Путін прибув у Монголію. Правозахисники HRW закликали його заарештувати

Путін прибув у Монголію. Правозахисники HRW закликали його заарештувати

Доповнено
Путін прибув у Монголію
Російський лідер Володимир Путін виступає на пресконференції за підсумками саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС) в Астані, Казахстан, 4 липня 2024 року. REUTERS/Sputnik/Sergei Savostyanov

Очільник Кремля Володимир Путін у понеділок, 2 вересня, прибув із офіційним візитом у Монголію. Вона визнає юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС), який видав ордер на арешт Путіна, проте в Москві не переймалися небезпекою арешту.

Про приїзд повідомляють прокремлівські інформагентства РФ ТАСС та "РИА Новости", а також адміністрація президента Монголії.

Міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch закликає Монголію заборонити Путіну в’їзд або заарештувати його.

"Монголія порушить свої міжнародні зобов'язання як член МКС, якщо дозволить президенту Росії Володимиру Путіну відвідати країну, не заарештувавши його. Прийом Путіна, який переховується від МКС, буде не тільки образою для численних жертв злочинів російських військ, але й підірве важливий принцип, за яким ніхто, незалежно від того, наскільки він сильний, не стоїть вище від закону", — написала Марія Елена Віньолі, старша радниця з питань міжнародного правосуддя Human Rights Watch.

Під стінами будинку уряду, на будівлю якого прикріпили російську символіку до приїзду Путіна, напередодні відбулася акція протесту. Громадяни Монголії вийшла з українськими прапорами та плакатами, де закликали свій уряд заарештувати лідера РФ за воєнні злочини.

Що відомо про візит Путіна в Монголію

Путін планував цей візит на запрошення президента Монголії Ухнагійна Хурелсуха. Країна визнає юрисдикцію МКС, який в березні 2023 року видав ордер на арешт Путіна.

У Міністерстві закордонних справ України закликали монгольську владу виконати обовʼязковий міжнародний ордер на арешт, та передати Путіна до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

У Кремлі не хвилювалися через можливий візит Путіна до Монголії, повідомляв російський "Интерфакс", посилаючись на коментар речника Володимира Путіна Дмитра Пєскова.

А речник МКС Фаді ель-Абдалла заявив, що Монголія може не арештовувати російського лідера, якщо країни змушені "порушити договірні зобов’язання" з іншою державою або якщо це порушує "дипломатичний імунітет особи або майна третьої держави". Виняток прописаний у IX главі Римського статуту, говорив представник суду.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна «не матиме для Росії жодного значення», адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

Поки Путіна та Львову-Бєлову не арештують, МКС не може проводити судові засідання, повідомив Суспільному речник суду Фаді ель-Абдалла. За його словами, Україна може вимагати їхнього арешту на території 123 країн, які визнають рішення МКС. Розслідування триває за запитом та матеріалами України.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

Доповнено о 18:06. Додано фото та інформацію про акцію протесту під урядом Монголії.

На початок