Частина коштів, які Європейський Союз передає Україні від заморожених активів Росії, піде для підготовки енергетичного сектору до зими.
Про це в інтерв'ю Укрінформу сказала пані посол Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова.
За її словами, зараз триває робота над механізмом Групи семи щодо позики в розмірі 50 мільярдів доларів, який буде забезпечуватися доходами із заморожених російських активів.
"Думаю, розробка фактичного механізму знаходиться на фінальній стадії. Але також важливо пам’ятати, що ЄС до того, як лідери G7 узгодили свій процес, вже вжив реальних заходів і секвестрував активи, оскільки основна їх частина знаходиться в межах Євросоюзу, а саме в Бельгії, в міжнародному депозитарії Euroclear", — сказала Матернова.
Дипломатка зазначила, що цього липня надійшов перший переказ у розмірі 1,5 мільярда євро.
"І всі ці гроші – для України. За ці гроші має купуватися зброя через можливості кількох країн-членів ЄС, купуватимуться боєприпаси, також гроші підуть на придбання зброї в Україні, що усуває транспортні та логістичні витрати. Також частину грошей буде направлено до підготовки енергетичного сектору до зими", — сказала вона.
Що відомо про заморожені російські активи
З початку повномасштабного вторгнення в Україну за кордоном виявилися заблоковані активи Банку Росії на суму близько 260 млрд євро, понад дві третини з них заморожені в ЄС.
Бельгійська компанія Euroclear тримає близько 191 млрд євро, що належать російському Центробанку, яка у 2023 році заробила на них близько €4,4 млрд, пише Financial Times із посиланням на фінансовий звіт Euroclear.
Представниця Мінфіну США заявила, що Україна не зможе одразу отримати всю суму у разі конфіскації заморожених російських активів.
У липні 2024 року Україна може отримати перший транш від прибутку заблокованих активів російського Центробанку, якщо керівництву Євросоюзу вдасться узгодити такий крок.
У березні 2024 року стало відомо, що лідери Євросоюзу ухвалили "політичне" рішення щодо використання доходів із заморожених російських активів для України, проте без плану дій. Водночас, як ідеться у спільній заяві за підсумками першого дня саміту ЄС, домовились "продовжити роботу" над планом їхнього використання. Проте Угорщина блокує конфіскацію заморожених активів Росії на користь України.
8 травня посли країн ЄС погодили принципові заходи щодо використання надприбутків від заморожених російських активів на відновлення та озброєння України.
10 липня представник Європейської комісії Крістіан Віганд сказав, що Україна отримає перший транш на близько 1,5 мільярда євро з прибутку від заморожених активів Росії протягом наступних кількох тижнів.
26 липня президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн повідомила, що Євросоюз передав Україні 1,5 мільярда євро, які отримали від заморожених активів Росії.