У Швейцарії офіційно відкрили Саміт миру, розпочалося перше засідання

У Швейцарії офіційно відкрили Саміт миру, розпочалося перше засідання

Наживо

У швейцарському Бюргенштоці 15 червня о 17:30 за київським часом стартував Глобальний саміт миру. Подію відкрили президент України Володимир Зеленський та президентка Швейцарії Віола Амгерд.

Суспільне веде пряму трансляцію з церемонії з українським перекладом.

Спершу представили всіх учасників конференції та робили спільні фото. Згодом розпочалося перше засідання Саміту миру.

Віола Амгерд розпочала засідання зі словами:

"Уже давня традиція — шукати виходи з війн у мирних місцях. І Бюргеншток — це саме таке місце. Його краса разюче контрастує з підставами для цього саміту. Але ці гори нагадують, що зробивши багато кроків, можна досягнути амбіційних цілей. Наша ціль — надихнути процес до справедливого, сталого і тривалого миру в Україні".

Вона зазначила, що в учасників нема ілюзій, що вони досягнуть якогось точного розуміння миру на поточному саміті. Попереду — довгий шлях. Але на першій конференції можна наблизитися до цього порозуміння. Швейцарія тут виступає партнеркою в діалозі як нейтральна країна.

"Минулі 28 місяців показали, що війна в Україні мають далекосяжні відгомони для міжнародного правопорядку, для тих, хто перебуває в зоні бойових дій і для життів мільйонів людей у світі", — сказала президентка Амгерд.

"Ми всі усвідомлюємо, що мирний процес без Росії недосяжний і довготривале рішення має залучати обидві сторони", — підкреслила посадовиця.

Вона визначила цілі Швейцарії:

  • майданчик для обговорення всіх ідей і точок зору;
  • досягнення реального прогресу з трьох із 10 пунктів "Формули миру" України: ядерна безпека, продовольча безпека та людський вимір війни;
  • надихнути процес, що приведе до створення рамки до всеохопного справедливого і сталого миру в Україні на основі міжнародного права та статуту ООН;
  • обговорення, як і за яких умов Росія може бути залучена до наступних етапів мирного процесу.

Володимир Зеленський також узяв слово.

"101 держава і міжнародна організація тепер присутні на цьому саміті, і це дуже визначений успіх. Успіх усіх тих, хто вірить, що об'єднаний світ, що об'єднані нації сильніші, ніж будь-який агресор", — сказав він.

Зеленський сказав, що нікому не побажає наслідків війни в Україні — загибелі людей та знищених населених пунктів.

"Я щиро бажаю, щоб всі народи у світі, кожна дитина, кожна родина могла просто жити без війни. І я цього прагну і для всіх українців. Україна має право на мир. Так само, як і всі ви. Пані та панове, ми маємо зупинити цю війну. На основі статуту ООН, і поваги до міжнародного права, і справедливих інтересів українського народу, і ідеї основної цінності життя", — наголосив глава держави.

Зеленський вважає, що якби Росії був цікавий мир, то не було б війни. Саме тому РФ не присутня 15 червня на саміті.

Водночас на цьому заході вдалося уникнути "однієї з найжахливіших речей" — розділення світу на блоки, що протистоять одне одному.

"У нас тут є представники із Латинської Америки, із Африки, Європи, Близького Сходу, Азії, Тихоокеанського регіону, з Північної Америки. Релігійні лідери", — сказав політик. Він визначив такі цілі саміту:
  • показати, що шлях до безпеки можна напрацювати;
  • створити реальний план для забезпечення ядерної, продовольчої безпеки і звільнення полонених і депортованих;
  • на основі статуту ООН визначити подальший план дій у мирному процесі. Визначити, як саме країни будуть співпрацювати, хто буде співочільниками.

Що відомо про Саміт миру

15 червня у Бюргенштоці у Швейцарії розпочинається перший Глобальний саміт миру за ініціативи України. Участь у ньому візьмуть делегації з 92 країн та 8 світових організацій.

Мета саміту — на найвищому рівні узгодити три з десяти пунктів української "формули миру" — щодо ядерної і продовольчої безпеки та звільнення українських полонених і депортованих, зокрема, й дітей. Росія на перший Саміт миру не запрошена, утім, імовірно, її запросять на наступні — коли погодять позиції країн по положеннях "Формули миру".

Про це заявив глава Офісу президента України Андрій Єрмак перед відкриттям Глобального саміту миру у Швейцарії, передає кореспондентка Суспільного.

Команда Суспільне Новини працює в Бюргенштоці — слідкуйте за останніми новинами з саміту в нашому текстовому онлайні.

На початок