За червень-вересень цього року один із чотирьох державних банків України надав агропромисловим спілкам Хмельниччини понад 10,5 мільйонів гривень грошової позики з кредитною ставкою від 5-ти до 9-ти відсотків річних під державні гарантії та часткове відшкодування. Але кредити беруть лише одиниці сільгоспвиробників.
Про це Суспільному розповіла спеціалістка з комунакацій Київського офісу державного банку Анжела Дзінзюра.
За її словами, в нашій області не було жодного прецеденту непогашеної заборгованості сільгоспвиробників перед фінансовою установою. Проте фермери та середні агропідприємства банківських позик намагаються не брати, каже Анжела Дзінзюра.
Техніки й інженери тракторного парку садівничого господарства з Городка зараз удосконалюють оприскувач данської фірми. Оприскувач - новий, його виробники на ринку сільгосптехніки – десятки років, але агрегат недопрацьований, вважає тракторист Сергій Рубан. І власноруч удосконалює механізм: щоби крила поверталися разом із колесами.
«Маємо удосконалити крила. Поставити захист, бо мені треба зараз усю багнюку вичищати, а так буде закриватися і не кидатися», - каже чоловік.
Виконавчий директор господарства Валерій Битий розповідає: про це удосконалення оприскувача повідомили виробникам, і в Городок приїздив представник машинобудівного заводу з Данії.
«Йому стало ніяково, бо він сам був розробником і сказав: можете допрацювати те, що я не допрацював», - розповідає Валерій Битий.

Данські конструктури виробника сільськогосподарської техніки зніяковіли, коли побачили, як у Городку на Хмельниччині удосконалили їхній оприскувач. Фото: Суспільне.
Головний інженер Микола Тлустий демонструє ще один удосконалений силами працівників тракторного парку господарства заводський механізм. Це також оприскувач для садів. За словами чоловіка, у них в господарстві майже 30% техніки вони доробляють чи виготовляють свою. У господарстві, спеціалізацією якого є вирощування яблук і ягід, цього року почали сіяти зернові. Для цього працівники власноруч майструють техніку. Наприклад, візок для жатки. Такий на заводі коштує 130 тисяч гривень. Виготовити візок своїми силами обійшлося в 30 тисяч. Микола Тлустий каже: справна й продуктивна техніка - основа ефективної роботи.
«Збільшується продуктивність, менше ремонтів, швидше обробляємо», - каже чоловік.

У садівничому господарстві в Городку на Хмельниччині міркують над тим, як удосконалити наявну техніку, аби полегшити роботу працівників. Фото: Суспільне.
Без банківських кредитів, але не без сучасної техніки. Виконавчий директор Валерій Битий розповідає: в господарстві відмовилися від банківських позик і обходяться тільки обіговими коштами підприємства, вирученими від вирощування й продажу яблук і полуниць. Тож нову техніку купують рідко. Більше ремонтують та виготовляють агрегати самі.
«Так суттєва частина економиться. Нова техніка коштує дорого. Ми думаємо, як продовжити ресурс техніки, яка була у використанні», - пояснює Валерій Битий.
У господарстві досі багато ручної роботи. Як механізувати процес бодай частково – міркуватимуть, каже головний інженер Микола Тлустий
«Плануємо щось таке виготовити, аби полегшити роботу працівникам», - каже інженер.
Читайте також
- Залізниця з цифровим керуванням та 3D-принтер: хмельницькі студенти показали власні винаходи
- 60 кілограмів на людину: чи вистачить жителям Хмельниччини урожаю фруктів та ягід
- У Хмельницькому відкрили безкоштовну студію робототехніки для дітей