"Краще вже повний локдаун". Що кажуть підприємці та експерти про карантин вихідного дня

"Краще вже повний локдаун". Що кажуть підприємці та експерти про карантин вихідного дня

"Краще вже повний локдаун". Що кажуть підприємці та експерти про карантин вихідного дня
. Дар'я Кінша / Суспільне

17 листопада Верховна рада відмовилася скасувати карантину вихідного дня, запровадженого урядом 14 листопада. Секретар РНБО та міністр охорони здоров'я у два голоси заявляють: частковий локдаун зменшив пересування та контакти між українцями, що позитивно впливає на динаміку розповсюдження COVID-19. Окружний адміністративний суд Києва отримав уже три позови до Кабінету міністрів, а по всій країні прокотилися мітинги обурених і незгодних.

Підприємці кажуть, що втратили від 30 до 70 % доходу за минулі суботу та неділю. Дехто з них, навіть, виступає за тимчасовий повний локдаун замість постійного вихідного. Суспільне поговорило з представниками ресторанного та кінобізнесу про те, як вони пережили перші карантинні вихідні і яким бачать вихід із ситуації.

Якщо так триватиме, ми зупинимо бізнес

Ресторан Андрія Винниченка не приймав відвідувачів цими вихідними. За два дні він втратив 70 % доходу. Вижити вдалося завдяки доставці. У суботу та неділю ресторан працював “на винос”. Тепер це - їхній основний дохід і лише в такий спосіб поки що вдається зберегти робочі місця.

“Податки та орендну плату ніхто не скасовував. Усе це ми маємо платити: зарплату співробітникам, комунальні послуги, все-все ми маємо платити за роботу цього закладу, а прибуток, який ми наразі маємо лише за рахунок доставки. Ресторанний бізнес працює більш прибутково у вихідні дні. Якщо карантин у вихідні буде продовжуватися, ми зупинимо бізнес ”, - розповідає ресторатор.

Що кажуть підприємці про карантин вихідного дня
Андрій Винниченко. Дар’я Кінша / Суспільне

На думку Андрія, карантинних заходів, які діяли донедавна, було цілком достатньо. У ресторані відвідувачів розсаджували із дотриманням дистанції, персоналу міряли температуру проводять та зобов'язували носити маски.

Що кажуть підприємці про карантин вихідного дня
Порожній ресторан Андрія Виннченка. Дар'я Кінша / Суспільне

Ми будемо змушені самознищитися

Так само, завдяки роботі “на винос” вдалося зберегти більшу частину прибутку і керівниці одного із закладів громадського харчування Олені Ткаченко.

“Порівнюючи весняний карантинний період і період карантину, який зараз відбувається, я вважаю, що зараз треба працювати, щоб зберегти робочі місця, перш за все, працівникам. Зараз не йдеться про якісь великі прибутки, ми просто працюємо “в нуль” для того, щоб прогодувати свої сім'ї, своїх працівників і зробити обіг коштів. Закривати зараз заклади немає сенсу, бо в підсумку ми будемо змушені самознищитися. Навіть 30% втрати прибутку впливає на роботу закладу. Тоді виникають думки про скорочення робочих місць. У підсумку ці люди поповнять список тих, хто втратив роботу ”, - говорить Олена.

Що кажуть підприємці про карантин вихідного дня
Олена Ткаченко. Дар’я Кінша / Суспільне

За її словами, навантаження на заклади харчування нині зменшилося, у порівнянні із докарантинним періодом відвідувачів набагато менше, тому вони мають можливість дотримуватися протиепідеміологічних норм.

Що кажуть підприємці про карантин вихідного дня
Порожній кінотеатр. Дар'я Кінша / Суспільне

Ми близькі до точки, коли доведеться закритися повністю

За даними міністра культури Олександра Ткаченка, лише за одні вихідні культура та креативна галузь можуть втратити понад 324 мільйони гривень. Майже 7 мільйонів гривень, а це 70 % прибутку, через карантин вихідного дня недоотримали в одній зі столичних мережі кінотеатрів. По буднях у кінотеатри ходить набагато менше людей, тому цілком імовірно, що без роботи у вихідні заклади доведеться взагалі закрити.

“Можливо тиждень, можливо два в такому стані, і ми будемо дуже близькі до тієї точки, коли нам потрібно буде закривати загалом усю мережу”, - говорить директор однієї з мереж кінотеатрів Роман Романчук.

Що кажуть підприємці про карантин вихідного дня
Роман Романчук. Дар’я Кінша / Суспільне

Виходом із ситуації, на думку Романа, міг би, навіть, стати повний локдаун, але лише на кілька тижнів. Потім роботу можна було відновлювати на місяць повноцінно, і робити це циклічно.

“Такий підхід дозволив би бути більш прогнозованим у підході. Це по-перше. По-друге, це дозволило б бізнесам все ж працювати і по-третє - давати економіці ті важливі податки, яких вона потребує”, - додає Романчук.

Що кажуть підприємці про карантин вихідного дня
Дар'я Кінша / Суспільне

Що кажуть економісти

Старший дослідник Київської школи економіки Юрій Ганиченко пропонує запровадити тимчасовий повний локдаун, аби вберегти бізнес. На його думку, суворий карантин завдав би більших збитків підприємцям, але в майбутньому відновити свою роботу їм було б легше.

“Якщо говорити на довгу перспективу, то жорсткий локдаун дозволив би зменшити розповсюдження вірусу і в майбутньому мати менші обмеження”, - говорить економіст.

Виконавча директорка Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев’янко називає рішення уряду про карантин вихідного дня деструктивним і радить приділяти більше уваги медичній сфері.

Що кажуть підприємці про карантин вихідного дня
Порожній ресторан Андрія Винниченка. Дар'я Кінша / Суспільне

“Треба робити наголос на медицині, темі охорони здоров’я, і витрачати всі вільні гроші на укріплення системи охорони здоров’я. Карантин вихідного дня може принести не так багато користі. Умови мають бути рівними. А не так, що великі компанії мають більше пріоритетності, а менші компанії - в гіршому становищі. Якщо обмежувати, то обмежувати всіх”, - вважає Дерев’янко.

Думка епідеміолога

Головна епідеміологиня Закарпаття Вікторія Тимчик вважає ефективними будь-які протиепідеміологічні заходи.

“За 14 днів інкубаційного періоду людина буває у громадському транспорті, на роботі, відвідує магазини тощо. Але найчастіше на вихідні вона відвідує масові заходи, де є велике скупчення людей у закритих приміщеннях, де ніхто не дотримується ні соціальної дистанції, ні маскового режиму. І ми маємо неодноразове підтвердження, що саме такі масові зібрання та гуляння ставали причиною захворювання на COVID-19. Якщо обмеження на вихідних будуть діяти, то ми отримаємо стабілізацію ситуації у поширенні коронавірусу”, - вважає лікарка.

За її словами, карантином вихідного дня вдасться перекрити ланцюг передачі вірусу, але лише за умови, що обмежень дотримуватимуться всі українці, без винятку.

На початок