Майже 2 тисячі атак на медичну систему України сталися з початку вторгнення Росії — ВООЗ

Майже 2 тисячі атак на медичну систему України сталися з початку вторгнення Росії — ВООЗ

ВООЗ: 1940 атак на медсистему України сталися з початку вторгнення Росії
Наслідки російських обстрілів 8 липня 2024 року. У Києві уламками ракети пошкоджено будівлю дитячої лікарні "Охматдит". Суспільне Новини/Олександр Магула

Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну підтвердила 1940 атак на українську медичну систему. На сьогодні це найбільша кількість, яку ВООЗ верифікувала в будь-якій надзвичайній гуманітарній ситуації.

Про це сказано в пресрелізі ВООЗ, яке надали Суспільному.

"За вже понад 2,5 роки, 86% усіх атак припадають на заклади охорони здоров’я, причому значна частка таких атак відбувається зі застосуванням важкого озброєння. Крім того, з грудня 2023 року атаки на систему охорони здоров’я, що включає медичні заклади, медиків та пацієнтів, лабораторії, швидкі та ін., перевірені ВООЗ, значно посилились – вони відбуваються майже щоденно", — підсумовано в документі.

Організація звертає увагу, що через бойові дії значно обмежений доступ до медичної допомоги для громад, які проживають поблизу лінії фронту. Це підвищує ризик захворювань та смерті для місцевих жителів і мешканців інших регіонів. З початку повномасштабного вторгнення під час обстрілів щороку в середньому 200 автомобілів "швидкої" зазнають пошкоджень чи знищуються.

Згідно з даними ВООЗ, 42% усіх атак з 2022 року припали на первинну медичну допомогу. У 2024 році найбільша кількість поранень та смертей припала на вторинну медичну допомогу: кожен п’ятий напад закінчився травмою.

З початку вторгнення ВООЗ розподілила по областях України близько 3750 метричних тонн медичних товарів. Це і машини швидкої допомоги, і ліки, й генератори тощо.

З лютого 2022 року ВООЗ надала меддопомогу понад 15 мільйонам людей в Україні, ідеться також у пресрелізі.

"У 2024 році ми спостерігаємо багато подвійних атак. Зараз відбувається більше обстрілів цивільної інфраструктури. Ми втрачаємо колег – медпрацівників, медсестер, лікарів, фельдшерів. Цього року постраждало набагато більше медичних працівників, ніж раніше. (...) Зрештою, працівники охорони здоров’я України є справжніми героями", — зазначив доктор Ярно Хабіхт, представник ВООЗ в Україні.

А виконувач обов'язків керівника програми ВООЗ з надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я в Україні Емануеле Бруні додав: "Ми є свідками кричущої зневаги фундаментальних принципів гуманітарного права. Атаки на інфраструктуру України зробили доступ до електроенергії, води та опалення невідкладним пріоритетом".

У середині липня Міністерство охорони здоров'я повідомляло, що від початку повномасштабної війни російська армія пошкодила 1636 українських медзакладів та ще 214 — повністю зруйнувала.

На початок