Старовинна фортеця на Хмельниччині — в аварійному стані. Хто та як хоче її врятувати

Старовинна фортеця на Хмельниччині — в аварійному стані. Хто та як хоче її врятувати

Старовинна фортеця на Хмельниччині — в аварійному стані. Хто та як хоче її врятувати Фото: Суспільне.

Старовинна фортеця у Зінькові Віньковецького району в аварійному стані та потребує реставраційних робіт. Утім вони не проводяться, адже селищна рада, на балансі якої знаходиться фортеця, не виділяла на це коштів. І не зверталася за фінансовою допомогою до держави. Наразі ситуація може змінитися, адже у селищі з’явилися активісти, зацікавлені у збереженні архітектурних пам'яток Зінькова.

Зінківська фортеця була збудована на початку 15 століття для захисту від татарських набігів. За історичною довідкою, звів її польський шляхтич Петро Одровонж, який в ті части мав у володіннях ЗІньків та навколишні села, розповідає місцевий краєзнавець Олександр Рудницький.

«Одровонж збудував цю фортецю, використавши дуже вміло природні особливості місцевості. Тут великий такий мис трикутної форми, і от на цьому мисі й збудована фортеця теж трикутної форми: три башти – дві триповерхові і одна чотириповерхова. Це був дуже потужний замок - кам’яний, один із найдавніших на Поділлі», каже краєзнавець.

Наприкінці 19 століття люстраційна комісія передала фортецю сільському товариству, яке вирішило розібрати її на будівельний матеріал. Нині від фортеці залишилася лише частина найбільшої башти, додає краєзнавець.

«Це була потужна дуже башта по типу Донжон. Вона могла оборонятися після того ще багато років, навіть якби фортеця в цілому впала. Запаси продовольства, води, боєприпасів дозволяли їй це робити. За всю історію існування фортеці її ні разу ніхто не взяв штурмом, хоч багато було таких, які пробували це зробити». – продовжує Олександр Рудницький.

Фортеця є пам’яткою архітектури національного значення. Та держава жодного разу не виділяла кошти на її реконструкцію, каже Олександр Рудницький. Цьогоріч ЗІньків зацікавив туристів, які почали приїздити на екскурсії, додає чоловік.

«Тут збереглися підземні каземати, особливо в тій частині, де був будинок, в якому жив гарнізон фортеці. Тут є ще що дивитися. Туристи люблять сюди приїжджати, бувати в цих підземеллях. Ну і це наша історія, хотілося б утримувати її в кращому стані, ніж вона реально знаходиться», - каже місцевий краєзнавець.

Ще одна архітектурна пам'ятка Зінькова, гідна уваги туристів - старий пивоварний завод. Фото: Суспільне.Фото: Суспільне.

Ще одна архітектурна пам'ятка Зінькова, гідна уваги туристів - старий пивоварний завод. Фото: Суспільне.

Зінківська фортеця, яка перебуває на балансі селищної ради, в аварійному стані та потребує реставраційних робіт з подальшою консервацією, пояснює заступник начальника департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Валентина Лукашук.

«Існує декілька варіантів того, як взагалі врятувати пам’ятку і отримати якісь певні кошти. Це можуть бути кошти самої селищної ради - органу місцевого самоврядування, це можуть бути кошти обласного бюджету, це можуть бути грантові кошти, можуть бути кошти держфонду регіонального розвитку. Але для того, щоб отримати будь-які кошти, потрібно виготовити проєктну документацію, де буде чітко зафіксовано, яка вартість проведення реставраційних робіт», – пояснює чиновниця.

Над питанням збереження фортеці працюватиме новообраний депутатський корпус у Зінькові та шукатиме шляхи вирішення проблеми, каже краєзнавець Олександр Рудницький.

«Я хочу дуже вірити, у всякому випадку я теж пройшов в депутати, я буду ці питання постійно піднімати, я хочу вірити, що новий склад вже депутатського корпусу буде цьому питанню приділяти набагато більше уваги, ніж вона приділялася до цього часу з різних причин», - упевнений Олександр Рудницький.

У Зінькові, крім фортеці, зосереджені ще кілька цікавих туристичних об’єктів, які можуть привабити туриста, додає Валентина Лукашук. Це, зокрема, каплиця на місці зруйнованої Свято-Троїцької церкви, костел Святої Трійці, пивоварний завод, Свято-Вознесенська та Свято-Михайлівська церква, садиба останнього власника Зінькова князя Людвіга Вюртемберґського, підземелля.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди