69% українців вважають, що долають суперечності на шляху до згуртованої політичної нації — КМІС

69% українців вважають, що долають суперечності на шляху до згуртованої політичної нації — КМІС

Опитування
прапор України
Національний прапор України, 6 серпня 2023 року. Фото: АР

Станом на кінець 2023 року більшість населення України, а саме 69%, дотримувалися думки, що українці потроху долають суперечності та йдуть шляхом до згуртованої політичної нації.

Про це свідчать результати опитування, яке оприлюднив Київський міжнародний інститут соціології (КМІС).

В інституті зазначили, що намагання організувати внутрішній розбрат та поляризувати українців за можливими лініями розколу лишається одним з основних інструментів Росії у війні проти України. За даними соціологів КМІС, у 2020 році лише 35% українців вважали, що країна йде шляхом об’єднання, а 58%, навпаки, тодішню ситуацію у державі сприймали як рух до розколу.

"На кінець 2023 року більшість українців – 69% – дотримувалися думки, що українці потроху долають суперечності та йдуть шляхом до згуртованої політичної нації. Частка тих, хто бачить поглиблення суперечностей і розкол, скоротилася до 25%. Решта (6%) не змогли визначитися зі своєю думкою", — йдеться у повідомленні.

КМІС опитування
Інфографіка КМІС

У КМІС зауважили, що у всіх регіонах більшість населення вважають, що українці долають внутрішні суперечності і йдуть шляхом згуртування. Відносно більше таких на Заході (74%) і в Центрі (39%). Водночас і на Півдні та Сході переконлива більшість бачать згуртування в єдину політичну націю (відповідно: 66% і 65%).

КМІС опитування
Інфографіка КМІС

Також незалежно від мови спілкування вдома більшість опитаних вважають, що внутрішні суперечності долаються українцями. Хоча серед українськомовних респондентів частка таких дещо вища (75%), проте і серед російськомовних респондентів більшість (60%) налаштовані оптимістично щодо єднання українців.

КМІС опитування
Інфографіка КМІС

Як проводилось опитування

Впродовж 29 листопада — 9 грудня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів власне всеукраїнське опитування громадської думки "Омнібус". Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1031 респондента, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим). Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами за кордоном. Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,4% для показників, близьких до 50%, 3,0% для показників, близьких до 25%, 2,1% — для показників, близьких до 10%, 1,5% — для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. КМІС раніше наводив фактори, що можуть впливати на якість результатів в умовах воєнного часу.

На початок