Від УПЦ МП до ПЦУ: як триває церковний "перехід" на Хмельниччині

Від УПЦ МП до ПЦУ: як триває церковний "перехід" на Хмельниччині

Від УПЦ МП до ПЦУ: як триває церковний "перехід" на Хмельниччині Фото: Суспільне.

72 православні громади Хмельниччини від часу об’єднавчого собору 15 грудня 2018 року доєдналися до єпархії Православної церкви України. З них 52 громади уже отримали документи про державну реєстрацію своєї церковної громади, 20 на неї ще чекають.

Про це Суспільному розповів речник Хмельницької єпархії ПЦУ Даниїл Тарнавський.

За його словами, чи не останньою отримала офіційні документи про реєстрацію церковної громади помісної Православної церкви України громада села Борисів Ізяславського району. Тож від жовтня цього року в селі з тисячею жителів уживаються дві церковні громади: Української православної церкви Московського патріархату та Православної церкви України.

Селяни села Борисів Ізяславського району тепер йдуть на службу Божу кожен у свій храм. Обидві церкви у селі - православні та названі на честь Іоана Богослова. Щоправда, одна тепер належить до Української православної церкви, інша – до Православної церкви України Московського патріархату.

«Зараз тут зареєстровано дві релігійні громади. Люди мають право вибирати, в якій церкві молитися. Деколи ідуть іншим шляхом – існує не тільки дві церкви, може діяти просто дві релігійні громади, які почергово моляться та відправляють служби в одній церкві», - каже благочинний Ізяславського округу Хмельницької єпархії ПЦУ Володимир Ковальчук.

Свою громаду ПЦУ частина селян села Борисів створили влітку цього року. Прихожанка храму УПЦ МП Євгенія Хилинюк розповідає: релігійні громади не ворогують, люди одне з одним вітаються та образ не згадують.

«У мене самої сестра моя двоюрідна йде у ту церкву, але все нормально. Ми собі по-сусідськи. Хто куди хоче, туди й ходить - зараз воно ж таке», - каже прихожанка Івано-Богословського храму УПЦ МП села Борисів Євгенія Хилинюк.

Але образи спочатку були, додає жінка.

«Дуже батюшку нашого всяко ображади, геть до плачу довели…Хотіли, щоб він покинув цю церкву. Але люди відстоювали і його, і храм», - згадує Євгенія Хилинюк.

Настоятель Івано-Богословського храму УПЦ МП отець Василій про конфлікт зараз згадувати не хоче.

«Стояло питання - або ви, батюшка, переходьте в ПЦУ, або забирайтеся з храму. Так питання стояло. Хотіли забрати сам храм… Але я образи на цих людей не тримаю, тому що брехня випливе в будь-якому випадку», - каже батюшка.

Наразі у Борисові про конфлікти на релігійному підґрунті не чути. Відколи прихожани УПЦ МП та ПЦУ мають окремі приміщення для богослужінь, вони мирно співживуть в одному селі.

Прихожани ПЦУ вчинили мудро - створили власний храм у занедбаному порожньому приміщенні, каже голова церковної громади православної церкви України Анатолій Ткачук.

«Це було жиле приміщення, яке призначалося для місцевого лікаря. Але так склалося, що в цьому приміщенні ніхто так і не жив. Поживе хтось місяць і їде», - каже чоловік.

Ремонт та облаштування – все в храмі зробили прихожани власними силами й своїм коштом – додає мешканка села Борисів пані Валентина.

«Навіть діти наших прихожан, які зараз живуть чи працюють за кордоном, і ті помагали. І ми зробили собі тут таку красоту, українську церкву», - каже прихожанка храму на честь апостола-євангеліста Іоана Богослова ПЦУ Валентина.

Колишній сільський голова Борисівської сільської ради Леонід Левчук розказує:

«Представники громади Православної церкви України підійшли до мене і кажуть: «Щоб не було фізичного протистояння і розбрату в селі, просимо, щоб ви нам надали приміщення». Це було за день до сесії. Ми винесли це питання на сесію і депутати надали дозвіл використати приміщення під житло для лікаря для облаштування там храму».

За словами настоятеля храму на честь апостола-євангеліста Іоана Богослова Православної церкви України отця Тараса, їм уже вручили документи про державну реєстрацію їхньої релігійної громади, тож тепер вони у селі на абсолютно законних правах.

Благочинний Ізяславського округу єпархії ПЦУ Володимир Ковальчук розповідає - за два роки до Православної церкви України в районі доєдналися 18 сіл, з яких у 12-ти є храми. Додає: все вирішувалося зборами, громадами і ніяких спорів у них не було.

Речник Хмельницької єпархії ПЦУ Даниїл Тарнавський, який одним із перших священиків Хмельниччини після об`єднавчого собору перейшов з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України, каже: процес доєднання до єпархії помісної Православної церкви України триває.

«До помісної Православної церкви України на Хмельниччині офіційно доєдналися 52 церковні громади, які раніше належали до Української православної церкви Московського патріархату. Чекають на державну реєстрацію ще 20 церковних громад. Тож можемо уже сказати, що в Хмельницькій області усього 72 церковні громади УПЦ Московського патріархату вирішили долучилися до помісної Православної Церкви України. Крім того, до ПЦУ доєдналося дві автокефальні церковні громади. Процес розбудови триває, але наразі він досить болісний», - каже Даниїл Тарнавський.

За його словами, у 2020 році процес доєднання громад до ПЦУ сповільнився через карантин та певні обмеження в приєднанні.

«Ми не можемо в повній мірі навіть в кабінети добитися. Півроку не могли зареєструвати громади, бо були відмовки», - констатує речник хмельницької єпархії помісної Православної церкви України.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди