У Первозванівській громаді на Кіровоградщині працюють п'ять станцій для визначення якості повітря

У Первозванівській громаді на Кіровоградщині працюють п'ять станцій для визначення якості повітря

У Первозванівській громаді на Кіровоградщині працюють п'ять станцій для визначення якості повітря
Ліворуч — станція на будинку в селі Бережинка, праворуч — краєвид з села Первозванівка. Фото: Оксана Білоусова, Сергій Мілютін

У Первозванівській громаді Кіровоградської області запрацювали п'ять станцій для моніторингу якості повітря. Їх встановили в селах біля Інгульської шахти. Це Первозванівка, Клинці, Бережинка, Покровське й Калинівка.

Перша станція з'явилася в січні 2023 року в Первозванівці. Це був подарунок громадської організації "Флора". Решту громада купила за гроші гранту від Міністерства закордонних справ Республіки Чехія, розповіла представниця громадської організації "Громада для нас" з Первозванівки Оксана Білоусова. Ці чотири станції запрацювали у 2024 році. Сума чеського гранту склала 100 тисяч гривень.

"Інгульська шахта знаходиться в центрі громади. Але станції вимірюють не лише радіаційний фон, а й рівень різних газів, температуру. Усього це дев’ять показників. Причому радіаційний фон саме по цих селах у нормі. А от по основних газах показує перевищення. Можливо, це пов’язано з тим, що люди зараз більше топлять", — розповіла Оксана Білоусова.

Зовні станції нагадують маленькі коробки з отворами для повітря. Їх завдяки металевому кронштейну чіпляють на вулиці до будівель і під'єднують до інтернету. Стежити за показниками повітря можна в режимі реального часу. Для цього варто прямо зайти на сайт або скористатися ботом у Telegram.

"Як тільки змінюється якість повітря (покращується або ще більше погіршується), людині приходить сповіщення. Спочатку цим додатком користувалася переважно молодь. Потім почали цікавитися й пенсіонери. Зараз вони теж підключаються через Telegram і моніторять. Їм цікаво".
Станції для моніторингу якості повітря
Станції для моніторингу якості повітря. Фото: Оксана Білоусова

Окрім повітря, у громаді також заміряють воду в громадських криницях. Дивляться на жорсткість і нітрати. Для цього громадська організація "Флора" у січні 2023 року подарувала портативну мінілабораторію.

"Звичайно, є розширене лабораторне дослідження, але ми для себе можемо зробити і такий простий моніторинг, — сказала Оксана Білоусова. — Жителі цією лабораторією також зацікавилися. Коли беремо воду з колодязів, люди (переважно старші жінки) виходять і цікавляться, що є в воді й чи вона придатна для споживання, чи покращується її склад. Річ у тому, що у нас у селах багато колодязів. Їх громада (комунальне підприємство) поступово ремонтує, накриває, бетонує, і коли колодязі стають більш захищеними, якість води в них покращується. Це помітно, коли береш воду до й після ремонту"
Станція для відстеження якості води
Станція для відстеження якості води. Фото: Оксана Білоусова

Також у майбутньому громада планує ще закупити дозиметри для визначення радіації. Їх хочуть тестувати в підвальних приміщеннях шкіл і дитсадків.

На початок