Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТО. Відповідає віцепрем'єрка Стефанішина

Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТО. Відповідає віцепрем'єрка Стефанішина

Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТО. Відповідає віцепрем'єрка Стефанішина Facebook Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Про програми підтримки України під час коронакризи, нецільове використання коштів COVID фонду та перспективи членства України в ЄС та НАТО в ефірі Українського радіо розповідає віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина в інтерв'ю Світлані Мялик.

Про міжнародну підтримку України у часи коронакризи

Підтримка міжнародних партнерів і окремих країн Європи, США і Канади була ключовою, тому що українська медична система абсолютно не була готова до таких жорстких умов карантину, спалаху вірусу, розміщення хворих тощо. У зв’язку з цим ЄС переорієнтував частину своєї допомоги і виділив близько 190 млн євро на підтримку України. Ми отримали кілька траншів гуманітарної допомоги із засобами індивідуального захисту, які були розподілені по лікарнях в регіонах. Там само велика кількість країн: це Польща, Канада, США, країни ЄС також спрямували цю допомогу.

Про використання коштів з COVID-фонду не за призначенням

Сьогодні ми увійшли в другу фазу поширення коронавірусу набагато сильнішими, ніж були в березні цього року. Зараз українські лікарні повністю забезпечені засобами індивідуального захисту, повністю облаштовані ліжкомісця, ведеться аудит. Тому казати, що ми на рівні економічного апокаліпсиса – це точно перебільшення.

Перерозподіл коштів з COVID-фонду здійснюється в межах державного бюджету. Тому я не можу сказати, що ці гроші крадуться. На кожному засіданні уряду ми приймаємо рішення про використання коштів з антикоронавірусного фонду на потреби боротьби з COVID-19. Це робочий процес, який відбувається щодня. Можливо це не найкраще рішення, але ці кошти точно спрямовуються на роботу державних інституцій, які забезпечують виконання послуг для держави.

Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТОУНІАН

Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТО

Про загрозу скасування безвізу

Криза спричинена рішенням КСУ впливає на всю діяльність державних органів. Та найбільше ця ситуація впливає на сприйняття України міжнародними партнерами та глобальним світом. І це сприйняття звичайно є тривожним, тому і відбуваються дискусії щодо можливого призупинення безвізового режиму. На сьогодні цей процес не ініційований. Зараз парламент намагається напрацьовувати різні типи рішень стосовно того, як подолати цю кризу.

Читайте також: ЄС закликав Україну терміново відновити антикорупційну структуру і нагадав про безвіз

Про відкриття кордонів до ЄС

Є два ключові фактори, які впливатимуть на відкриття кордонів. Це статистика в Євросоюзі та в Україні по поширенню інфекції. Очевидно, що коли статистика піде на спад, більшість країн ЄС будуть відкриті. Другий елемент – це точно буде поступовий процес. І по-третє, ЄС вже підтвердив наявність вакцини проти коронавірусу від двох найбільших фармацевтичних гігантів, яка пройшла тестування. Україна веде зараз перемовини стосовно закупівлі цієї вакцини. Тож наявність і доступність вакцини і вакцинація в цілому також буде такою зеленою картою руху по континенту.

Про промисловий безвіз

Це дуже важкі перемовини, оскільки це реально скасування бар’єрів доступу на європейський ринок продукції з доданою вартістю. Це означає, що ця продукція здобувається, збирається, виробляється повністю на території України й вже в готовому вигляді експортується в ЄС.

Сьогодні ми бачимо, що є політичне рішення – в Україні працює оцінювальна місія, яка визначить, як працюють наші інституції, чи ефективно, чи доброчесно, чи відповідно до європейських стандартів. Далі ми перейдемо до переговорів і десь за рік матимемо вже чітке розуміння, коли буде підписуватися угода.

Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТОУНІАН

Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТО

Щодо закону про реституцію

У багатьох країн в угодах про приєднання до ЄС були положення щодо реституції. Але ми, на жаль, ще далекі від цього діалогу. Поки що це питання не є предметом нашої розмови. Проте воно не стоїть так гостро, як, наприклад, в Балканських країнах, де ще 10-20 років тому були територіальні конфлікти. Усі ці країни мають перспективу членства. Жодна країна ЄС таких питань щодо України не порушує. Тут немає уніфікованого підходу. Тут підхід дуже індивідуальний. Україна – це країна, яка має радянське минуле. Насправді я не думаю, що тут є однозначне рішення, але поки що не бачу такої великої і політичної, і правової потреби з тим, щоб оформлювати ці питання в системну політику.

Про нову зелену політику Європи

Це дуже візіонерська політика. Це новий формат політики, привнесений ЄС за останні 20 років, який прийшов зверху вниз. Європейський союз був настільки сталою інституцією, що рішення вони підіймали знизу вверх і не дуже багато генерувалось великих стратегій. Зелений курс – це нова величезна політика, яка була привнесена новою Європейською комісією і зараз розбудовується. Це нова економічна політика, це нова політика щодо працевлаштування, це нова політика щодо ведення бізнесу, це нова екологічна політика в першу чергу. Україна є єдиною країною, яка формує і рухається у цьому напрямку спільно з Європейським Союзом. Ми є єдиною країною, яка започаткувала діалог з цього питання. У нас багато індустрій, відтак багато питань пов’язаних із забрудненням повітря. Наш бізнес і влада декларує готовність рухатися в напрямку зеленого курсу, але хочемо, щоб це був процес послідовний і передбачуваний.

Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТОУНІАН

Як пандемія вплинула на відносини України з ЄС і НАТО

Про співпрацю України з НАТО

Ми на достатньо високому рівні взаємодіємо з НАТО сьогодні. Очевидною є роль України у безпеці всього Чорноморського регіону і з країнами Альянсу і з країнами, які не є членами. Тому питання щодо ПДЧ назріло, щодо членства теж назріло. НАТО формує зараз стратегію на наступні 10 років, і я сподіваюся, що в цій стратегії буде задекларована політика відкритих дверей.

Читайте також: Більшість українців готові підтримати вступ України до НАТО чи ЄС

Ми очікуємо чітких часових рамок щодо отримання цього статусу. Зміна адміністрації в Білому домі вплине на процес наближення України до НАТО. Я впевнена, що адміністрація нового президента змінить в цілому підхід США до свого членства, як ключової країни-члена в Альянсі.

Кораблі НАТО на 19-му причалі Одеського портуУНІАН

Кораблі НАТО на 19-му причалі Одеського порту

Наступного року НАТО оприлюднить концепцію свого стратегічного розвитку на 10 років. І ми очікуємо, що в десятирічній перспективі там буде відзначена роль України, як майбутнього члена Альянсу. Щодо членства України в ЄС, то тут рух до членства – це теж дуже великий процес і отримання цієї перспективи дає набагато більше економічних можливостей для країни. Нещодавні заяви литовських колег про можливість перспективи членства для України в ЄС у 2027 році знайдуть своє підґрунтя і ми точно над цим працюємо.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди