Комітет Верховної ради з питань регламенту до 15 січня 2021 року має внести зміни щодо посилення відповідальності за неперсональне голосування після заяв нардепів про те, що депутати від ОПЗЖ "кнопкодавили"під час призначення Сергія Шкарлета міністром освіти та науки. Тим часом прем'єр Денис Шмигаль пропонує всім незгодним з призначенням Шкарлета звертатися до суду.
Про це заявив голова Ради Дмитро Разумков під час засідання 18 грудня.
"Разом з прем'єр-міністром ми обговорювали ситуацію, яка, можливо, вчора (17 грудня — ред.) мала місце. Всі фракції звернулися до мене з пропозицією встановити додаткові камери у залі для фіксування, там де їх нема, наприклад, у ложах. До 15 числа регламентний комітет має внести зміни щодо посилення відповідальності за не персональне голосування", — сказав він.
За його словами, Рада повернеться до розташування депутатів від фракцій та груп у залі, згідно із затвердженою одразу після виборів розсадкою, а всі інші місця для голосування, які залишаються порожніми, будуть відключені від системи "Рада". В усіх ложах сесійної зали буде встановлено додаткові камери спостереження.
"Щодо одного з голосувань вчора — всі матеріали, які до мене надійдуть, я розпишу на профільний комітет, вони мають бути розглянуті на регламентному комітеті", — додав Разумков.
Прем'єр пропонує йти до суду
Після заяви Разумкова розпочалася година запитань до уряду, де Володимир В'ятрович з "Європейської Солідарності" поцікавився у Шмигаля, чи комфортно йому працювати в уряді з міністром освіти та науки Сергієм Шкарлетом. В'ятрович вчергове звинуватив Шкарлета у плагіаті, сказав, що нардепи "кнопкодавили "саме за його обрання міністром освіти 17 грудня і закликав прем'єра ініціювати його відставку.
"Міністр призначений відповідно до законодавства, що діє, він зачитав присягу і, згідно з законом, приступив до виконання своїх обов'язків. Якщо у вас є застереження — будь ласка, Україна — демократична держава: зверніться до судів, надайте докази, якщо вони у вас є, для кримінального провадження, надайте рішення відповідні експертні або судові, ми їх будемо розглядати разом з вами, разом з регламентним комітетом і Верховною радою", — відповів Шмигаль.
"Кнопкодавство" за Шкарлета
17 грудня після голосування за призначення Шкарлета міністром освіти депутатка від "Голосу" Інна Совсун заявила в ефірі "Суспільна Студія" на UA:Першому, що під час голосування за його призначення проголосували деякі нардепи від "Опозиційної платформи — За життя", яких фізично не було у сесійній залі парламенту.
"Насправді, можу сказати, що 226 голосів не було, тому що відбулося порушення під час голосування, зокрема серед представників фракції ОПЗЖ. Ми точно бачимо по результатах голосування, що голосував народний депутат Суркіс, але виходить, що голосувала його картка, тому що пана Суркіса весь день у Верховній раді не було", — повідомила Совсун.
За її словами, така ж інформація є про низку інших депутатів, яких не було у залі, але їхня картка проголосувала "за".
"На табло було 226, але насправді це нелегітимне голосування, ані юридично, ані політично", — сказала вона і додала, що "Голос" готує звернення до Разумкова, аби він провів незалежне розслідування.
Під час засідання Ради 18 грудня Совсун також заявила, що Шкарлет, який "украв дисертацію, вкрав посаду міністра освіти та науки руками ОПЗЖ".
За словами заступника голови фракції "Голос" Ярослава Железняка, 17 грудня відбулося засідання фракцій й вони мають щонайменше один доказ того, що кількох депутатів не було у залі під час голосування, хоча їхні картки голосували, і назвав ім'я Ігоря Суркіса.
"Коли в ложі знаходиться 5 людей, а через секунду там вже голосує 8 людей, то це або в нас дуже спортивні народні депутати з'явилися, або ті картки спрацювали", — повідомив він.
За його словами, таке було зафіксовано не лише за нардепами від ОПЗЖ, а й за іншими депутатськими групами.
Чи можливе переголосування
18 грудня Железняк заявив журналістам, що, з юридичної точки зору, переголосування за Шкарлета є неможливим.
"На жаль, міністр вчора (17 грудня — ред.) прийняв присягу і, на жаль, переголосування є майже неможливим з юридичної точки зору", — сказав він.
За його словами, водночас "Голос" буде вимагати звільнення Шкарлета з посади і зареєструє відповідну постанову у Верховній раді.
"Це буде, напевно, рекорд того, як швидко міністр отримав "підтримку" парламенту", — зазначив Железняк.
Він пояснив, що у Раді є камери телеканалу "Раду" й управління державної охорони. Саме другі застосовуються для того, аби притягати до відповідальності за неперсональне голосування народних депутатів. Нині Железняк звернувся до голови УДО щодо записів засідання від 17 грудня й пообіцяв їх розповсюдити, як тільки отримає до них доступ.
Железняк сказав, що ці відео вивчить регламентний комітет, також записи направлять до правоохоронних органів. Якщо з'ясується, що Суркіс не голосував, буде притягатися до відповідальності не він, а та людина, яка проголосувала замість до нього, підтримавши, таким чином, "нелегітимного міністра освіти".
Депутат додав, що він і його колеги збираються йти до суду, також зараз готується звернення до Конституційного суду. На його думку, все завершиться переголосуванням або відстороненням Шкарлета від посади, оскільки він має дуже низьку підтримку серед наукового середовища.
За підсумками голосування Ради, за Шкарлета 17 грудня проголосували 226 осіб. Рівно стільки, скільки потрібно було для його призначення міністром освіти.
Що відомо
- Верховна рада призначила міністром освіти та науки Сергія Шкарлета, який упродовж кількох останніх місяців виконував обов'язки міністра.
- Під час обговорення депутати розійшлися у думках щодо необхідності призначення Шкарлета, а після результативного голосування депутати кількох фракцій почали кричати йому "Ганьба" та "Геть".
- Під ці вигуки Шкарлет склав присягу міністра, потім збирався залишити залу і повернувся в урядову ложу лише після наполягань спікера ВР Дмитра Разумкова.
- Четверо з шести заступників міністра освіти та державний секретар Міністерства освіти і науки пішли з посад відразу після призначення Шкарлета.
- Студенти по всій країні протестували проти призначення тимчасового очільника МОН. Зокрема, 1 вересня київські студенти влаштували акцію з вимогою відставки Шкарлета.
- Комітет Верховної ради з питань освіти, науки та інновацій не підтримав призначення Сергія Шкарлета на посаду міністра освіти.