Міноборони вдвічі збільшить кількість робочих груп для перевірки продуктів для війська

Міноборони вдвічі збільшить кількість робочих груп для перевірки продуктів для війська

Міноборони вдвічі збільшить кількість робочих груп для перевірки продуктів для ЗСУ
Лабораторна перевірка якості продуктів для війська. Фото: Міноборони

Міністерство оборони у 2024 році вдвічі збільшить кількість робочих груп для перевірки якості харчування для війська у рамках переходу на нову модель забезпечення війська продуктами.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони.

Зазначається, що заступник міністра оборони Віталій Половенко разом з членом Антикорупційної ради Геннадієм Кривошеєю відвідали одну з військових частин — Установу безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини, де проводять лабораторні випробування харчових продуктів за показниками безпечності та окремими показниками якості.

“Саме на рівні таких лабораторій визначають відповідність харчових продуктів державним стандартам та іншим нормативним документам, згідно з якими вони виготовлені. Наприклад, в зоні відповідальності цієї військової частини перебувають вісім областей. За минулий рік силами однієї такої Установи не допустили до постачання до військ понад 4765 тонн неякісних та небезпечних продуктів”, — сказав Половенко.

За його словами, за всіма зафіксованими порушеннями складатимуться відповідні акти. Заступник міністра додав, що на зафіксовані порушення оперативно реагуватимуть як зі сторони Міноборони, так і безпосередньо у військових частинах.

“Від початку року інспектори лише в цій установи здійснили близько 50-ти виїздів для відбору зразків харчових продуктів. Ми збільшили кількість таких робочих груп. 2-го лютого “Державний оператор тилу” оголосив перші закупівлі харчування. Наша ціль — дати чіткий сигнал постачальникам: якість повинна відповідати нормам”, — сказав Половенко.

Раніше стало відомо, що “Державний оператор тилу” оголосив тендери на харчування. Тендери оголошені в системі Prozorro на постачання в 11 секторів. Кожен сектор складається з обов’язкових і додаткових областей, які можуть бути закріплені за декількома постачальниками одночасно для мінімізації ризиків та забезпечення безперервності постачання. Постачання харчування розпочнеться з квітня.

ДП “Державний оператор тилу” – це нова структура, на яку Міністерство оборони поклало функцію закупівлі нелетальних потреб ЗСУ. Раніше правила закупівель, власне закупівлі та контроль закупівельного процесу і якості були зосереджені безпосередньо в одному департаменті Міноборони. Це створювало корупційні ризики. Нова команда Міністерства оборони на чолі з Рустемом Умєровим після низки перевірок ухвалила рішення розформувати згаданий департамент, а його функції розділити між різними структурами.

2 лютого у Міноборони для роздрібних мереж презентували нову архітектуру закупівель харчів та запросили брати участь у відповідних тендерах ДП "Державний оператор тилу".

Що відомо про підприємство "Державний оператор тилу"

Міністр оборони України Рустем Умєров 30 жовтня 2023 року підписав контракт та наказ про призначення Арсена Жумаділова гендиректором держпідприємства "Державний оператор тилу".

Раніше заступник міністра оборони Дмитро Кліменков повідомив, що з грудня 2023 року в Україні запрацює нова агенція — "Державний оператор тилу", яка візьме на себе весь функціонал потреб Збройних сил України. Кліменков додав, що зміни у правилах закупівель їжі – це тимчасовий захід, який дозволяє вже зараз суттєво знизити корупційні ризики – ще до того, як запрацює "Державний оператор тилу".

Що відомо про скандал з розкраданням на закупівлях харчів для ЗСУ

Міноборони підозрюють у розкраданні коштів на закупівлях харчів для Збройних сил України. 21 січня 2023 року видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал журналіста і засновника проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова, у якому йдеться про те, що за участі Міністерства оборони України розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ. Зокрема, за словами журналіста, відомство, законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн.

У зв'язку з цим керівництво відомства викликали на засідання комітету Верховної ради з питань національної безпеки оборони та розвідки.

22 січня 2023 року у Міноборони заявили, що інформація про закупівлю харчування для армії за завищеними цінами розповсюджується з ознаками навмисних маніпуляцій та вводить в оману.

24 січня 2023 року заступник міністра оборони України В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ, подав у відставку.

2 лютого 2023 року ексзаступнику тодішнього міністра оборони Олексія РезніковаВ'ячеславу Шаповалову обрали запобіжний захід — 2 місяці перебування під вартою. Печерський районний суд Києва заарештував його з правом внесення застави у сумі 402 мільйони 600 тисяч гривень.

На початок