Рада призначила Шкарлета міністром освіти. Він склав присягу під вигуки "Ганьба"

Рада призначила Шкарлета міністром освіти. Він склав присягу під вигуки "Ганьба"

Рада призначила Шкарлета міністром освіти. Він склав присягу під вигуки "Ганьба"
. Міністр освіти та науки Сергій Шкарлет, фото: УНІАН

Верховна рада призначила міністром освіти та науки Сергія Шкарлета, який упродовж кількох останніх місяців виконував обов'язки міністра.

За відповідне рішення проголосувало 226 депутатів на засіданні 17 грудня.

Під час обговорення депутати розійшлися у думках щодо необхідності призначення Шкарлета, а після результативного голосування депутати кількох фракцій почали кричати йому "Ганьба" та "Геть". Під ці вигуки Шкарлет склав присягу міністра, потім збирався залишити залу і повернувся в урядову ложу лише після наполягань спікера ВР Дмитра Разумкова.

Як обговорювали кандидатуру

Під час виступу Шкарлет відзвітував про те, що було зроблено за час виконання ним обов'язків міністра, зокрема проведення зовнішнього незалежного оцінювання і організацію дистанційної освіти під час карантинних обмежень.

"Пріоритетними ми поставили інклюзивність і діджиталізацію, яка торкається абсолютно всіх сфер в галузі освіти. Доступність дошкільної освіти для мене сьогодні є пріоритетом і саме тому станом на 5 грудня було сформовано понад 12 тисяч нових місць у дитячих садочках, за останні 5 місяців — понад 7 тисяч", — сказав він.

За його словами, в пріоритеті також стоїть якість дошкільної освіти і розвиток нової української школи.

Під час запитань від депутатів Володимир В'ятрович ("Євросолідарність") дорікнув Шкарлету, що він був членом "Партії регіонів" експрезидента-втікача Віктора Януковича і отримував нагороди від посадовців його режиму. У відповідь Шкарлет сказав, що отримував нагороди не лише від Януковича, а й від п'ятого президента Петра Порошенка, до того ж двічі — орден "За заслуги" і державну премію у галузі освіти.

"Я працював при всіх президентах і міністрах на розвиток економіки і країни", — сказав Шкарлет.

Член комітут з питань молоді і спорту Георгій Мазурашу ("Слуга народу") закликав Шкарлета не знищувати Олімпійський коледж у Києві, а розібратися з проблемним керівництвом, закликавши колег не підтримувати кандидатуру Шкарлета. У відповідь Шкарлет сказав, що коледж продовжує працювати і зниження його діяльності немає.

Також у Шкарлета запитали, що він зробив, аби дорівняти знання сільських дітей до міських. Він відповів, що уряд схвалив концепцію природничо-матиматичної освіти, яка впроваджує зміни у всіх галузі освіти. За його словами, саме для вирішення цієї проблеми була також запущена Всеукраїнська школа онлайн.

Хто такий новий очільник МОН

Сергій Шкарлет народився в 1972 році в Узбекистані. Обіймав посаду ректора Національного університету "Чернігівська політехніка" з 2010 року, на час призначення був наймолодшим ректором України. Є економістом, професором і має ступінь доктора економічних наук.

У 2001 році став ректором Чернігівського інституту інформації, бізнесу і права Міжнародного науково-технічного університету імені академіка Юрія Бугая, а з вересня 2006 — професором кафедри менеджменту того ж навчального закладу.

Шкарлет балотувався у депутати Чернігівської обласної ради від Партії регіонів, заявляв, що підтримував експрезидента-втікача Віктора Януковича на виборах 2004 року і "поділяє погляди і принципи цієї партії". У 2013 році Янукович своїм указом надав Шкарлету почесне звання "Заслужений діяч науки та техніки України" за "вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України, багаторічну сумлінну працю".

Нагороду вручав тодішній міністр освіти Дмитро Табачник, радником якого був Шкарлет. Табачник відомий своїми українофобськими та проросійськими поглядами, відкрито виступав проти Революції Гідності 2013-14 років і перебуває у всеукраїнському розшуку з липня 2015 року. З 2014 року переховується від українських правоохоронців у Росії.

У 2015 році Шкарлет балотувався до Чернігівської обласної ради 7-го скликання від Блоку Петра Порошенка.

Що задекларував

Згідно з даними в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, Шкарлет як кандидат на посаду очільника МОН задекларував 42,8 тисячі гривень середньої щомісячної зарплати, 70 тисяч гривень і 30 тисяч доларів готівки. На основному місці роботи Шкарлет заробив 509,6 тисяч гривень. У володінні нового міністра є дві автівки Toyota Land Cruiser 2011 року і Mitsubishi Pajero 2013-го року випуску.

Обвинувачення в плагіаті

4 червня ексочільниця МОН Ганна Новосад звинуватила Шкарлета в плагіаті наукових робіт, додавши до допису посилання на три статті нового міністра, в яких нібито є плагіат.

"Я особисто не маю нічого проти пошуку майбутнього міністра освіти і науки серед ректорів, проректорів чи інших університетських управлінців. Також вважаю плюсом наявність наукового ступеня. Точно знаю багатьох класних, професійних та доброчесних управлінців серед ректорів, проректорів, деканів. Але вважаю гігантською репутаційною втратою і показовою зневагою до всіх, не лише до освітньої спільноти, міністра, який є кандидатом чи доктором сплагіачених наук", — написала вона.

Сам Шкарлет у 2012 році заявляв, що за плагіат необхідно вводити покарання для всіх учасників навчального процесу. 18 червня на засіданні профільного комітету Ради Шкарлет заперечив наявність плагіату у своїх роботах.

"На сьогодні готується незалежний звіт, я висловив всі свої позиції. Я впевнено заявляю, що жодного плагіату немає", — сказав він.

Він додав, що наразі у нього є вже чотири роботи, в яких нібито виявили плагіат, однак заявив, що жодних порушень з його боку у них немає. Зокрема Шкарлета звинувачують у запозиченні тексту монографії з наукової статті Людмили Ладушки, сам міністр це відкидає і каже, що це вона використовувала текст з його монографії 2014 року.

У жовтні 2020 року координаторка антиплагіатного руху "Дисиргейт" Світлана Благодєтєлєва-Вовк заявила про погрози після першого викриття плагіату в наукових публікаціях Шкарлета. За її зверненням поліція відкрила справу за статтею "порушення недоторканності приватного життя". Шкарлет заявив, що незнайомий із Благодєтєлєвою-Вовк і не має стосунку до цієї ситуації.

Що відомо

  • 17 червня прем'єр-міністр Денис Шмигаль зареєстрував у Раді проєкт постанови про призначення Шкарлета виконувачем обов'язків міністра освіти. Згодом цю постанову підтримала Верховна рада.
  • Четверо з шести заступників міністра освіти та державний секретар Міністерства освіти і науки пішли з посад відразу після призначення Шкарлета.
  • Студенти по всій країні протестували проти призначення тимчасового очільника МОН. Зокрема, 1 вересня київські студенти влаштували акцію з вимогою відставки Шкарлета.
  • Комітет Верховної ради з питань освіти, науки та інновацій не підтримав призначення Сергія Шкарлета на посаду міністра освіти.
На початок