В очікуванні меценатів: бароковий костел на Хмельниччині потребує реставрації

В очікуванні меценатів: бароковий костел на Хмельниччині потребує реставрації

В очікуванні меценатів: бароковий костел на Хмельниччині потребує реставрації Фото: Суспільне.

Реставрації потребує старовинний римо-католицький костел святої Анни, що у селі Новокостянитинів Летичівського району. Але відновлювати його за бюджетні кошти не збираються, чекають, що знайдуться меценати.

Храм у містечку Новокостянтинів збудували на початку 19 століття, розповідає Суспільному настоятель римо-католицької парафії у Летичеві отець Адам Пшивускі. Додає: кількість католиків-парафіян, що проживали тоді у містечку, була близько тисячі. Усього ж там проживало біля 5 тисяч жителів.

У 18-19 столітті у містечку було три храми – церква, костел та синагога, каже отець Адам Пшивускі. До наших днів залишилися лише церква та костел.

«У 30-х роках ХХ століття починаються репресії римо-католиків, поляків, які тут проживали. Тоді храм і був закритий. Потім була Друга світова війна, під час якої ще далі пішла руйнація храму», - розповідає отець.

За радянських часів костел використовували як склад. Наприкінці 1980-х років, через підпал, згоріли дерев’яні балки у храмі. Після пожежі дах перекрили за кошти меценатів, продовжує отець Адам Пшивускі. Нині через вибиті шибки всередину костелу залітають птахи. Шість років тому зусиллями волонтерів навели лад всередині та навколо храму.

«Приїжджала група з двадцяти осіб, мої друзі з Польщі. Ми тут два тижні працювали. Назовні зачистили територію, зараз, щоправда, там знову кущі повідростали. Зсередини вивезли десь з п’ятнадцять «ГАЗонів» сміття, що залишилося після пожежі», - розповідає отець Адам.

Всередині Новокостянтинівського костелу збереглися арки, карнизи, пілястри, капітелі, залишки фресок. Фото: Суспільне.Фото: Суспільне.

Всередині Новокостянтинівського костелу збереглися арки, карнизи, пілястри, капітелі, залишки фресок. Фото: Суспільне.

Костел у стилі класичного бароко будував польський магнат Францішек Жевуський впродовж 50 років. Його освятили у 1838 році. Нині храм поступово руйнується та потребує коштів на реставрацію, каже отець Адам Пшивускі.

Всередині костелу є напівзруйноване підземелля, але збереглися арки, карнизи, пілястри, капітелі, залишки фресок.

«Яка тут гармонія: і з того, і з того боку воно одне до одного пристає, як дві долоні, складені до молитви. Цей храм, якщо всередині походити, має якийсь особливий дух, глибину віри, цінностей Божих і людських І він цими цінностями дихає. Таких храмів на Поділлі є два: один – це храм Святого Миколая в Кам’янці-Подільському. Він знаходиться в центрі, неподалік Ратуші. Наш храм у Новокостянтинові – другий за величиною. Треба, щоб держава була зацікавлена у його реставрації, визначилася, чи їй пам’ятки взагалі потрібні, чи ні», - говорить Адам Пшивускі.

Для проведення реставраційних робіт потрібно виготовити проектну документацію, пояснює заступник начальника департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Валентина Лукашук.

«Є рекомендація для Летичівської селищної ради в будь-якому випадку звернути увагу на цей об’єкт. Виготовити проектну документацію на, принаймні, виконання протиаварійних робіт. І, звичайно, вирішити питання з подальшим його використанням. Цей об’єкт досить цікавий по своїй архітектурі, і має право бути внесеним до державного реєстру та стати пам’яткою місцевого значення», - розповідає посадовиця.

За словами Летичівського селищного голови Ігоря Тисячного, коштів на реставрацію римо-католицького костелу громада виділяти не буде.

«Цей храм буде в такому стані, як він є. На жаль, ми не можемо нічого більше там зробити. Якщо якісь знайдуться підприємці, люди, яких болить історія, то ми вийдемо на них і римо-католицьку церкву, щоб разом, спільними зусиллями, зробити всередині та зовнішній ремонт», - каже селищний голова.

За словами Валентини Лукашук, загалом на Хмельниччині налічується близько 600 щойно виявлених об’єктів, які претендують на статус пам’ятки місцевого значення. І більшість з них потребує реставрації.

Читайте також

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше