Можливість для Індії вивчити українську точку зору та діяти відповідно до неї: експерти про візит Моді до Києва

Можливість для Індії вивчити українську точку зору та діяти відповідно до неї: експерти про візит Моді до Києва

Ексклюзивно
Нарендра Моді
Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді на площі Доброго Махараджі, названій на честь Махараджі Джам Сахеба з Нава Нагар (1895-1966), який надав притулок сотням польських дітей під час Другої світової війни, Варшаві, Польща, 21 серпня 2024 року. Getty Images/SERGEI GAPON

Рішення про візит прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді в Україну могло бути своєрідною "корекцією курсу", щоб зайняти "більш нейтральну позицію", після критики, з якою Моді зіткнувся після візиту до Москви і обіймів з очільником Кремля Володимиром Путіним на тлі ракетного удару по Охматдиту. Водночас візит прем'єра до України є можливістю для Індії вивчити український погляд та діяти відповідно до нього.

Про це у коментарі Суспільному сказали почесний співробітник Дослідницького фонду Observer у Нью-Делі Манодж Джоші та доцент кафедри міжнародних відносин в індійському університеті Ашока Аміт Джулка.

Обидва експерти вважають, що , передісторія візиту Моді до Києва починається з його візиту до Москви 8 і 9 липня і ракетного удару по дитячій лікарні "Охматдит" в Києві, який Росія завдала 8 липня. Саме тоді з'явилися фотографії зустрічі індійського прем'єра з лідером РФ Володимиром Путіним, на яких вони обіймаються.

Джоші зазначив, що світові ЗМІ тоді критикували Моді і згадували, що Індія одна з небагатьох країн, яка не засудила Росію за вторгнення в Україну.

"Я вважаю, що для Індії було важливо продемонструвати, що вона дотримується свого роду рівноправного підходу, попри те, що Індія була однією з небагатьох країн, яка не засудила Росію, але вона зайняла нейтральну позицію і підтримувала відкриті канали з Україною", — сказав він.

Експерт нагадав, що Моді зустрівся з Зеленським у кулуарах саміту Групи семи в червні 2024 року.

"Крім того, як відомо, прем’єр-міністр Індії казав Путіну, що зараз не епоха війни. Таким чином, позиція Індії щодо важливості миру була доведена до Росії. І я думаю, що було відчуття, що настав час для Індії також напряму вирушити в Україну і висловити свою точку зору також там", — сказав Джоші.

Своєю чергою Джулка зазначив, що візит Моді до РФ зашкодив позиціям Індії як партнера в плані безпеки Індо-Тихоокеанського регіону, який включає зокрема стримування зростання Китаю.

Російський візит, я вважаю, справді в певному сенсі зіпсував оптику. І я не думаю, що індійський уряд офіційно визнає це, оскільки їхня заявлена ​​позиція полягає в тому, що Індія підтримує Україну та Росію, вони незалежні одна від одної. Але таке дружнє спілкування між Моді та Путіним не дуже сподобалося в Україні, Європі та на Заході. І я вважаю, що, окрім ширших політичних рамок і всього іншого, це була певна корекція курсу з погляду того факту, що ми не повністю проросійські", — сказав він.

Джулка також зазначив, що візит Моді до Москви відбувався в той час, коли у США говорили про послаблення позицій демократів, зокрема Байдена і зростання шансів Трампа на повернення в Білий дім.

"Я припускаю, що існувало уявлення, що якщо Трамп прийде до влади, і в той час це здавалося після дебатів Джо Байдена та всіх цих речей, що якщо Трамп прийде до влади, Україна буде покинута. І він (Трамп, — ред.) би швидко уклав угоду з Путіним", — сказав експерт.

Водночас, за його словами, після виходу Байдена з перегонів і оголошення Камали Гарріс кандидаткою в президенти, демократи зараз у сильнішій позиції, ніж вони були місяць тому, тому влада Індії могла скорегувати погляди.

"Ви не можете дозволити собі, щоби виглядати занадто проросійськими. Тоді ви повинні зайняти більш нейтральну позицію, — сказав Джулка.

Він також зазначив, що на позицію Нью-Делі також могли вплинути наступальні операції ЗСУ в Курській області.

Що може стати результатом візиту Моді в Україну

Манодж Джоші зазначив, що багато хто вважає, що Індія може зіграти певну роль у спробі покласти край "конфлікту".

"Я не маю на увазі посередництво, бо вважаю, що посередництво це вже буде занадто. Прем'єр-міністр каже, що збирається поділитися в Києві перспективами мирного вирішення конфлікту між Україною та Росією. Я впевнений, що він порушив це питання перед Путіним і тепер він підніме це перед Зеленським", — сказав він.

За словами експерта, Індія за прем'єрства Моді позиціонує себе як лідера Глобального півдня, як країну, яка хоче просувати "порядок денний миру та стабільності у світі проти наявних сил, які воюють одна з одною"

"Це перший візит (прем'єра Індії в Україну, — ред). Він приводить Україну до індійської свідомості. Досі Індія не думала про Україну, про український погляд. І я думаю, що цей візит дає можливість для Індії вивчити цю українську точку зору та діяти відповідно до неї. І, як я вже сказав, в Індії є перспектива. І ця перспектива в основному хотіла б просувати мир, мирні переговори та діалог як спосіб вирішення суперечок, а не війни", — сказав Джоші.

Щодо двосторонніх відносин, то експерт зазначив, що після розпаду СРСР між Україною та Індією не було тісних зв'язків.

"Але не виключено, що в майбутньому ми зможемо встановити певні зв’язки. Наприклад, морські двигуни: індійські кораблі, які будують росіяни, повинні були мати двигуни українського виробництва. Але зараз, через війну це зірвано. Але можуть з’явитися інші напрямки в оборонній співпраці. Плюс Україна – дуже велика країна. У майбутньому, коли закінчиться війна, можливо, ми зможемо мати глибші економічні зв’язки", — сказав він.

На початок