Вступ України в ЄС і скринінг законодавства: Стефанішина взяла участь в установчій зустрічі

Вступ України в ЄС і скринінг законодавства: Стефанішина взяла участь в установчій зустрічі

Вступ України в ЄС скринінг законодавства: Стефанішина взяла участь в установчій зустрічі
У Брюсселі українська делегація на чолі з Віце-прем’єр-міністром Ольгою Стефанішиною взяла участь в установчій зустрічі щодо започаткування скринінгу, 25 січня 2024 року. Фото: соцережа Х Ольги Стефанішиної

У межах підготовки до початку безпосередніх переговорів про вступ до ЄС, Україна розпочинає скринінг законодавства та сформує дорожні карти у сферах верховенства права, свободи руху осіб (юстиція, свобода, безпека) та реформа державного управління.

Про це заявила віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина під час установчого засідання у рамках переговорного процесу у Брюсселі в Бельгії, передає пресслужба уряду.

Засідання відбулося у гібридному форматі, оскільки частина української делегації, зокрема заступники міністрів з питань європейської інтеграції, долучилися до зустрічі з представниками Європейської Комісії онлайн.

Під час засідання європейська сторона презентувала особливості та етапи проведення офіційного скринінгу. Йдеться про оцінки відповідності українського законодавства праву ЄС, що є одним з ключових етапів переговорного процесу.

Повідомляється, що ЄС сформував графік зустрічей представників українських міністерств та Єврокомісії у рамках скринінгу. Також підтверджено передачу українській стороні офіційних матеріалів (guidance) для підготовки.

За словами віцепрем'єр-міністерки, українські інституції мобілізовані та готові до активної спільної роботи.

“Скринінг є першим фундаментальним кроком на початку переговорного процесу. Розпочинаючи цей процес, ми усвідомлюємо відповідальність, яка з ним пов'язана. Йдеться не просто про список реформ, але про колективні зусилля, спрямовані на те, щоб Україна відповідала високим стандартам, встановленим Європейським Союзом. У цьому контексті я рада вітати початок роботи з проведення Європейською Комісією аналітичної перевірки українського законодавства на відповідність acquis ЄС”, — сказала Стефанішина.

Вона додала, що Україна ще до отримання офіційного рішення Євроради здійснила процес селф-скринінгу. Він дозволив визначити стан адаптації українського законодавства до європейського, обсяг роботи, яку потрібно виконати, а також сформувати бачення шляхів формування переговорних команд.

“Експертиза, рекомендації та конструктивний зворотній зв'язок з боку Генерального директорату будуть неоціненними в межах процесу скринінгу. Сподіваюся на плідну співпрацю”, — наголосила посадовиця.

Повідомляється, що на зустрічі українська сторона презентувала бачення національної переговорної архітектури. Учасники зустрічі обговорили підходи до формування переговорних команд, підготовку переговорної рамки ЄС та переговорної позиції України, проведення першої міжурядової конференції та календар взаємодії на найближчі місяці.

Сторону ЄС на засіданні представляли Генеральний директор Директорату Європейської Комісії з питань політики сусідства та переговорів з розширення (DG NEAR) Герт Ян Купман та Анна Ярош-Фріз, директор по відносинах із Україною.

Крім того, напередодні засідання Стефанішина зустрілася з Комісаром ЄС з політики сусідства та переговорів щодо розширення Олівером Варгеї. Під час зустрічі обговорили виконання Україною чотирьох рекомендацій Європейської Комісії, підготовку переговорної рамки та започаткування процесу скринінгу. Домовилися, що після установчого засідання відбудеться серія зустрічей представників українських міністерств та Єврокомісії (DG Near) у рамках процесу скринінгу.

За словами Стефанішиної, українська сторона має всі необхідні спроможності, щоб динамічно рухатися вперед.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.

14 грудня голова Європейської ради Шарль Мішель заявив, що лідери ЄС ухвалили рішення про початок переговорів з Україною і Молдовою про вступ.

На початок