Мексика запросила Путіна на інавгурацію нової президентки

Мексика запросила Путіна на інавгурацію нової президентки

Клаудія Шейнбаум запросила Путіна на інавгурацію
Новообрана президентка Мексики Клаудія Шейнбаум на пресконференції в Мехіко, Мексика, 22 липня 2024 року. REUTERS/Luis Cortes TPX

Нова президентка Мексики Клаудія Шейнбаум запросила російського лідера Володимира Путіна на свою інавгурацію 1 жовтня.

Про це пишуть мексиканське видання El Universal та російські "Известия".

Команда Клаудії Шейнбаум в координації з міністром закордонних справ Мексики Хуаном Рамоном де ла Фуенте почала розсилати запрошення президентам різних країн на інавгурацію Шейнбаум, яка відбудеться 1 жовтня

Одне з офіційних запрошень надійшло лідеру Росії Володимиру Путіну, яке йому надіслали через посольство Мексики в Росії. "Известиям" підтвердили цю новину в посольствах Росії та Мексики.

Також Шейнбаум повідомила, що Перу та Еквадор не будуть запрошені на її інавгурацію.

"Запрошення Росії взяти участь в інавгурації президента Шейнбаум було направлено президенту Путіну. Російський президент вирішить, чи буде він сам брати участь у церемонії, чи призначить іншого високопосадовця, який зробить це від його імені", — сказав мексиканський дипломат.

Водночас Мексика підпадає під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС), який видав ордер на арешт Путіна. Мексика підписала Римський статут у 2005 році.

Міністерство закордонних справ Мексики пізніше повідомило Reuters, що уряд надіслав запрошення всім країнам, з якими має міжнародні відносини, а також міжнародним організаціям, членом яких є Мексика.

У Мексиці на початку червня пройшли президентські вибори, і перемогу здобула кандидатка від керівної коаліції Клаудія Шайнбаум.

Що відомо про ордер на арешт Путіна

17 березня 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Путіна та російської уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації та переміщенні українських дітей. Якщо вони виїдуть за територію Росії в країни, які є учасниками МКС та ратифікували Римський статут, їх повинні заарештувати та передати до суду, повідомив генпрокурор України Костін.

Речниця російського МЗС Захарова заявила, що ордер МКС на арешт Путіна "не матиме для Росії жодного значення", адже країна не є учасницею Римського статуту та не зобов'язана дотримуватися рішень МКС.

МКС може притягти вище керівництво Росії до відповідальності за три види порушень міжнародного права: воєнні злочини, злочини проти людяності та геноцид. Депортація дітей, щодо якої видали ордер на арешт Путіна, підпадає під перший пункт.

Водночас МКС не може засудити за злочин агресії — факт нападу Росії на Україну. Оскільки ані Україна, ані Росія не ратифікували основоположний документ суду — Римський статут. Аби засудити РФ та Путіна за факт нападу, потрібно створити спеціальний трибунал.

Україна працює над створення спеціального трибуналу для покарання керівництва РФ за злочини в Україні не тільки з початку повномасштабної війни, а з початку агресії 2014 року.

На початок