Перепис населення: експерт пояснив, на що підуть 7 мільярдів гривень

Перепис населення: експерт пояснив, на що підуть 7 мільярдів гривень

Ексклюзивно
Перепис населення: експерт пояснив, на що підуть 7 мільярдів гривень
Facebook

Українська влада запланувала проведення перепису населення на 2023 рік. На фінансування проєкту заплановано виділити майже 7 мільярдів гривень. Про переваги перепису над іншими формами обліку населення та його вартість для державного бюджету в ефірі Українського радіо розповів заступник директора з наукової роботи Інституту демографії й соціальних досліджень ім. Птухи Національної академії наук України Олександр Гладун.

За його словами експерта, переважну частину виділених коштів мають витратити за зарплату працівникам, що проводитимуть перепис населення.

"Потрібно забезпечити увесь технологічний процес збору й обробки даних. Основна стаття витрат – це заробітна плата працівників, які залучатимуть до цього процесу. Їхня кількість сягатиме близько 100 тисяч. Друга стаття витрат – це закупівля планшетів, на базі яких проводитимуть опитування. Втім, така кількість планшетів державній службі статистики не потрібна, тому після перепису населення їх можна передати або в школи, або лікарні чи територіальні громади", – розповів експерт.

За його словами, навіть з використанням спеціалізованої техніки, перепис населення доведеться проводити за традиційною процедурою.

"Територія країни розбивається на маленькі дільниці, на яких працює один переписувач. Після цього певний період часу проводиться сама процедура перепису, коли переписувачі ходять по квартирах і збирають інформацію від людей. Наступний етап – це арифметична перевірка всіх даних, їхнє отримання та оприлюднення. Наступна фаза – це аналіз і використання. Серед питань, які ставитимуть під час перепису є: дата народження, стать, рівень освіти, зайнятість, попереднє місце проживання, сімейний стан, родинні зв’язки всередині сім’ї тощо", – повідомив дослідник.

На думку Гладуна, перепис населення, попри складну процедуру, має низку переваг над системою реєстрів.

"На даний час у нас демографічний реєстр лише наполовину заповнений. Крім того, він побудований таким чином, що неможливо простежити сімейну структуру населення. Реєстру зайнятості у нас немає. Реєстру освіти населення також немає. У реєстрах немає і ніколи не буде такої інформації, як етнічне походження, мовна приналежність – те, що є для нас дуже актуальним. Коли проводиться перепис населення, він проводиться по фактичному проживанню особи. Якщо ми будемо проводити перепис на базі реєстрів, ми отримаємо дані по юридичному населенню, тобто там де людина офіційно зареєстрована", – пояснив експерт

Проведення перепису дозволить державі отримати інформацію, критично важливу для подальшого стратегічного планування розвитку.

"Інформація з перепису дасть можливість оцінити чисельність населення України, його розміщення по території країни, а також статево-вікову структуру населення до рівня села. Дані перепису дозволять краще планувати соціальну інфраструктуру, як то кількість необхідних садочків, шкіл тощо. Крім того, оцінюються темпи старіння населення, кількість людей, які перебувають у різних вікових групах тощо", – зауважив Гладун.

Що відомо

  • Кабінет міністрів призначив проведення традиційного Всеукраїнського перепису населення на 2023 рік. Водночас всеукраїнський перепис населення на основі використання даних національних реєстрів може відбутися у 2030 році.
  • За 29 років незалежності перепис в Україні відбувся лише раз – у 2001 році, хоча ООН рекомендує проводити переписи регулярно раз на 10 років.
  • Станом на 1 листопада 2019 року, за даними Держстату, чисельність населення становила 41 мільйон 940 тисяч 726 людей.
  • У січні 2020 року міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет озвучив дані електронного перепису, згідно з якими чисельність населення України склала 37 млн 289 тисяч людей (станом на 1 грудня 2019 року). Система розрахунку, за яким проводився пробний "перепис", викликала критичні зауваження.

На початок