"Режим розумів, що суспільство не змирилося". Експерт розповів про витоки Голодомору

"Режим розумів, що суспільство не змирилося". Експерт розповів про витоки Голодомору

Ексклюзивно
"Режим розумів, що суспільство не змирилося". Експерт розповів про витоки Голодомору УНІАН

Перший заступник голови Українського інституту національної пам’яті Володимир Тиліщак розповів в ефірі Українського радіо про українську національну ідентичність та Голодомор, як спробу її знищити.

Дослідник акцентував на тому, що витоки Голодомору слід шукати у тоталітарній політиці радянської влади, яка була злочинною з перших днів і до кінця.

"Очевидно, що в радянській історіографії чи в радянській пропаганді справді акцентували увагу, що в боротьбі за комунізм Сталін і партія знищували відсталі класи, контроверсійні групи, їх обзивали глитаями, куркулями і так далі. Сталін усю цю пропаганду використовував для утвердження власного тоталітарного режиму, в якому все суспільство, кожна особа в цьому суспільстві, були під тотальним, постійним контролем. Для цього і знищували усіх незгодних, усіх інакомислячих, вільних, тих, хто не погоджувався бути гвинтиком системи. Цей процес винищення людей тривав від початку захоплення влади більшовиками та до останніх днів режиму. Уся діяльність тоталітарного комуністичного режиму є злочинною", – пояснив Володимир Тиліщак.

"Режим розумів, що суспільство не змирилося". Експерт розповів про витоки Голодоморуholodomormuseum.org.ua

Конфісковане у "куркулів" зерно

Економічна незалежність селянства, на думку експерта, стала причиною, через яку радянська влада розпочала процес "суцільної колективізації".

"Коли ж ми говоримо про селянство, то воно у 20-х роках залишалося, з одного боку, найбільш масовою групою суспільства, з іншого боку, зважаючи на те, що кожен працював на власному полі, здобував власними силами собі прожиток, селянство було економічно незалежним.Абсолютна більшість селян мала достатні наділи, були економічно незалежними, а тому, звичайно, не спішили до колгоспів, де вони втрачали своє майно, реманент, худобу, землю і свободу. Для того, щоб їх загнати у колгоспи та перетворити на сільський пролетаріат, і розпочалася кампанія суцільної колективізації", – розповів Тиліщак.

"Режим розумів, що суспільство не змирилося". Експерт розповів про витоки Голодомору

Українське селянство 1930-х

Експерт наголошує, що у 1932 році питання колективізації вже де-факто було вирішено, адже майже три чверті землі було в колективній власності. В цих умовах влада вже мала контроль над селянством. Втім, не зважаючи на цей контроль, режим розумів, що суспільство не змирилося і не готове приймати комуністичний експеримент, тому в критичний момент може виступити проти.

На думку Володимира Тиліщака, саме з метою недопущення цього і було прийняте рішення Сталіна про знищення української національної групи як такої. Виморити голодом одну частину, а решту перетворити на "безіменний совєцький народ". Адже потенціал українців до спротиву несправедливості завжди стає несподіванкою для злочинних режимів.

"В тому числі завдяки радянській пропаганді, сформувався певний образ українців, як тих, хто люблять вареники, ходять в шароварах і співають гарних пісень. Але про те, що українці протягом століть чинили спротив несправедливості, ми менше знаємо, це не має розголосу. Ось ці вияви непокори українців ставали несподіванками для всіх, в тому числі самих українців", – наголосив дослідник.

Світлина часів Голодоморуholodomormuseum.org.ua

Світлина часів Голодомору

Володимир Тиліщак підкреслив, що через Голодомор постраждали люди не лише в Україні – і в Поволжі, і на північному Кавказі, і в Казахстані. Але злочини проти інших народів не виключають факту, встановленого українськими істориками та правниками, що Голодомор став актом геноциду.

Що відомо

  • Національному музею Голодомору-геноциду передали зошит зі спогадами свідка Голодомору 1932-1933 років Лавріна Нечипоренка.
  • Інститут національної пам'яті закликає громадян о 16:00 28 листопада вшанувати пам’ять жертв Голодомору хвилиною мовчання та запалити свічку у вікнах своїх домівок.
  • У Києві Національний музей Голодомору-геноциду в межах проєкту "Аудіогід для кожного" записав екскурсії 33 мовами світу.
  • Київська міська державна адміністрація оприлюднила програму вшанування жертв Голодоморів на 28 листопада.
  • Канадська петиція про внесення слова "Holodomor" до англійських словників, за яку агітує відтворений за допомогою цифрових технологій Йосип Сталін, зібрала майже 20 тисяч підписів.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди