Єдиний вихід для російського газу в Європу. Що відомо про ситуацію в Суджі Курської області РФ, де тривають бої

Єдиний вихід для російського газу в Європу. Що відомо про ситуацію в Суджі Курської області РФ, де тривають бої

Газпром Суджа Росія
Робітник "Газпрому" на газовимірювальній станції на російсько-українському кордоні в місті Суджа на Курщині (архівне фото). REUTERS/Denis Sinyakov

Третю добу в Курській області Росії тривають бої. Один з їхніх напрямків — райцентр Суджа, де знаходиться газовимірювальна станція — єдина точка, через яку газ з РФ надходить до Європи транзитом через Україну. Що відомо про бої навколо Суджі, яка ситуація в місті та як відреагував європейський газовий ранок на сутички в Курській області — в матеріалі Суспільного.

Що відбувається в Суджі

Український Генштаб не коментує події в Курській області, їхній масштаб, кількість залучених військових, плани та решту подробиць. Росія назвала їх "провокацією", але бої в Суджі офіційно поки не підтверджувала. Напередодні, 7 серпня, його мер Віталій Слащев заявив, що в місті "все нормально, все у порядку, все наше".

Водночас частина проросійських військових блогерів припускають, станом на 8 серпня Суджа знаходиться в оперативному оточенні, або ж принаймні його західну частину не контролюють Росія, та що ймовірно українські військові обійшли місто з півночі та півдня. Неназваний радник президента Зеленського 8 серпня заявив у коментарі The Washington Post, що Україна наразі контролює газовимірювальну станцію у Курській області РФ.

Аналітики VoxCheck у співпраці зі Суспільним виявили, що в районі автомобільного пункту пропуску "Суджа" знято кадри, як близько 40 російських військових здаються в полон. А "Радіо Свобода" оприлюднило супутниковий знімок, де видно руйнування на цьому пункті пропуску.

супутниковий знімок, зроблений вранці 6 серпня, на пункті пропуску "Суджа" у Курській області
Руйнування на міжнародному автомобільному пропуску "Суджа" на супутниковому знімку. Знімок, зроблений вранці 6 серпня. Radio Svoboda (ru)

Яка ситуація в Суджі для цивільних

Російське видання "Верстка" 7 серпня поговорило з місцевими жителями Суджі. Ті кажуть, що в місті немає води, газу, електроенергії та мобільного зв’язку, російська влада не організовує евакуацію, і люди вибираються власними силами чи з допомогою волонтерів.

Також в Курській області для пасажирів тимчасово закрили вокзали на станціях Суджа, Кореневе та Псел.

Важливість Суджі для транзиту газу

У Суджі розташована найбільша газовимірювальна станція (ГВС) для транзиту газу в Європу через Україну. Вона є одним з елементів магістралі Уренгой — Помари — Ужгород. Наразі це єдиний маршрут постачання газу РФ до країн Західної та Центральної Європи. Інший транзитний маршрут — через Сохранівку на Луганщині — Україна заблокувала 11 травня 2022 року. Оператор ГТС України тоді пояснив це тим, що не може контролювати обладнання на окупованій частині області.

Через Суджу проходило приблизно 42 млн м3/добу газу. Підтверджень, що ГВС захоплена, наразі немає. Газ через цю станцію все ще іде, але 8 серпня постачання впало до найнижчого рівня майже за 1,5 року, зазначає компанія Exploration&Production Consulting, яка спеціалізується в нафтогазовій та енергетичній галузях.

Російський "Газпром" 8 серпня заявив, що транзит газу через Суджу відбувається в обсязі, який підтвердила українська сторона, — на рівні 37,3 млн кубометрів, що на 0,5 млн кубометрів менше, ніж 7 серпня.

"Ніякої загрози транзиту газу насправді немає. Як люблять казати в таких ситуаціях самі росєянє: "всьо сімєтрічно", — написав Андрій Коболєв, ексголова правління НАК "Нафтогаз України". — В цій точці відбувається фіксація обсягу газу, який передається для транзиту. Без такої фіксації транзит неможливо обліковувати, а отже і здійснювати".

Після того, як з’явилася інформація, що Росія начебто не контролює газовимірювальну станцію "Суджа", ціни на газ ввечері 7 серпня — вранці 8 серпня у Європі зросли на приблизно 5%. Про це свідчать дані Нідерландського газового хабу Title Transfer Facility та Лондонської біржі ICE.

Транзитний контракт із Росією через "Суджу" триватиме до кінця 2024 року, далі Україна його не збирається продовжувати.

Суджа
Російське місто Суджа на карті відносно українського кордону з Сумською областю. Скриншот з сайту Deep State

Що загалом відомо про операцію та як це коментують Україна та світ

Міноборони РФ ввечері 6 серпня підтвердило бої у Курській області. Начебто, близько 8 ранку за московським часом до трьохсот українських військових атакували позиції підрозділів прикриття держкордону Росії.

У МО РФ стверджують, що йдеться про військових 22 механізованої бригади ЗСУ. Суспільне звернулося по коментар до пресслужби цієї бригади, але там заявили, що нині ситуацію не обговорюють.

Удень 8 серпня Апті Алаудінов — командир чеченських спецпризначенців "Ахмат", які ймовірно базуються в Курській області, повідомив, що під час боїв загинули військові РФ (без уточнення, скільки саме) і що начебто ЗСУ зайшли вглиб області на 10 км. За даними росЗМІ "Агентство" нібито українські військові за добу операції у Курській області прорвали дві лінії фортифікаційних споруд, зведення яких коштувало Росії 15 мільярдів рублів.

На події у Курській області РФ відреагували у США. Речник Державного департаменту США Метью Міллер заявив, що Штати спілкуються з Україною щодо операції у Курській області й, що немає нічого незвичайного в тому, що "українці не повідомляють про свою точну тактику до того, як її реалізують".

Речник Єврокомісії Петер Стано теж прокоментував події у Курській області РФ — заявив, що згідно з міжнародним правом, Україна "має законне право захищатися, в тому числі завдаючи ударів по агресору на його території".

На початок