Україна погодила з Індією чотири документи в медичній, аграрній, гуманітарній та культурних сферах. Підготовлена спільна заява за змістом візиту щодо розбудови стратегічного партнерства між Україною та Індією.
Про це заявив президент України Володимир Зеленський на спільній пресконференції з прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді 23 серпня, передає кореспондентка Суспільного.
Зеленський назвав візит Моді до Києва історичним. Це перший візит прем'єра Індії до незалежної України, він відбувся в День державного прапора України, напередодні Дня Незалежності.
Сторони домовилися про низку співпраць:
"Це медична сфера, це співпраця в аграрному напрямку, це гуманітарні відносини, це культура. І підготовлена спільна заява за змістом візиту прем'єр-міністра щодо розбудови стратегічного партнерства між нашими країнами, торгівлі між нашими країнами та військово-технічна співпраця. Все це має зміцнюватись", — заявив Зеленський.
Він подякував Моді та народу Індії за 16 гуманітарних пакетів допомоги Україні під час повномасштабного вторгнення, а також за підтримку суверенітету та територіальної цілісності.
Індійська історикиня-міжнародниця, голова правління Східноєвропейського інституту розвитку Мрідула Гош у коментарі журналістці Суспільного сказала, що візит Моді до України не символічний, а досить практичний. Чотири підписані документи — "це дуже серйозно", Гош погоджується з тим, що "без галасливих заяв", а саме цими чотирма угодами Індія дає знати, що в її очах Україна виходить із російської сфери впливу.
"Дистанції цих напрямів [за якими підписали договори] досить таки широкі. (...) На перший меморандум ми чекали дуже довго. Це грантова допомога, яка дає Індії дуже важливі речі. Індія не надає такі гранти іншим країнам, тільки сусіднім. Це вперше поза регіоном Південної Азії надається грант Україні. Невелика сума. Я знаю, що це було 1,5 — 2,5 млн доларів. І це для розвитку громад на громадському такому місцевому рівні, реконструкції шкіл, лікарні, поліклініки, соціальної інфраструктури", — уточнила експертка.
Документ у культурній сфері Мрідула Гош теж назвала дуже важливим, перемовини про це тягнулися, за її словами, протягом довгих років.
Моді ж відповів, що найважливішим способом розв'язувати проблеми є діалог та дипломатія та закликав невідкладно піти таким шляхом. За словами урядовця, Індія готова надати проактивну підтримку миру, зіграти свою роль для миру.
Подібне Моді казав напередодні у Варшаві на зустрічі з прем'єр-міністром Дональдом Туском: "Індія твердо переконана, що жоден конфлікт чи проблема не можуть бути вирішені на полі бою. Втрата невинних життів у будь-якій кризі є найбільшим викликом для всього людства, і саме тому ми підтримуємо діалог і дипломатію для швидкого відновлення миру і стабільності".
Раніше Моді заявив, під час свого візиту до Києва поділиться "перспективами" щодо мирного вирішення "конфлікту" між Україною та Росією. Як повідомляли джерела індійського видання Hindustan Times, індійська сторона виключила будь-яку пряму посередницьку роль між Україною та РФ. Але Індія може передавати повідомлення між двома сторонами.
14 червня 2024 року президент Україні Володимир Зеленський зустрічався із Нарендрою Моді на полях саміту "Групи семи" (G7) в Італії. Тоді вони обговорили розвиток двосторонніх відносин між країнами та розширення торгівлі, зокрема, в контексті функціонування чорноморського експортного коридору.
8 липня Моді відвідував Москву, де зустрічався з очільником Кремля Володимиром Путіним.
Доповнено о 17:27. Додано коментар міжнародниці Мрідули Гош.