Служба безпеки спільно з Офісом Генерального прокурора та у співпраці з Міністерством оборони України повернули до державного бюджету майже 1,5 млрд грн, які намагалися вкрасти на закупівлі артснарядів для ЗСУ.
Про це повідомили у пресцентрі СБУ.
У Службі зазначили, що військова контррозвідка викрила цю схему у грудні 2023 року.
"Тоді за сприяння керівництва Міноборони затримано організатора "схеми" – керівника одного з Головних управлінь Міністерства оборони. За даними слідства, посадовець намагався привласнити бюджетні кошти, виділені під держзамовлення для потреб українських військ", — йдеться у повідомленні.
Для цього посадовець організував переведення з балансу Міноборони на закордонні рахунки афілійованої фірми-посередниці майже 1,5 млрд грн за придбання артилерійських снарядів.
"Ця сума на 30% перевищила вартість іншого, альтернативного контракту, який уклала новостворена на той момент Агенція оборонних закупівель. У результаті комплексних заходів до бюджету повернуто майже 1,5 млрд гривень, які були незаконно виведені за кордон під час закупівлі гуртової партії боєприпасів", — йдеться у повідомленні.
Наразі слідчі Служби безпеки повідомили військовому чиновнику про підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 114-1 Кримінального кодексу України (перешкоджання законній діяльності ЗСУ та інших військових формувань, вчинене за попередньою змовою осіб). Триває розслідування для встановлення всіх обставин злочину та притягнення винних до відповідальності. Зловмисникам загрожує до 15 років тюрми.
Міністр оборони Рустем Умєров заявив, що ця справа — це зміни про, які попереджало нове керівництво оборонного відомства.
"Конкретний результат. Повернули в бюджет 1,5 млрд грн, які фігурують у корупційній схемі придбання артилерійських снарядів для ЗСУ. Раніше був затриманий керівник одного з Головних управлінь Міноборони. Це зміни, про які ми попереджали. Важливо не лише знаходити винних у зловживаннях, а й повертати втрачене", — написав він у Facebook.
23 грудня 2023 року БУ та Міноборони виявили спробу розкрадання 1,5 млрд грн на закупівлі артилерійських снарядів для ЗСУ. У Києві затримали керівника одного з Головних управлінь Міноборони, який причетний до оборудки. За даним слідства, посадовець організував схему привласнення бюджетних коштів під час здійснення держзакупівель.
24 грудня посадовця відправили під варту.
Що відомо про скандали з розкраданням у Міноборони
Міноборони підозрюють у розкраданні коштів на закупівлях харчів для Збройних сил України. 21 січня видання "Дзеркало тижня" опублікувало матеріал журналіста і засновника проєкту "Наші гроші" Юрія Ніколова, у якому йдеться про те, що за участі Міністерства оборони України розкрадаються кошти на закупівлі харчів для ЗСУ.
Зокрема, за словами журналіста, відомство, законтрактувало яйця по 17 грн за штуку, тоді як роздрібна ціна в магазині Києва зараз близько 7 грн за штуку, а картоплю замовили по 22 грн за кілограм, при цьому роздрібна ціна в магазині становить 8–9 грн.
У зв'язку з цим керівництво відомства викликали на засідання комітету Верховної ради з питань національної безпеки оборони та розвідки.
22 січня у Міноборони заявили, що інформація про закупівлю харчування для армії за завищеними цінами розповсюджується з ознаками навмисних маніпуляцій та вводить в оману.
24 січня заступник міністра оборони України В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ, подав у відставку.
2 лютого ексзаступнику міністра оборони Олексія Резнікова В'ячеславу Шаповалову обрали запобіжний захід — 2 місяці перебування під вартою. Печерський районний суд Києва заарештував його з правом внесення застави у сумі 402 мільйони 600 тисяч гривень.
6 листопада СБУ повідомила про підозру колишньому заступникові міністра оборони В'ячеславу Шаповалову у розтраті державних коштів на майже 1 млрд гривень за неякісну зимову форму для ЗСУ.
У серпні 2023 року журналісти з'ясували, що ціна військового екіпірування, закупленого Міністерством оборони у 2022 році, зросла втричі під час доставлення.