Як підготуватись до Радіодиктанту і покращити своє мовлення та письмо

Як підготуватись до Радіодиктанту і покращити своє мовлення та письмо

Як підготуватись до Радіодиктанту і покращити своє мовлення та письмо

Радіодиктант національної єдності цьогоріч проводитимуть вдвадцяте. Традиційно він відбувається у День української писемності та мови — 9 листопада. Головною метою проведення радіодиктанту є не виставляння оцінок, а "спонукати до вивчення української мови, до вдосконалення, підвищення культури української мови”.

Суспільне розказує як взяти участь у Радіодиктанті та ділиться порадами, як мотивувати себе на ліквідацію неписемності, на що варто звернути увагу під час усного мовлення та якими сервісами користуватись, щоб удосконалити свої навички.

Як взяти участь

9 листопада о 9:00 ведучі в студії "UA: Першого" розкажуть історію диктанту й дадуть змогу всім охочим підготуватися до написання. Сам радіодиктант почнеться о 9:15-9:30. Підготував його письменник і видавець Іван Малкович, а читатиме актриса театру і кіно Римма Зюбіна.

  • Почути диктант можна на "Українському радіо" та на радіо "Культура". На сайті ukr.radio у розділі "Як слухати" можна подивитися мапу частот "Українського радіо" для свого регіону.
  • Також радіодиктант можна послухати в інтернеті, дивитися на телеканалах UA: Перший та UA: Культура й на каналах регіональної мережі.
  • Крім того, спецпроєкт транслюватиметься на сторінці Українського радіо та корпоративній сторінці Суспільного мовлення у Facebook та на YouTube телеканалу UA: Перший.

Час для надсилання готового тексту — астрономічна доба. Його потрібно писати від руки на аркуші паперу, який можна сфотографувати та надіслати на електронну адресу  rd@ukr.radio. Паперового листа потрібно надіслати за адресою: м. Київ, вул. Хрещатик, 26, 01001. Важливо, щоб гриф дати надсилання був не пізніше ніж 10 листопада.

Читайте також: "Чому варто захищати українську. Розповідає мовний омбудсман Кремінь"
Як підготуватись до Радіодиктанту і покращити своє мовлення та письмоУНІАН

Ті, хто відправив текст на перевірку та отримав найвищі бали – виграє цінні призи: це будуть і книжки, і різні запрошення, і екскурсії. Ті, хто напише без жодної помилки, отримають подарунковий набір книжок від "Українського радіо". Результати оголосять упродовж 1–2 місяців, залежно від кількості отриманих листів.

Якщо хочете самостійно перевірити себе на помилки –  текст радіодиктанту буде розміщено на сайті "Українського радіо" 11 листопада об 11:00. Поділитись враженнями у соцмережах можна з хештегом #радіодиктант2020.

Як покращити своє мовлення та письмо

Читайте більше

Банальна, проте вкрай ефективна порада. І не так важливо, яку мову ви збираєтеся вивчити або яких помилок позбутись – завдяки літературі (не лише художній, а й науково-популярній) можна звикнути до звучання та використання живої мови, далекої від офісних канцеляризмів. При регулярному читанні мозок запам'ятовує навіть найскладніші слова, вислови та граматичні конструкції. Крім того, можна читати й аналізувати прочитане з погляду правил української мови.

Читання має дивовижну користь для нашого мозку та психічного здоров’я. На відміну від соцмереж і телебачення, які стимулюють пасивне споживання інформації, читання – це активний процес. Під час нього залучені одразу кілька частин мозку, що потребує від нас навіть у неврологічному сенсі більшого, ніж примітивне гортання стрічки новин.

Читайте також: "7 способів навчитись читати заново" та "9 книжок, які повернуть вам любов до читання"
Міжнародний день грамотності. Як покращити грамотність своєї мови та письма

Навіть якщо за минулий рік ви прочитали лише одну-дві книжки, постійно жалієтесь на брак часу або засинаєте під час читання, то ми допоможемо повернути цю корисну звичку.

Користуйтеся словниками

У цьому вам можуть допомогти смартфони. Рекомендація дуже проста: потрібно мати під рукою авторитетні тлумачний та орфографічний словники, а також зазирати на портали, що посилаються на визнані джерела.

Наприклад, є онлайн-версія 11-томного "Словника української мови" (або СУМ-11). Перший в історії тлумачний словник української хоча й трохи застарів, але досі лишається корисним у навчанні. Словник складено великим колективом науковців за україномовною літературою від часів Котляревського до 1980 року. Здебільшого після тлумачень у словнику наведено випадки вживання слова, що ілюструють його значення.

Міжнародний день грамотності. Як покращити грамотність своєї мови та письма

В онлайн-словнику скорочень української мови зібрана колекція з 10 тисяч скорочень (їх кількість щодня збільшується) з їх розшифровками. Український лінгвістичний портал допоможе правильно відмінювати, вказуючи рід і наголос більш як 250 тисяч слів (на тому ж сайті можна ознайомитися з ресурсами українського мовно-інформаційного фонду НАН України). А колективний словник "Словотвір" пояснює значення слів іншомовного походження та знаходить відповідні українські аналоги.

Вимкніть автозаміну на телефоні

Коли телефон виправляє за нас усі помилки, ми втрачаємо мотивацію хоча б мінімально стежити за тим, як пишемо те чи інше слово. Гаджет вирішує за нас. Якщо хочете працювати над своєю орфографією, то спробуйте відключити автозаміну і придивитися до того, як і що ви пишете.

Міжнародний день грамотності. Як покращити грамотність своєї мови та письма

Якщо перед відправленням робочого листа або важливого особистого повідомлення ви хочете переконатись у відсутності серйозних помилок, то радимо сервіс Language Tool, де можна безкоштовно перевірити текст на орфографічні, граматичні й лексичні помилки. Як і більшість схожих сервісів, він не досконалий, але допоможе вам уникнути поширених помилок.

Навчайтеся

Один із найкорисніших – тренажер з правопису української мови, де Шевченко з головної сторінки сайту одразу мотивує натхненним віршем: "Ну що б, здавалося, слова. Слова та голос – більш нічого. А серце б’ється – ожива, як їх почує!" Величезна кількість лаконічних і наочних мінілекцій (від фонетики та правопису до загальних норм літературної української) з можливістю відразу пройти тестування і перевірити свої знання.

Ще один онлайн-тренажер створила студія онлайн-освіти Ed-era – "Лайфхаки з української мови", 16 лекцій з інтерактивними конспектами та завданнями на закріплення знань. Також радимо також переглянути телепрограму UA:Першого "Лайфхак українською" – у плейлисті на Youtube є 29 корисних випусків.

Якщо хочете вивчати українську в ігровій формі, то завантажте на смартфон додаток R.I.D, який запустили для поглиблення знань української мови й культури. Програма щодня знайомить із трьома новими словами, за вивчення яких нараховують ігрові гроші та рейтинг. Також на сайті є цікавий блог, де можна провести кілька годин за прочитанням цікавих українських текстів на різноманітні теми.

Розмовляйте, слухайте, дивіться

Саме лише копирсання у граматиці не дасть можливість відчути мову. Грамотне мовлення – це звичка. Як відомо, для формування звички потрібно близько 20 днів. Поставте собі за мету протягом цього часу стежити, як пишете й говорите, вчіться помічати власні огріхи.

Слухайте українську музику, але пам’ятайте, що в деяких піснях також є помилки (їх пошук може стати для вас своєрідною грою). Якщо з якоїсь причини у вашому плейлисті бракує вітчизняних виконавців – "Антологія українського альбому" до ваших послуг.Не забувайте і про чудодійні властивості кінематографа.

Перегляд українських фільмів (або закордонних, але з українською озвучкою, субтитрами) може зіграти неабияку роль в удосконаленні ваших знань. Для поповнення вітчизняної фільмографії радимо добірку з 12 шедеврів українського кіно, які має подивитись кожен.

Що почитати, аби успішно написати радіодиктант

  • “Український правопис” (редакція 2019 року)
  • “Культура слова: Мовностилістичні поради” (Автор: Олександр Пономарів)
  • “Пунктуаційний словник-довідник” (Автор: Зеновій Терлак)
  • “Як ми говоримо” (Автор: Борис Антоненко-Давидович)
  • “Українське слово у вимірах сьогодення” (Авторка: Катерина Городенська)
  • “Антисуржик”, “Голос і звуки рідної мови” (Авторка: Олександра Сербенська)
Як підготуватись до всеукраїнського радіодиктанту і покращити своє мовлення та письмо

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше