Наступного тижня гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі відвідає Курську атомну електростанцію. Він стурбований її безпекою, особливо тому, що вона має подібні до ЧАЕС технології. Далі Гроссі поїде до Києва та зустрінеться з президентом України Зеленським.
Про це він сказав в інтерв'ю Bloomberg, а також це підтвердив журналістам речник МАГАТЕ.
Курська АЕС має шість енергоблоків двох різних типів реакторів: два з них типу РБМК-1000 перебувають у стані зупинки, ще два — працюють у штатному режимі, а ще два реактори типу ВВЕР-510 перебувають на стадії будівництва.
Як пояснив Гроссі в інтерв'ю, обидва енергоблоки, що зараз у роботі, використовують технологію РБМКРБМК з російської "Реактор большой мощности канальный" — реактор великої потужності канального типу, яка використовувалася та розплавилася під час аварії на Чорнобильській АЕС під Києвом у 1986 році.
На відміну від сучасних ядерних реакторів, два блоки, що працюють поблизу бойових дій, не мають додаткових шарів захисту для стримування радіації в разі аварії.
"Вони не мають захисного купола навколо, лише звичайний дах, а це означає, що активна зона реактора досить вразлива", — сказав Гроссі в інтерв'ю Bloomberg TV і додав, що наступ військ в межах досяжності артилерії від АЕС "викликає величезне занепокоєння" в МАГАТЕ та в гендиректора.
Гроссі планує відвідати Курську АЕС найближчими днями, а потім поїхати до Києва, де він хоче поговорити з президентом України Володимиром Зеленським.
На тлі операції ЗСУ в Курській області Росії МАГАТЕ ще 9 серпня закликало Росію та Україну проявити "максимальну стриманість", щоб "уникнути ядерної аварії з потенційними серйозними радіологічними наслідками",, бо вже тоді бойові дії потенційно наближалися до АЕС.
Бої у Курській області РФ
6 серпня у Росії заявили, що українські війська прорвали кордон, зайшли на територію Курської області та почали там своє просування. У Міноборони заявили про бої в регіоні і висування в Курську область резервів російських військ. У ЗСУ ситуацію не коментували.
Через добу на це відреагував очільник Кремля Володимир Путін — звинуватив Україну у "провокації". Увечері 8 серпня у Бєлгородській, Брянській та Курській областях оголосили режим контртерористичної операції. 12 серпня Путін скликав нараду щодо ситуації в прикордонних з Україною регіонах та наказав Міноборони РФ, аби російська армія "вибила супротивника" з Курської області.
8 серпні росЗМІ повідомили, що українські військові під час операції у Курській області Росії за добу прорвали дві лінії фортифікаційних споруд. Їх російська влада побудувала за 2,5 роки повномасштабної війни, витративши 15 мільярдів рублів.
Аналітики VoxCheck підтверджували правдивість відеороликів з українськими військовими із Суджі й інших міст Курської області, а також взяття полонених росіян та розбиття колони армії РФ у тій області.
На події у Курській області РФ відреагували у США та Європейському Союзі — зауважили, що Україна має право захищатися на свій розсуд. Німеччина не заперечує використання в Курській області переданої ФРН зброї. А Китай сказав, що уважно стежить за ситуацією, й закликав сторони до деескалації.
12 серпня Президент Володимир Зеленський і Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський вперше прямо підтвердили наступальну операцію ЗСУ в Курській області РФ. За словами Сирського, під контролем українських військ на 20 серпня 93 населених пункти РФ.
15 серпня стало відомо, що Україна створила військову комендатуру в Курській області РФ, її очолив генерал-майор Едуард Москальов.