23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Ігри – це не тільки дитяча розвага, але й можливість для літніх людей поліпшити когнітивні навички (сприйняття, аналіз інформації, увагу, пам'ять і мову) і стимулювати мозок, щоб запобігти розвитку захворювань. У добірці ігор для підтримки інтелектуальної активності від Суспільного кожен знайде розвагу для себе або родичів.

Як ігри допомагають зберегти ясність розуму

З віком загальний обсяг мозку та білої речовини, яка зокрема відповідає за здатність до навчання, зменшується. Це робить літніх людей схильними до втрати пам'яті та сприяє погіршенню когнітивних навичок. Подібні зміни неминучі та цілком нормальні, однак якщо регулярно не підтримувати активність мозку, це може призвести до таких захворювань, як хвороба Альцгеймера.

Ігри зміцнюють нейронні зв'язки у мозку, що дозволяє йому відновлювати раніше пошкоджені зв'язки у білій речовині. Дослідження доводять, що карткові, настільні або комп'ютерні ігри знижують ризик захворювання деменцією. Таке хобі позитивно впливає на психічне здоров'я. Сам принцип гри полягає в тому, щоб розважати та розвивати, тому вони приносять задоволення.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Для людей похилого віку важливо й те, що в іграх, як правило, бере участь кілька людей, що сприяє соціалізації та створенню дружніх відносин. Ми вибрали кілька ігор, які розвивають і підтримують мозкову активність. Підберіть розвагу для мами, тата, бабусі чи дідуся і навчіть їх правил. Це чудовий варіант для веселого вечора у сімейному колі!

Грати у відеоігри ніколи не пізно

Вважаєте, що вже старі для такої нісенітниці або занадто зайняті, щоб починати розбиратися? Цілком даремно, адже "відеоігри" – це новий вид цифрових розваг з претензією на мистецтво. За обсягом продажів, впливу на масову культуру і кількості шанувальників відеоігри зрівнялися (а іноді навіть обганяють) з кіно і музикою. І часом серед ігор зустрічаються справжні шедеври. Видовищні як найкращі голлівудські блокбастери, цікаві як улюблена книга.

Читайте також: "Зарядка для мізків. Навіщо бабусям і дідусям треба почати грати у відеоігри"

Інтерактивне кіно: коли рівень технології дозволив відрізняти на екрані головного героя від дерев'яного ящика – відеоігри почали копіювати стиль кінематографа. Згодом ситуація змінилася. Тепер кіно копіює ігрові прийоми, які краще за фільми утримують увагу глядача. Радимо звернути увагу на "Beyond: Two Souls", "Heavy Rain" або багатосерійну драму про дівчинку, яка здатна управляти часом "Life is Strange".

Стратегії: ось який ігровий жанр точно змусить ваші мізки працювати на повну. Будуйте міста, обмінюйтеся ресурсами з союзниками, захоплюйте нові території та розширюйте власну імперію. З найяскравіших прикладів слід виділити серію ігор "Sid Meier's Civilization", гру від українських розробників "Козаки" або старі-добрі "Герої меча і магії".

Перегони: їх принцип простий як табуретка – прийди до фінішу першим. Перемагай в чемпіонатах, прокачуй свій автомобіль і знову перемагай в чемпіонатах. На легких рівнях складності не вимагає особливих навичок від гравців, зате ігровий процес змушує бути уважними, тренуючи зір і стимулює прийняття швидких рішень. Радимо пограти у серію ігор "Need For Speed" або більш спокійні "Euro Truck Simulator", де вам доведеться зайняти кабіну далекобійника на дорогах Європи.

Квести: найпростіший для освоєння жанр відеоігор, який водночас вимагає аналітичного мислення. Крім просування по сюжету, їх основний принцип – розгадувати головоломки, тому відкиньтеся на кріслі та доведіть, що ви найрозумніший. Радимо до проходження серію ігор "Syberia", "Neverhood" або навіть "Петька і Василь Іванович".

Мобільні ігри для літніх людей

У наш час більшість бабусь і дідусів вже опанували мистецтво користування смартфоном, планшетом або персональним комп'ютером. І якщо десятою дорогою обходити онлайн-казино та інші тоталізатори, то у Google Play Store (для власників телефонів на базі Android) або App Store (для власників техніки Apple) можна знайти безліч цікавих ігор, які допоможуть не тільки заповнити час, але й підтримати активність мозку.

Наприклад, "Candy Crush": одна з найпопулярніших мобільних ігор в історії. У ній гравці повинні поєднати три ігрові цукерки однакового кольору в ряд, щоб ті зникли. Якщо вдасться поєднати більше – гравець отримує спеціальні цукерки, які дають додаткові можливості. Потрібно зібрати якомога більше очок за обмежену кількість часу або ходів. Зі схожих ігор ще можна виділити "Bejeweled" – головоломка, у якій також потрібно складати однакові камені в один ряд.

Можна ще згадати головний хіт мобільних розваг 2014 року – захопливу покрокову арифметичну головоломку "2048". Принцип гри нагадує п'ятнашки – на ігровому полі 4х4 клітини потрібно пересувати плитки з однаковими цифрами, щоб з'єднати їх і отримати заповітну цифру 2048.

Для літніх людей, яким подобаються судоку і кросворди, є безліч безкоштовних мобільних ігор: маджонг, пасьянс, шахи або шашки. Варто пів години провести у магазині додатків вашого телефону (більшість ігор, між іншим, абсолютно безкоштовна), щоб знайти собі розвагу до смаку.

Карткові ігри для компанії

З переваг: карти недорогі, не вимагають додаткового обладнання (на зразок смартфона), а також заохочують соціалізацію – не грати ж у "дурня" на самоті? Необхідність продумувати стратегію гри на кілька ходів вперед чудово стимулює мозок.

Знайди пару карті: вам знадобиться звичайна колода. Розкладіть її на столі обличчям вниз, а після по черзі перевертайте по дві карти. Якщо вони збігаються – пара забирається, а учасник продовжує шукати нові збіги. При невдачі хід переходить до наступного гравця.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Уно: одна з найпопулярніших карткових ігор. Гравці отримують на руки по сім випадкових карт. У центр кладеться верхня карта з колоди, гравці по черзі повинні покласти на неї карту зі своїх, яка підходить за кольором або зображенню. Якщо такої немає, її можна взяти з колоди. Виграє той, хто першим скине усі свої карти.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Імаджинаріум: це гра на асоціації. Гравцям роздають картки з картинками. Кожен по черзі стає ведучим, який вибирає одну зі своїх карт і, не показуючи її іншим, називає будь-яку асоціацію з нею – слово або словосполучення. Інші гравці зі своїх карт повинні вибрати щось схоже на асоціацію ведучого і покласти на стіл обличчям вниз. Після карти перевертаються. Очки нараховуються за кожну вгадану карту ведучого, наприкінці перемагає той, хто набрав більше всіх балів.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

І це не кажучи вже про величезну кількість класичних ігор зі звичайною колодою карт: пасьянси, бридж та інші. Але найбільше вчені радять літнім людям навчитися грати в покер.

Настільні ігри

Шахи: ця найдавніша гра приносить величезну користь для мозку, тому що тренує найважливіші навички – побудову стратегії, планування. Ще одна перевага, особливо важлива для людей похилого віку, полягає у тому, що гра в шахи покращує концентрацію уваги.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Шашки: тренують коротко- і довгострокову пам'ять: треба будувати підступні задуми, аналізувати ходи суперника і постійно тримати в голові правила. У грі беруть участь 2 гравці, чиї шашки знаходяться на протилежних сторонах дошки. Щоб виграти партію, треба або заблокувати шашки суперника, або "з'їсти" їх – як у шахах.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Нарди: мета гри – перевести всі свої шашки у свій "будинок" і потім зняти їх з дошки. Перший гравець, який зняв всі свої шашки, виграє партію. Гравці по черзі кидають по дві гральні кубики та виконують ходи. Число на кожному кубику показує, на скільки пунктів, або кроків, гравець повинен пересунути свої шашки.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Монополія: ця класична гра підходить для будь-якого віку. Мета гри – раціонально використовуючи стартовий капітал, домогтися банкрутства інших гравців. Кожен по черзі кидає гральний кубик, пересувається на певну кількість ходів по ігровій дошці, і в процесі придбає об'єкти нерухомості, за зупинку на яких інші учасники будуть вам платити оренду в ігровій валюті.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Дженга: гра на спритність рук. Для початку побудуйте з дерев'яних брусків вежу (по три бруски на кожен поверх). Після гравці по черзі виймають брусок з будь-якого рівня (крім верхнього) і кладуть його на вершину. Якщо вежа звалилася – ви програли, а якщо встояла – хід переходить іншому гравцеві.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Ерудит: гравці викладають з фішок-букв на ігровому полі будь-яке обумовлене заздалегідь слово, потім навмання отримують сім фішок і по черзі додають до першого слова власні. Виходить схоже на кросворд. На кожній використаній букві-фішці вказано скільки очок отримує гравець. Бездоганно проста гра. Багато геронтологів використовують у практиці подібні ігри для роботи з людьми похилого віку.

23 ігри для літніх людей, які допоможуть зберегти ясність розуму

Читайте також

Що таке cancel culture та як люди знову опинилися по різні боки барикад

Soft skills та критичне мислення: які навички знадобляться дітям у XXI столітті

У пошуках щастя. П'ять психологічних концепцій, що допоможуть покращити життя

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше