Кожна країна-член ЄС сама вирішуватиме, чи дозволяти Україні застосовувати надану зброю для ударів по РФ — Боррель

Кожна країна-член ЄС сама вирішуватиме, чи дозволяти Україні застосовувати надану зброю для ударів по РФ — Боррель

 Жозеп Боррель
Глава зовнішньополітичного відомства ЄС Жозеп Боррель спілкується з журналістами на зустрічі міністрів закордонних справ Євросоюзу, Брюссель, 22 липня 2024 року. AP/Geert Vanden Wijngaert

Держави, які входять до Європейського Союзу, на свій розсуд вирішуватимуть, чи дозволяти Україні бити західною зброєю по російській території.

Про це заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель на зустрічі міністрів оборони блоку 30 серпня.

"Країни-члени ЄС вирішили, що це питання залежатиме від рішень окремо кожного члена блоку, який надає зброю Україні, зокрема далекобійну. Це залежитеме від рішення надавача озброєнь", — сказав він.

Боррель додав, що між міністрами оборони ЄС відбулась "стратегічна дискусія" щодо застосування європейської зброї для завдання ударів по РФ.

"Проте це залишається прерогативою національних політик урядів-членів Євросоюзу і це буде їхнє рішення з огляду на двосторонні домовленості з Україною", — сказав глава європейської дипломатії.

Крім цього він зазначив, Євросоюз поставив Україні близько 700 тисяч артилерійських боєприпасів калібром 155-мм з обіцяного раніше мільйона.

"Ми зараз на рівні приблизно 700 тисячі снарядів 155-мм калібру. Ми ще не на цільовому показнику, але Захід нарощує можливості", — розповів Боррель.

За його словами, промисловість країн-членів ЄС ще нарощує потужність, тому виробництво боєприпасів продовжується.

Що відомо про дозвіл на удари по РФ далекобійною зброєю

Раніше четверо офіційних осіб США, які побажали залишитися анонімними, заявили, що президент Джо Байден дав Україні добро на використання американської зброї для удару всередині Росії з обмеженою метою захисту Харкова.

Згодом держсекретар США Ентоні Блінкен підтвердив, що адміністрація президента Сполучених Штатів Джо Байдена дала Україні дозвіл бити по військових цілях в Росії з американської зброї.

Водночас Кірбі пояснив, що дозвіл обмежується Харківською областю, а також типами цілей, які Україна може вражати.

Пізніше Кірбі уточнив, що США можуть розширити дозвіл на використання Україною американської зброї для ударів по території Росії. Рішення залежатиме від ситуації на полі бою.

5 червня стало відомо, що ЗСУ вже використовували американську зброю для ударів по території Росії, після того, як США дозволили це робити. Українським оборонцям дозволили атакувати, але тільки прикордонну територію Росії біля Харківської області.

У травні Данія та Норвегія заявили, що не проти ударів по території Росії озброєнням, яке вони надають Україні у межах військової допомоги.

Міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі також заявили, що Оттава не заперечує проти ударів по території Росії зброєю, яку передала Канада, оскільки канадська влада не має жодних умов для постачань зброї в Україну.

У серпні міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер у контексті Курської операції ЗСУ і використання західної зброї на території РФ заявив, що вся німецька зброя передавалась під відповідальність України, яка "захищається від агресора і реалізує своє право на самооборону".

На початок