У найстарішому храмі Хмельницького за радянських часів влаштовували мото-шоу

У найстарішому храмі Хмельницького за радянських часів влаштовували мото-шоу

У найстарішому храмі Хмельницького за радянських часів влаштовували мото-шоу Фото: Суспільне

Найстарішому храму Хмельницького, який зберігся до нашого часу - 187 років. Кам'яна церква була збудована на місці дерев'яного храму, який згорів при великій пожежі, що сталася у Проскурові. У радянські часи в церкві займалися мотоциклісти, а наприкінці 80-х років минулого століття там знову стали правитися Божественні Літургії.

Про це розповів провідний науковий співробітник державного архіву Хмельницької області Віталій Галатир.

За його словами, це одна із найстаріших архітектурних споруд в обласному центрі.

«Перші храми з’явилися на території тодішнього Плоскирова, а нинішнього Хмельницького, в другій половині 16 століття. Тоді вони були дерев’яні. Точна дата їх будівництва невідома. Також не збереглося й відомостей про місце їх розташування. Архівні документи з інформацією про храми Хмельницького вдалося зберегти від кінця 18-го століття. Згадки про культові споруди міста можна знайти в «Клірових відомостях», які були започатковані у 1769 році. Більш ширше храми Проскурова описані в документах з 1839 року. У цих джерелах повністю описувалися храми, які були в місті у різні роки, є згадки, коли проводився ремонт в храмі, яке було начиння храму, як виглядав іконостас», - розповідає провідний науковий співробітник державного архіву Хмельницької області Віталій Галатир

Найстаріший храм Хмельницького, який зберігся донині - собор Різдва Пресвятої Богородиці, що знаходиться на перехресті вулиць Соборна та Вайсера.

«Це не лише найстаріший храм, це і найстаріша споруда, яка вціліла після другої пожежі в Проскурові», - каже протоієрей та краєзнавець Сергій Прицишин.

Він додає – цій старовинній церкві притаманний певний символізм.

«Сама церква кругла. Коло нам нагадує про вічність, тому що коло не має ані початку, ані кінця. І ми бачимо, що цей храм двокупольний. То два єства Ісуса Христа - божественне і людське», - каже Сергій Прицишин.

Храм збудували на місці дерев'яної церкви, продовжує настоятель храму Різдва Пресвятої Богородиці Пархомій Дідик.

«На цьому місці або трішки дальше був збудований дерев’яний храм на честь Різдва Божої матері. У 1822 році у тодішньому Проскурові сталася велика пожежа, яка винищила усе, майже увесь центр. Тоді згоріла і та дерев’яна церква», - розповідає Пахомій Дідик.

У Радянському Союзі, через тодішню ідеологію, деякі храми закривали чи перетворювали на інші об’єкти, розповідає начальник відділу інформаційних технологій Державного архіву Хмельницької області Юрій Юлійник

«Радянська влада досить негативно ставилася до церкви. Фактично вона все це руйнувала і знищувала. Культові споруди перетворювалися на спортивні зали, в склади для зерна. Ті, які були в гіршому стані - туди звозили різні хімікати», - каже Юрій Олійник.

Собор Різдва Пресвятої Богородиці також у радянські часи був закритий через партійну ідеологію, згадує отець Пахомій Дідик.

«Зараз у храмі можна побачити верхній шар, так званий балкон. Його побудувала радянська влада для того, щоб тут займалися мотоциклісти. І лише у 1988 році, коли церква святкувала тисячоліття хрещення Русі, храм повернули віруючим», - каже Пахомій Дідик.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди