Саміт НАТО у Вашингтоні. Текстовий онлайн

Саміт НАТО у Вашингтоні. Текстовий онлайн

Байден і Зеленський
Президент України Володимир Зеленський і президент США Джо Байден на саміті НАТО у Вашингтоні, 11 липня 2024. REUTERS/Leah Millis

9 липня у Вашингтоні розпочався 75-ювілейний Саміт НАТО. Окрім 32 членів Альянсу, на заході будуть представники 35 країн-партнерів, зокрема й Україна. Серед ключових тем саміту — захист Альянсу на тлі російської агресії в Україні, колективна оборона, військова присутність на східному фланзі НАТО та ядерне стримування.

Володимир Зеленський напередодні саміту заявив, що він має стати "платформою Patriot" для України, а також очікуються нові безпекові угоди та "потужні кроки від США". Водночас бажаного запрошення на вступ до Альянсу Україна на цьому саміті не отримає.

Команда Суспільне Новини працює у Вашингтоні — слідкуйте за останніми новинами з саміту в нашому текстовому онлайні.

Вашингтонський саміт НАТО 2024 завершився

У Вашингтоні завершилася зустріч глав держав і глав урядів 32 членів НАТО, їхніх країн-партнерів і Європейського Союзу, яка відбувалася упродовж 9–11 липня.

Саміт був присвячений 75-річчю НАТО. Захід став четвертим самітом НАТО, який відбувся у Сполучених Штатах і першим самітом після вступу Швеції до НАТО.

Підсумки саміту — читайте у нашому матеріалі:

На саміті НАТО Євросоюз і 21 держава підписали Український договір: що він передбачає

Під час саміту НАТО у Вашингтоні Європейський Союз і ще 21 держава підписали Український договір, який координуватиме та прискорюватиме їхню допомогу Україні в обороні.

Про це повідомила Європейська комісія, опублікувавши текст договору.

Договір підписали лідери Сполучених Штатів Америки, Бельгії, Канади, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Ісландії, Італії, Японії, Латвії, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Іспанії, Швеції та Сполученого Королівства разом з президентом Європейської Ради, президентом Європейської комісії та президентом України.

Основні положення договору

Договір передбачає реалізацію цілей, що прописані у двосторонніх угодах України. Підписанти зобов'язуються підтримувати Україну в обороні, надавши військову техніку, фінанси та навчивши українських військових.

Зеленський розповів, що отримала Україна від саміту НАТО-2024

Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна повинна вистояти у війни, щоб росіянам не вдалося змусити світ змиритися з думкою, що агресивні війни — це нормально.

"Саме тому ми повинні вистояти, саме тому ми повинні зберегти нашу єдність. І саме тому ми повинні зміцнюватися, щоб Росії не вдалося змусити світ змиритися з думкою, що агресивні війни є нормальним явищем", — наголосив Зеленський.

Він зазначив, що у межах саміту Україна отримала "конкретні успіхи", які важливі для українців.

"По-перше, ми цінуємо рішення про протиповітряну оборону, п'ять Patriot для України і десятки інших систем ППО, і очікуємо, що вони будуть доставлені якнайшвидше, щоб якомога більше життів було врятовано", — сказав президент.

Зеленський поінформував, що крім цього, буде схвалена угода The Ukraine Compact, і цей документ є успіхом для України, оскільки він розвиває архітектуру безпеки.

"Ми обов'язково виконаємо кожен пункт. Енергії для цього у нас більш ніж достатньо. Також, звичайно, під час наших зустрічей зі Столтенбергом (генсек НАТО — ред.) і всіх інших переговорів ми обговорюємо, як посилити наших воїнів і дати нашим людям можливість нормально жити. Про це ми будемо говорити сьогодні на засіданні ради Україна-НАТО. І ми розраховуємо на сильні рішення", — сказав глава України.

За його словами, на засіданні обговорюватимуться питання надання ППО, літаків F-16, та дозвіл завдавати ударів по російських територіях саме там, де знаходяться скупчення військ РФ.

Зеленський додав, що вже є рішення щодо місії НАТО NSATU, штаб-квартира якої відкриється у Німеччині й координуватиме надання різносторонньої допомоги Україні у довгостроковій перспективі.

"Це допоможе нам швидше та ефективніше тренувати наших солдатів, оснащувати наші бригади, ефективніше розвивати наші Сили оборони. Ми вже маємо чіткі щорічні фінансові зобов'язання в наших угодах. Як сказав Єнс Столтенберг, це — 40 мільярдів євро (у 2025 році — ред.), і дуже важливо зберегти таку підтримку. І це все допоможе стримати апетит Путіна до агресії", — сказав він.

Зеленський підкреслив, що до того ж Україна отримала "сильне формулювання" у декларації НАТО за підсумками саміту щодо "незворотності" руху до вступу в блок.

"Кожен крок дійсно наближає нас до членства. Ми робимо і будемо робити все для того, щоб настав день, коли Україна отримає запрошення і стане членом НАТО, і я впевнений, що ми цього досягнемо", — резюмував президент.

Зеленський зустрівся з Ердоганом

Президент України повідомив, що в Туреччині готуються конференцію, присвячену продовольчій безпеці та свободі судноплавства у межах імплементації рішень Саміту миру.

На Хмельниччині чутно звуки вибухів, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Зеленський і Столтенберг проводять спільну пресконференцію

У Вашингтоні завершується Саміт НАТО, куди запросили й треті країни, серед яких і Україна. Під час заходу Київ підписав кілька безпекових угод та пролунали оголошення про нові пакети допомоги Україні.

Президент Зеленський із генсеком НАТО Столтенбергом проводять спільну пресконференцію — Суспільне транслює зустріч з українським перекладом:

Президент України Володимир Зеленський і президент США Джо Байден зустрілися у Вашингтоні

Лідер США Байден оголосив про новий пакет допомоги для України, проте деталей він наразі не розкрив. Напередодні Associated Press писало, що йдеться про пакет допомоги на 225 млн доларів. Там, за їхніми даними, буде система ППО Patriot.

У НАТО погодили створення нового інтегрованого центру кіберзахисту

Об'єднаний центр кіберзахисту НАТО (NICC) посилить захист мереж Альянсу і союзників, повідомляється на сайті блоку.

Центр інформуватиме військове командування НАТО про можливі загрози та вразливості в кіберпросторі, включаючи цивільні об'єкти критичної інфраструктури, що перебувають у приватній власності, необхідні для підтримки військової діяльності.

Центр об'єднає цивільний і військовий персонал з усіх підрозділів НАТО, країн-союзників і експертів з промисловості. Він буде використовувати передові технології для підвищення нашої обізнаності про ситуацію в кіберпросторі та підвищення колективної стійкості та обороноздатності.

На полях саміту НАТО Зеленський зустрівся з президентом Чехії

Про це повідомляє пресслужба президента.

Сторони скоординували позиції перед засіданням Ради Україна – НАТО, зустрічами коаліції ППО та коаліції винищувачів.

Також обговорили реалізацію чеської ініціативи з постачання артилерійських боєприпасів Україні та нові джерела її фінансування, реалізацію результатів першого Саміту миру та залучення якомога більшої кількості країн Глобального Півдня до відновлення справедливого миру в Україні.

Під час зустрічі йшлося й про шлях України до вступу у Європейський Союз, зокрема про те, що Україна сподівається на швидкий переговорний процес із ЄС та очікує початку двосторонніх скринінгових зустрічей щодо українського законодавства.

У Вашингтоні Зеленський зустрівся з представниками оборонних компаній США

У посольстві України у Сполучених Штатах президент Володимир Зеленський зустрівся із топменеджерами провідних американських оборонних компаній. У межах зустрічі “Укроборонпром” та американська компанія Northrop Grumman підписали угоду щодо створення нового виробництва боєприпасів.

Про це інформує пресслужба президента.

На зустрічі були присутні представники компаній BAE Systems, Day & Zimmermann, Boeing, Sierra Nevada Company, Northrop Grumman, RTX, Lockheed Martin, General Dynamics, D&M Holding, AeroVironment, Amentum.

Зеленський запросив американські оборонні компанії до роботи на українському ринку та співпраці з вітчизняними підприємствами. Президент зазначив, що Україна суттєво збільшила власне виробництво боєприпасів та озброєння. Водночас є потреба в посиленій міжнародній кооперації.

Повідомляється, що під час зустрічі обговорили перспективи спільного оборонного виробництва, насамперед боєприпасів, систем ППО, гармат, бронетехніки та безпілотників, забезпечення ремонту й обслуговування військової техніки.

Крім того, у присутності президента “Укроборонпром” та американська компанія Northrop Grumman підписали угоду щодо створення нового виробництва боєприпасів середнього калібру відповідно до стандартів НАТО.

НАТО оприлюднило декларацію за підсумками перших днів саміту: головні положення

У НАТО з’явиться окремий підрозділ щодо підтримки безпеки та підготовки для України.

Про це стало відомо із оприлюдненої декларації з саміту НАТО.

"Прийнято рішення про заснування НАТО з підтримки безпеки та підготовки для України (NSATU) для координації надання військового обладнання та навчання для України членами Альянсу та партнерами", — йдеться у в декларації.

Мета нової структури – поставити безпекову допомогу Україні на міцну основу, забезпечуючи посилену, передбачувану та узгоджену підтримку.

NSATU діятиме в країнах Альянсу, підтримуватиме самооборону України відповідно до Статуту ООН. NSATU не буде, згідно з міжнародним правом, робити НАТО стороною конфлікту. Підрозділ підтримуватиме трансформацію сил оборони та безпеки України, забезпечуючи її подальшу інтеграцію з НАТО.

Головне з пресконференції Столтенберга за результатами перших днів саміту НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг дав пресконференцію у Вашингтоні за результатами перших днів саміту. Переказуємо головне:

  • Альянс погодився започаткувати програму допомоги та підготовки НАТО в галузі безпеки для України. Країни візьмуть на себе координацію та надання більшої частини міжнародної безпекової допомоги Україні під командуванням тризіркового генерала та близько 700 співробітників, які працюватимуть у штаб-квартирі НАТО в Німеччині та в центрах у східній частині Альянсу, щоб забезпечити підтримку України.
  • НАТО координуватиме підготовку українських сил і засобів у країнах Альянсу.
  • На саміті домовилися створити новий Спільний центр аналізу та навчання в Польщі.
  • Альянс сприятиме довгостроковому розвитку Збройних Сил України.
  • На саміті узгодили план фінансування оборони України на 2025 рік
  • Країни-члени також вирішили зробити подальші кроки, щоб ще більше наблизити Україну до НАТО.
"Оскільки Україна продовжує свої життєво важливі реформи, ми продовжуватимемо підтримувати їх на незворотному шляху до членства в НАТО. Робота, яку ми зараз робимо разом, гарантує, що коли настане відповідний час, Україна зможе приєднатися без зволікань. Питання не в тому, чи це станеться, а в тому, коли це станеться".

Нідерланди нададуть Україні додаткові 300 млн євро на боєприпаси для F-16

У Міноборони країни повідомили, що 300 мільйонів євро витратять на закупівлю боєприпасів для літаків F-16, які вже перебувають на шляху до України з Данії та Нідерландів. Ці кошти виділили на додаток до 150 мільйонів євро, виділених раніше на ці цілі.

Зеленький провів закриту зустріч із Шольцом

У Вашингтоні президент Зеленський провів закриту зустріч із канцлером Німеччини Шольцом, передає кореспондентка Суспільного.

Зеленський і Шольц
Президент України із делегацією на зустрічі з канцлером Німеччини Шольцом на закритій зустрічі, 10 липня 2024. Суспільне Новини/Аліна Бугаєва

F-16 перебувають на шляху до України з Данії та Нідерландів – Блінкен

Держсекретар США Блінкен на саміті НАТО у Вашингтоні повідомив, що літаки F-16 перебувають на шляху до України з Данії та Нідерландів. Винищувачі захищатимуть небо України вже цього літа.

Напередодні під час зустрічі з очільником МЗС України у Вашингтоні Блінкен також повідомив, що на саміті буде оголошено «дуже сильний пакет для України».

Фінансування безпеки України: НАТО оголосить про надання 40 млрд євро на 2025 рік

На саміті НАТО країни-члени блоку оголосять про свої наміри надати мінімальне базове фінансування в розмірі 40 мільярдів євро протягом 2025 року і забезпечити сталий рівень безпекової допомоги Україні для досягнення нею перемоги.

"Сполучені Штати з гордістю підтримують ці зусилля. Наші внески Україні на виконання цього зобов'язання будуть зроблені за рахунок коштів, вже асигнованих Конгресом США у додатковому бюджеті на національну безпеку, який президент Байден підписав у квітні як закон", — йдеться у повідомленні пресслужби Білого дому.

Британія дозволила використовувати британські ракети для ударів по Росії

Про це голова уряду Великої Британії Кір Стармер повідомив під час зустрічі лідерів НАТО у Вашингтоні, пише Bloomberg.

Стармер повідомив, що Україна може використовувати британські ракети Storm Shadow для ударів по військових цілях у Росії. На запитання кореспондента Bloomberg Стармер погодився, що Україна вирішує, як вона використає ракети Storm Shadow, надані Британією.

Прем'єр Великої Британії: Ми будемо протистояти російській агресії, де б вона не відбувалась

Про це заявив новий прем'єр Великої Британії Кір Стармер на полях саміту НАТО, пише Reuters.

"Цей саміт НАТО є можливістю для членів Альянсу об'єднатися і посилити свою рішучість, особливо у світлі цієї жахливої атаки (ракетного удару по київській дитячій лікарні-ред.), проти російської агресії. Я радий, що маю можливість запевнити і підтвердити рішучу підтримку лейбористів, непохитну підтримку НАТО. Ми є одними з членів-засновників. Зараз 75-та річниця, але це можливість надіслати цей меседж щодо російської агресії, де б вона не відбувалась. Але ця атака минулого тижня була жахливою. І тому послання зараз ще більш важливе, ніж раніше", – наголосив Стармер.

Він додав, що лідери НАТО проведуть "стратегічний огляд, щоб проаналізувати виклики, спроможності і на основі цього розробити подальші плани".

"Я зобов'язуюсь дотримуватись 2,5% (від ВВП, що витрачаються на оборону-ред.) в рамках наших фіскальних правил. Цей стратегічний перегляд має бути на першому місці. Але сьогодні, завтра і післязавтра ми повинні бути разом з нашими союзниками, обговорювати на практиці, як ми можемо надати подальшу підтримку Україні і надіслати дуже, дуже чіткий сигнал Путіну, що ми будемо протистояти російській агресії, де б вона не відбувалась".

Білий дім: Україна отримає п’ять додаткових стратегічних систем протиповітряної оборони

США, Нідерланди, Німеччина, Італія та Румунія нададуть Україні додаткові стратегічні системи протиповітряної оборони.

Про це йдеться у спільній заяві США, Нідерландів, Німеччини, Італії, Румунії та України, опублікованій на сайті Білого дому.

США, Німеччина, Румунія та Нідерланди нададуть по батареї Patriot. Також Нідерланди нададуть компоненти до Patriot. Окрім того, Італія подарує Україні систему SAMP-T.

"Ми прагнемо надати Україні додаткові можливості протиповітряної оборони, оскільки вона захищається від тривалої агресії Росії, зокрема навмисні напади Росії на українські міста та цивільну та критичну інфраструктуру", — йдеться й заяві.

Зазначається, що п’ять стратегічних систем протиповітряної оборони допоможуть захистити українські міста, мирних жителів і військових.

Крім того, найближчими місяцями США та партнери мають намір надати Україні десятки тактичних систем протиповітряної оборони, зокрема NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS та системи Gepard.

На Саміті очікуються зобов’язання щодо подальшої розбудови бойової авіації України — джерело

На Саміті очікуються зобов’язання союзників щодо подальшої підтримки розбудови бойової авіації України, зокрема передання та застосування літаків F16. Водночас, чи зможе використовувати їх для ударів по території Росії поки невідомо.

Про це Суспільному повідомило поінформоване джерело.

Важливим кроком стане закріплення незворотності шляху України до членства в НАТО, що має стати відповіддю тим, хто намагається перетворити євроатлантичну інтеграцію на предмет торгу з Росією. Для зближення України з Альянсом під час Ради Україна-НАТО зокрема буде запропонований місток до членства, нова структура для координації допомоги, розбудова центру НАТО-Україна для тренування та освіти у Польщі, визначено подальші кроки у досягненні взаємосумісності.

Окремі рішення очікуються щодо посилення ППО. Пані посол США при НАТО Джуліанна Сміт вже анонсувала нові Patriot для України: "Будуть свіжі новини щодо ППО. Українці у квітні попросили в НАТО сім систем Patriot. І ми маємо дуже позитивну відповідь щодо цього, яка надійде найближчими днями".

"Позиція США давно зрозуміла, що США бачить місце України в НАТО" — Деніел Сайзек

Суспільне поспілкувалося з офіційним представником Держдепартаменту США Деніелем Сайзеком. Він розповів, чого очікувати від фінальної декларації Альянсу, яку оприлюднять 11 липня, про додаткові ППО для України та візит Орбана в Росію.

Деніел Сайзек
Деніел Сайзек, офіційний представник Держдепартаменту США на саміті НАТО у Вашингтоні, 9 липня 2024. Суспільне Новини/Олександр Брамський

Про комюніке саміту

Президент Байден і його команда ще працюють над декларацією саміту. Я сам не бачив саму декларацію, тому що це не остання версія, але є низка важливих питань, на які будуть відповіді у декларації. Саме формулювання про членство України в НАТО – дуже важлива частина декларації. Також буде інформація про те, як важливо надалі провести реформи в Україні.

Позиція США давно зрозуміла. США бачить місце України в НАТО і тут, на саміті, в цьому році є ідея, що потрібно побудувати "міст для України" в НАТО. Це не лише риторика, але це також означає конкретні кроки в період співпраці НАТО з Україною. Підтримка, військова підготовка для ЗСУ, додаткові системи ППО. І в четвер ми дізнаємось, що буде в декларації.

Про очікування від саміту для України і координаційний центр в Німеччині

Ми вже знаємо основні рамки, що буде додаткова допомога Україні на саміті. Будуть оголошення про додаткові системи ППО. І буде інформація про новий центр в Німеччині по координації допомоги для України. Це важливий крок.

Вже відомо, що президент Байден зібрав групу з понад 50 країн, щоб зробити координацію підтримки. А цей центр буде ще одним кроком вперед, щоб покращити цю роботу і це хороший знак. Досі координація, яка стосується НАТО як групи, була більше неформальною, навіть спонтанною. І сенс нового центру — робити це більш формально. Щоб ця робота продовжувалася більш ефективно і достатньо швидко, щоб надавати Україні те озброєння, яке дуже потрібне.

Про 40 мільярдівАгентство Reuters напередодні саміту писало, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг попросив країни Альянсу зберегти військову допомогу Україні на тому самому рівні, що й у роки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, що становитиме близько 40 мільярдів євро на рік. Лідери країн НАТО мають підписати цю угоду у Вашингтоні. для України — чи збільшуватиметься сума?

У мене нема офіційної інформації з цього приводу, це поки невідомо. Можу сказати, що ми бачимо і в США, і в Європі готовність підтримувати Україну. Я сам вважаю, що буде додаткова фінансова допомога наступного року. Важко говорити про суму. Але варто зауважити, що США надали Україні допомоги сумою 82 млрд доларів, а європейці разом надали навіть більше. І, думаю, можна очікувати ще більше допомоги. Бо і американці, і європейці розуміють, що попри те, що це хоробрі українці захищають свою країну, вони роблять це і за допомоги Заходу. Вони воюють, вони дуже сміливі люди, в США дуже поважають це. Але їм потрібна допомога, щоб захистити свою країну.

Про атаку на Київ

Це була ще одна жахлива атака проти України. Американці висловлюють щирі співчуття українському народу. На жаль, це не вперше. Ми бачили дуже багато подібних атак. Це було цілеспрямовано. ніхто не може сперечатися, що це було випадково. Тому що це безсоромні люди, які сидять в Кремлі і які ведуть цю війну. Я б сказав, що питання додаткових систем ППО вже було дуже актуальною темою цього саміту. Але це стане ще більш актуальним після того, що трапилося. Думаю, що можна чекати позитивних кроків у цьому напрямі на саміті.

Про візит Орбана до Путіна

Два роки тому, коли Путін ухвалив рішення про повномасштабне вторгнення в Україну, російська влада очікувала розколу НАТО. Якби був член НАТО, який би не хотів підтримувати мир і Україну, ми всі бачили, що відбувається з Угорщиною. Добре, що угорський лідер приїхав і до України. Я думаю, це багато говорить про президента України, що він погодився з ним зустрітися. Але про візит в Росію – США вважають це помилкою. Особливо поки Угорщина головує в ЄС. Це був неправильний час. Ми не знаємо точно, що обговорювали Путін і Орбан.

Перспективи вступу України до НАТО

Заявку на вступ в НАТО за пришвидшеною процедурою Україна подала ще 30 вересня 2022-го. За рік, на саміті Альянсу у Вільнюсі, країна отримала замість запрошення безпекові гарантії.

Незадовго до зустрічі НАТО у Вашингтоні "Голос Америки" з посиланням на американського високопосадовця писав, що на цьому саміті обговорять "конкретні шляхи" для прискорення можливого членства України. Про те, що саміт 2024-го сфокусується на "дорожній карті" вступу України до НАТО, казав і держсекретар США Ентоні Блінкен. Але президент Зеленський заявив, у Вашингтоні Україна не отримає запрошення до Альянсу.

"Щодо запрошення України в НАТО, думаю, суттєвих зрушень у формулюваннях не буде. Скоріш за все підсумкова декларація буде містити прийняті раніше положення: Україна стане членом Альянсу, але часових рамок цього не визначать", — сказав Владислав Фарапонов, голова "Інституту Американістики", аналітик "Інтерньюз-Україна".

Джон Гербст також вважає, що великих кроків в бік членства України в НАТО на цьому саміті не зроблять: "Говорили, саміт може стати "мостом" до вступу України в НАТО. Це метафора. Можуть бути відносно невеликі кроки, наприклад, відкриття офісу Альянсу в Києві".

Напередодні Вашингтонського саміту генсекретар НАТО Єнс Столтенберг припустив, що Україна приєднається до Альянсу протягом 10 років.

Чого Україна очікує від саміту

Напередодні саміту президент Зеленський розповів, що зустріч лідерів країн стане для України "платформою Patriot". Про те, що під час заходу оголосять про зміцнення української ППО писала і низка світових ЗМІ, зокрема, про те, що США "поквапляться з постачанням ракет-перехоплювачів" та що Україна має отримати додаткові ЗРК Patriot чи аналогічні системи.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг також наголошував, що головною темою саміту стануть постачання зброї для України та тренування її військових.

Ще в червні стало відомо, що в Німеччині мають розмістити штаб НАТО з координації допомоги Україні. Йдеться про контроль постачання озброєнь, навчання солдат ЗСУ і ремонт військової техніки. Остаточне рішення щодо цього штабу мають ухвалити саме під час Вашингтонського саміту.

Зеленський прибув у Вашингтон — боротимется за ППО та додаткові F-16

Президент України Володимир Зеленський 9 липня прибув до Сполучених Штатів для участі у триденному саміті Північноатлантичного альянсу. Він наголосив, що "битиметься" за більшу кількість ППО для України, за більшу кількість літаків F-16, за додаткові гарантії безпеки — зброю й фінанси, політичну підтримку, — а також "за необхідні рішучі дії Америки та Європи".

Свій робочий візит президент разом з першою леді Оленою Зеленською почали зі вшанування пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років. 

Зеленський і Зеленська у Вашингтоні
Президент Зеленський і перша леді вшановують пам'ять жертв Голодому у Вашингтоні, США. 9 липня 2024. Офіс президента

На початок