25 жовтня в Україні відбудуться місцеві вибори, на яких ми будемо обирати представників місцевих органів влади та міських голів. Суспільне розповідає про головні етапи виборчого процесу – радимо зберегти цей календар, щоб не пропустити нічого важливого.
5 вересня – Початок виборчого процесу
30 серпня на черговому засіданні Центральна виборча комісія (ЦВК) оголосила початок виборчого процесу місцевих виборів із 5 вересня 2020 року.
до 6 вересня – Подання документів
Подання до ЦВК документів політичних партій про участь у місцевих виборах. Виборчі комісії мають зареєструвати кандидатів чи відмовити їм у реєстрації не пізніше як на 5-й день із моменту отримання від них усіх документів.
до 9 вересня – Перелік партій
На сайті ЦВК мають оприлюднити перелік партій, які ухвалили рішення про участь у місцевих виборах.
До 10 вересня – Грошова застава
Встановлення розміру грошової застави для виборчих округів усіх рівнів: сільського, селищного, районного в місті, міського, районного та обласного. Грошова застава повинна слугувати фільтром для тих кандидатів, чиї наміри не відповідають серйозності виборної посади, а також запобігати зловживанню ними та партіями виборчими правами.
10 вересня – Зміна виборчої адреси
Останній день зміни громадянами виборчої адреси. Українці вперше здобули можливість змінити місце голосування на виборах місцевих депутатів і мерів. Ми детально пояснювали, як це можна зробити.
15-24 вересня – Офіційне висунення
10 днів мають партії для того, щоб висунути і подати до окружних комісій документи для реєстрації власних кандидатів. На цих виборах у містах, де мешкають більше 10 тисяч виборців, можна балотуватись у депутати тільки від партій. Люди голосуватимуть і за партійні списки, і за конкретного кандидата від партії в ньому. Право проводити офіційну агітацію кандидати мають тільки після реєстрації.
30 вересня – Представники до складу комісій
Дедлайн для подання кандидатами своїх представників до складу дільничних комісій. Саме вони проводитимуть голосування і рахувати бюлетені. Їх мають сформувати до 9 жовтня.
До 2 жовтня – Оприлюднення відомостей про реєстрацію
Не пізніше як за 22 дні до дня голосування (до 2 жовтня 2020 року включно) ТВК оприлюднює відомості про реєстрації кандидатів та інформацію про них у визначений нею спосіб. Так само ці дані розміщують на офіційному сайті ЦВК.
5 жовтня – Останній термін для відмови
Останній день, коли кандидати можуть відмовитись від балотування.
до 7 жовтня – Затвердження тексту виборчого бюлетеня
Він повинен містити назву місцевих виборів, дату місцевих виборів, а в разі проведення повторного голосування – зазначення "повторне голосування" та дату його проведення, означення виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії.
до 9 жовтня – Утворення ДВК
Дільничні виборчі комісії утворюються не пізніше як за 15 днів до дня виборів. Право подання кандидатур до складу дільничних виборчих комісій мають: місцеві організації політичних партій, кандидати у депутати в одномандатних виборчих округах і кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости.
до 13 жовтня – Список виборців
Дільнична виборча комісія передає до звичайних виборчих дільниць попередній список виборців з метою подальшого виготовлення іменних запрошень на вибори. Поширення цих запрошень має відбутись до 15 жовтня.
до 14 жовтня – Міжнародні спостерігачі
До цього дня включно (не пізніше як за сорок днів до дня голосування) іноземні організації можуть подавати документи для реєстрації міжнародними спостерігачами.
до 22 жовтня – Реєстрація спостерігачів
Дозвіл мати офіційних спостерігачів на виборах можуть отримати громадські організації, до статутної діяльності яких належать питання виборчого процесу та спостереження за ним, зареєстровані в установленому законом порядку.
23 жовтня – 20:00 25 жовтня – Заборона публікувати рейтинги
Заборона соціологічної діяльності, спрямованої на оприлюднення результатів опитування громадської думки, пов’язаної з виборами.
23 жовтня – Завершення агітації
Передвиборча агітація закінчується о 24-й годині останньої п’ятниці, що передує дню голосування.
24 жовтня – День тиші
День тиші, агітація заборонена. Детальніше про передвиборчу агітацію читайте в окремому матеріалі за посиланням.
25 жовтня – Місцеві вибори
День виборів: із 8:00 до 20:00. Це буде перше голосування за новими правилами, новим бюлетенем та з обов’язковим дотримання гендерної квоти у виборчих списках партій.
Обиратимуть депутатів місцевих рад (сільських і селищних, міських, районних та обласних, районних у містах), а також міського голову Києва та голів майже усіх міст, сіл і об’єднаних територіальних громад (ОТГ), окрім низки ОТГ Донецької та Луганської областей, на території яких неможливо провести місцеві вибори.
до 3 листопада – Підсумки голосування
Територіальна виборча комісія встановлює підсумки голосування, передає ДВК виборчі бюлетені, складає протокол про підсумки голосування на відповідних місцевих виборах і транспортує його разом з іншою документацією до виборчої комісії, яка встановлює результати таких виборів.
15 листопада – Другий тур виборів мерів
Приблизна дата проведення другого туру виборів мерів у містах з понад 75 тисячами виборців. Якщо жоден кандидат 25 жовтня не набере понад 50% голосів, то до другого туру виходять два лідери. Закон вимагає провести другий тур протягом трьох тижнів від встановлення результату першого.
Читайте також
Місцеві вибори-2020. Підкуп виборців та його види
Що таке адмінресурс та де його застосовують
7 головних питань про місцеві вибори-2020. Як проголосувати та кого обираємо