Скульптуру давньоримського воїна, яку на Рівненщині викопали селяни, передали в музей

Скульптуру давньоримського воїна, яку на Рівненщині викопали селяни, передали в музей

Ексклюзивно
Скульптуру давньоримського воїна, яку на Рівненщині викопали селяни, передали в музей Суспільне Рівне

На Рівненщині у Млинівський музей передали скульптуру, виготовлену на межі 19-20-го століть. Торс давньоримського воїна викопали із землі під час оранки у Смордві біля зруйнованого графського палацу у 2015-му. Тоді селяни не знали, як вдіяти, щоб знахідка не потрапила у приватні руки. І лише нещодавно зі Смордви скульптуру перевезли до Млинова. Після реставрації вона буде доступною для огляду.

Селяни знайшли скульптуру під час земельних робіт у селі Смордва за 10 кілометрів від Млинова на місці, де стояв палац графів Ледухівських,.

СкульптураСуспільне Рівне

"Світлина – це орієнтовно 1915-й рік. Не виключено, що ця скульптура саме з цієї балюстради", – розповідає голова Фонду реставраторів України Євгеній Заблоцький.

СкульптураСуспільне Рівне

"По сторонах відповідає місцю знахідки. Є припущення, що ці скульптури були скинуті з балкону в 1919 році під час того, як тут більшовики обкрадали ці всі палаци", – додає голова Фонду.

СкульптураСуспільне Рівне

П'ять років скульптура простояла на подвір'ї селян, які її виорали. Ті не знали, що робити зі знахідкою.

А потім звернулися до Євгенія Заблоцького, який передав цю скульптуру до Млинівського краєзнавчого музею.

СкульптураСуспільне Рівне

"Це найближчий музей, який є від Смордви. А раніше це була садиба Ходкевичів, флігель, гостьовий будиночок, а Ходкевичі мали зв'язок з Ледухівськими", – додає Євгеній Заблоцький.

Поруч зі скульптурою – цеглина. На ній клеймо з ініціалами Олександра Ледухівського.

СкульптураСуспільне Рівне

"Цеглина була знайдена в цьому році. Під час будівельних робіт натрапили на залишки старого фундаменту у Млинові. Це цегла із цегельні графа Олександра Ледухівського", – каже Євгеній Заблоцький.

СкульптураСуспільне Рівне

Скульптуру експонуватимуть у виставковій залі Млинівського краєзнавчого музею.

СкульптураСуспільне Рівне

"Це як мінігалерея, тому ось ця скульптура буде доречна. Відчистимо належним чином, гарно оформимо і тоді відвідувачі будуть бачити", – каже в.о. директорки Млинівського краєзнавчого музею Вікторія Лещук.

"Вона досить довго була в землі, потім стояла на вулиці, на ній лежав сніг, лід. Сьогодні вона вже в теплому приміщенні. Тиждень-два вона просохне і приступимо до консервації. Є втрати, скоріш за все, це лев втрачений, втрачена голова і, по суті, немає завершення, бо мала стояти на якомусь постаменті", – додає голова фонду реставраторів України Євгеній Заблоцький.

Цю скульптуру мистецтвознавець Микола Бендюк датує кінцем 19-го-початком 20 століття.

СкульптураСуспільне Рівне

"Ми бачимо там торс лицаря античного часу, якийсь римський воїн. Ця скульптура цікава тим, що не витесана з каменю, а зроблена з бетону. От на той час, коли з'явився бетон, кінець 19-го-початок 20-го століття, дуже якісно у нас його робили на Здолбунівщині. Я думаю, що з того ж бетону і зроблена ця скульптура", – коментує мистецтвознавець Микола Бендюк.

"Ще нам передали два невеличкі фрагменти, які ми хочемо передати в Здолбунівський музей, бо він теж має право на них. Бо, по суті, зі Здолбунова пішов розвиток цементу. Там же був цементний завод, один із перших в Російській імперії", – додає Євген Заблоцький.

СкульптураСуспільне Рівне

Цей фрагмент скульптури, знайдений у Смордві, Євгеній Заблоцький передає директору Здолбунівського районного історико-краєзнавчого музею Олегу Тищенку.

СкульптураСуспільне Рівне

"Думаю, що йому треба зробити металевий каркас, таку основу і це, як фрагмент, вписати у фігуру лицаря. Тому що Здолбунів – такий пролетарський і старовинних раритетних лицарських речей тут немає. Ну от – перша з палацу в Смордві", – розповідає Тищенко.

СкульптураСуспільне Рівне

"Це – сувенірна продукція Здолбунівської цементовні кінця 19-го століття – початку 20-го. Це так само "Цемент Здолбунов", підставка під олівці. Вона була розбита і вкинута в бетон. Ми її вирізали комплектом. І тепер в нас цілий комплект бетонних речей", – додає Олег Тищенко.

СкульптураСуспільне Рівне

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди