Кандидатка на посаду високого представника Євросоюзу та колишня прем'єрка Естонії Кая Каллас, закликала використати близько 300 мільярдів доларів із заморожених російських активів для відновлення України.
Про це повідомляє NBB Bloomberg.
На слуханнях у Європарламенті Каллас наголосила, що країни ЄС мають подолати сумніви щодо безпосереднього використання заморожених російських активів, адже Київ має "законні претензії" на ці кошти після вторгнення Росії.
"Я не буду використовувати слово конфіскація, тому що це дійсно використання активів у законний спосіб", — сказав Каллас.
Водночас вона сказала, що Росія теж має законні претензії щодо того, що їхні активи у ЄС.
"Ми визнаємо, що Росія має законні претензії до нас, тому що у нас є їхні активи, але Україна також має законні претензії до Росії, тому що вони щодня знищують Україну" — наголосила Каллас.
Вона висловила думку, що Росія може мати можливість "вимагати назад" активи в рамках врегулювання, але додала: "Я сумніваюся, враховуючи те, що відбувається, що там щось залишилося".
Каллас також заявила, що санкції ЄС проти Росії мають діяти безстроково, доки 27 країн-членів не вирішать їх скасувати. Вона висловила сподівання, що інші країни-члени ЄС наслідуватимуть приклад Естонії, яка виділяє 0,25% свого ВВП для підтримки України.
Кандидатуру колишньої прем'єрки Естонії Каї Каллас на посаду високого представника Євросоюзу має схвалити асамблея, перш ніж вона змінить Жозепа Борреля.
Що відомо про заморожені російські активи
З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.
Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.
Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.
У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.
У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.
8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.