Парламент Туреччини цього тижня може проголосувати за вступ Швеції до НАТО — Bloomberg

Парламент Туреччини цього тижня може проголосувати за вступ Швеції до НАТО — Bloomberg

Парламент Туреччини
Парламент Туреччини. Фото: AP

Парламент Туреччини цього тижня збирається проголосувати за вступ Швеції до Північноатлантичного альянсу (НАТО).

Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела високопоставленого урядовця.

За його словами, партія президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, що має більшість у парламенті разом зі своїм націоналістичним союзником, домагатиметься схвалення парламенту для ратифікації членства Швеції в НАТО.

Видання зазначає, що підтримка Туреччиною членства Швеції є частиною складної мережі геополітичних кроків. Адміністрація Ердогана намагається придбати 40 нових винищувачів F-16 і 79 комплектів для модернізації наявного парку бойових літаків з 2021 року.

Білий дім зробив вступ Швеції до ЄС обов'язковою умовою для продажу літаків Туреччині. Ердоган також заявив, що ці два питання мають бути пов'язані.

Вступ Швеції зміцнить північну частину НАТО та покращить її здатність захищати свій східний фланг після прийняття Фінляндії у квітні минулого року.

23 жовтня Ердоган підписав протокол про вступ Швеції до НАТО і передав його на розгляд Великих національних зборів Туреччини.

1 листопада комітет у закордонних справах турецького парламенту обговорюватиме ратифікацію заявки Швеції на членство у НАТО в межах свого звичайного порядку денного і не пришвидшуватиме розгляд.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну в 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.

На початок