РФ намагається вербувати шукачів притулку у шпигуни — поліція безпеки Фінляндії

РФ намагається вербувати шукачів притулку у шпигуни — поліція безпеки Фінляндії

Фінляндія
Прапор Фінляндії. Ілюстративне фото: Getty Images

У поліції безпеки Фінляндії (SUPO) заявили, що Росія намагається завербувати деяких прохачів притулку, які бажають потрапити до країни, для ведення розвідувальної діяльності.

Про це повідомляє Yle.

При цьому у SUPO зазначили, що це звичайна практика для російської розвідки – намагатись змусити деяких людей співпрацювати з ними. Також повідомляється, що за останні місяці понад тисячу прохачів притулку прибули до Фінляндії через східний кордон.

"Людину можуть схилити до співпраці у різний спосіб, наприклад, чинити тиск чи прив’язати прохання про співпрацю з умовами виїзду з країни, або пообіцяти, наприклад, фінансову вигоду", – йдеться у письмовій відповіді SUPO для редакції видання Yle.

Поліція безпеки Фінляндії не стала давати детальних коментарів, оскільки ця інформація є "частиною її конфіденційної оперативної діяльності". Водночастам наголосили, що не йдеться про "масштабне явище".

За оцінками фінської Прикордонної служби, в Росії на суміжних з Фінляндією територіях можуть бути тисячі людей, які готові нелегально перетнути кордон.

Ситуація на кордоні між Фінляндією та Росією

У вересні 2022-го міністр закордонних справ країни Пекка Хаавісто заявив, що Фінляндія не бажає бути "транзитною країною" і починає національні заходи щодо запобігання в'їзду в країну громадянам РФ. Фінляндія також направила лист до Європейської комісії з проханням дати спільні рекомендації всім країнам Шенгенської зони щодо скасування або анулювання віз виданих громадянам Росії. Пізніше Хаавісто повідомив, що з 30 вересня 2022 року Фінляндія закриває кордон для російських туристів із шенгенськими візами.

У квітні на тлі війни в Україні та для уникнення міграційної кризи Фінляндія розпочала будівництво першої ділянки паркану на кордоні з Росією.

А з 16 вересня країна заборонила в'їзд легкових автомобілів, зареєстрованих у Росії. Це зробили після роз'яснення Єврокомісії, аби уникати ухилення від санкцій ЄС.

Прикордонна служба Фінляндії ухвалила рішення з 9 листопада 2023 року не пропускати російських велосипедистів на територію країни, аби запобігти в'їзду нелегальних мігрантів.

22 листопада 2023 року прем'єр-міністр Фінляндії Петтері Орпо заявив, що Фінляндія закриє всі пропускні пункти на кордоні з Росією, окрім одного, у зв'язку з надмірним потоком шукачів притулку.

14 грудня 2023 року уряд Фінляндії ухвалив рішення закрити пропускні пункти на східному кордоні з Росією з 15 грудня до 14 січня 2024 року. Тоді міністерка внутрішніх справ Фінляндії Марі Рантанен заявила, що ситуація на східному кордоні становить загрозу національній безпеці й вона нормалізується лише тоді, коли припиниться потік людей, які намагаються незаконно потрапити у країну.

10 січня, повідомлялось, що Фінляндія продовжить дію закриття пунктів пропуску на східному кордоні з Росією, яка мала завершитися 14 січня.

На початок