоритетних груп населення, що підлягають першочерговій вакцинації, повинні обов’язково входити:

 • медичні працівники;
 • особи старшого віку та особи, що піклуються про них;
 • особи, які мають супутні хвороби та ризикують отримати тяжкі наслідки від інфікування COVID-19;
 • військові Збройних сил України;
 • особи, які забезпечують підтримку життєдіяльності суспільства (особливо об’єктів критичної інфраструктури);
 • працівники закладів освіти;
 • особи, що мають високий рівень інфікування на роботі;
 • вразливі групи населення (зокрема, й ув’язнені та безпритульні), що мають високий шанс інфікування та розповсюдження вірусу.

Співавторка закону народна депутатка від фракції "Голос" Ольга Стефанишина розповіла Суспільному, що 2,6 млрд грн виділених в бюджеті на закупівлю вакцин від COVID-19 недостатньо. За її підрахунками, для повного забезпечення необхідно щонайменше 15 млрд грн.

"Бюджету не достатньо, це однозначно. Його недостатньо навіть на закупівлю вакцини при тому, що в нас буде поставка в рамках ініціативи COVAX, її вистачить на 4 млн людей, тому потрібно нарощувати потужності державного бюджету. Зараз у бюджеті 2,6 млрд грн, і якщо найдешевша вакцина коштуватиме 4 долари, то зможемо купити десь на 11,5 млн людей. Пріоритетні групи це 20 млн людей, тому коштів на вакцину треба більше. Ще треба кошти на шприци, утилізаційні бокси, підготовку місяць для вакцинації, закупівлю холодильників та транспортування. Цих коштів недостатньо, їх треба вишукувати", – розповіла Стефанишина.

За її словами, точний прорахунок можна зробити після отримання результатів аудиту. На думку Стефанишиної, якби план приймався на рівні Кабінету міністрів – план було б простіше втілювати.

"Труднощі – це відсутність політичної волі, оскільки комітет отримав рекомендації міністерства (МОЗ – ред.) зробити план на рівні міністерства. Я вважаю, що це було помилково, оскільки зобов'язувати потрібно було уряд, оскільки це найвище політичне рішення", – додала вона.

Читайте також: "Є три різні сценарії". Хто привезе в Україну вакцину від COVID-19 та як її зберігатимуть

Як повідомив Суспільному екскерівник Центру громадського здоров’я України Володимир Курпіта, без затвердженого документа проведення вакцинації виглядає не реалістично.

"За тими попередніми розрахунками, які міністерство (МОЗ – ред.) презентувало уряду і Офісу президента, вони зараз можуть забезпечити мільйон вакцинацій у місяць. У такому випадку 50% населення треба буде вакцинувати 20 місяців. Це декілька років. Через це ми не віримо у реалістичність цього питання", – сказав Курпіта.

За його словами, потрібно отримати дані про те, скільки людей треба вакцинувати не загально, а кількість по регіонах, а також вирішити, де вони будуть вакцинуватися. За пропозицією вакцинація може проводитися як у стаціонарних центрах медичної допомоги та в тимчасових пунктах. Також необхідно обліковувати людей, які пройшли вакцинацію та які були реакції від щеплення.

Що вирішили на комітеті

Головний санітарний лікар Віктор Ляшко заявив, що частину з запропонованих рекомендацій МОЗ вже зробила. Зокрема, за його словами, вже визначено координаторів на місцях, перевірено холодовий ланцюг зберігання вакцин, розробляється програмний продукт, який спростить запрошення на повторне щеплення.

Також за його пропозицією рівень затвердження Національного плану має визначатися на рівні наказу Міністерства охорони здоров’я, а не Кабінету міністрів, як пропонували автори. Окрім цього додано позицію про рекомендацію органам місцевого самоврядування оновити шляхом закупівлі належне обладнання для забезпечення холодового ланцюга в пунктах щеплення.

Голова комітету Михайло Радуцький запропонував додати до проєкту зауваження санітарного лікаря і проголосувати за проєкт із ними.

Що відомо

 • За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, країна веде переговори про закупівлю вакцини від COVID-19 зі світовими виробниками для того, щоб розпочати вакцинацію в лютому 2021 року. За ініціативою COVAX Україна має отримати вісім мільйонів доз.
 • МОЗ планує вакцинувати від COVID-19 коштом бюджету близько 21 мільйона українців, які входять до груп ризику.
 • Голова комітету з питань лікарсько-фармацевтичної діяльності громадської ради при МОЗ Іван Сорока заявив, що Україна вже зараз має готуватися до прийому вакцини від COVID-19, перша партія якої може надійти ближче до літа 2021 року.
На початок