"Революція на граніті". Хроніка студентського протесту на Майдані

"Революція на граніті". Хроніка студентського протесту на Майдані

"Революція на граніті". Хроніка студентського протесту на Майдані
. Суспільне

31 рік тому, 2 жовтня 1990 року, в Києві на Майдані Незалежності (на той час Площі Жовтневої революції) з’явилися намети: група студентів, переважно з київських та львівських вишів, оголосила голодування і висунула політичні вимоги.

За пару днів кількість постійних мешканців містечка збільшилася до кількох сотень, а число тих, хто щодня збирався на Майдані, зросло до кількох тисяч. Так починалася перша в новітній історії України широкомасштабна акція спротиву – “Революція на граніті”. Суспільне розповідає хронологію цих подій.

Передумови Майдану на граніті

Між союзними республіками назріла криза, спровокована орієнтованою на військово-промисловий комплекс плановою економікою. Дефіцит і перебудова породжували критичне ставлення до комуністичної влади та розквіт в Україні (та інших країнах) національно-демократичних рухів. Керівництво компартії на чолі з Горбачовим вирішили шляхом певних поступок зміцнити владу в Москві, перетворивши Союз на конфедерацію.

На початку 1990 року в Україні відбулися перші політичні конфронтації проти підписання нового союзного договору. Тоді ж, після чергових виборів до Верховної ради УРСР, комуністи отримали 239 місць, тоді як демократи-опозиціонери отримали 126 мандатів. Цього було недостатньо для зламу комуністичної системи. Тому прогресивна молодь, об’єднавшись у студентські організації, виступила з протестом і оголосила голодування на площі Жовтневої революції у Києві (нині – Майдані Незалежності).

"Революція на граніті". Хроніка студентського протесту на Майдані
Студентська політична конфронтація восени 1990 року була першою та однією з найуспішніших політичних акцій у новітній історії нашої держави. uinp.gov.uа

Організатори акції

Задум акції протесту виник в Української студентської спілки (голова київської УСС – Олесь Доній) та Студентському братстві Львова (голова – Маркіян Іващишин). Третім співголовою акції від студентства сходу України був Олег Барков (керівник УСС Дніпродзержинська), проте де-факто лідерами мітінгувальників були Іващишин та Доній. Комендантом наметового містечка обрали студента Київського державного університету Тараса Корпала.

Вимоги голодуючих студентів

Політичні вимоги протестувальників були такими:

  • дострокове припинення повноваження Верховної ради України та призначення нових виборів на багатопартійній основі восени 1991 року;
  • відставка голови Ради міністрів України Віталія Масола;
  • прийняття закону про націоналізацію майна КПУ та ЛКСМУ;
  • недопущення підписання нового Союзного договору;
  • повернення в Україну солдатів, які проходять строкову службу за межами держави, і забезпечення проходження служби на території республіки юнакам подальших призовів.

Організація

Організаторами акції виступили Українська студентська спілка, очолювана Олесем Донієм, та Студентське братство Львова, головою якого був Маркіян Іващишин. Крім того, серед координаторів акції були Олег Тягнибок і В'ячеслав Кириленко. Студентство зі сходу України представляв Олег Барков.

Уперше ідея акції з’явилася ще влітку 1990-го на святкуванні 500-річчя Запорозької Січі. Форму ж протесту запозичили в болгарських студентів, які в червні того ж року оголошували голодування.

Підготовка відбувалася в умовах суворої конспірації. Львів’яни, які 2 жовтня прибували до столиці, збиралися невеликими групами й купували не більше п’яти квитків за раз, аби не викликати підозри. Кожен з них мав чіткий маршрут від вокзалу до центру Києва.

"Революція на граніті". Хроніка студентського протесту на Майдані
Багато рішень були відносно законспіровані, студенти боялися зрадників у своїх лавах, (як потім виявилося, не дарма), то ж навіть про остаточне місце проведення акції знали лише кілька людей. uinp.gov.uа

Важливість

Під час голодування проти уряду до мітингувальників приходити чисельні гості: політики, дисиденти, співаки Едуард Драч, Марія Бурмака, народна артистка України Ніла Крюкова, поетеса Ліна Костенко, а також письменник Олесь Гончар, який демонстративно вийшов з партії, коли комуністи у Верховній раді відмовились підтримати студентів.

Ще одна спроба такого протесту відбулася з 6 по 23 жовтня 1992 року – на Майдані студенти знову розбили наметове містечко й оголосили голодування, вимагаючи реформ і відставки уряду. Ця акція теж закінчилася частковою перемогою, зокрема відставкою тодішнього прем’єра Вітольда Фокіна й обіцянками кардинальних змін від Леоніда Кучми, який обійняв його посаду.

"Революція на граніті". Хроніка студентського протесту на Майдані
Саме “Революція на граніті” й подальші події стали поштовхом до перейменування Площі Жовтневої революції на Майдан Незалежності.

Чого вдалось досягти “Майдану на граніті”

17 жовтня Верховна рада 314 голосами “за” (“проти” виступили 38 депутатів) прийняла рішення частково задовольнити вимоги студентів. Зокрема:

  1. Голову Ради Міністрів УРСР Віталія Масола відправили у відставку;
  2. Був прийнятий Закон про проходження строкової військової служби українцями тільки на території республіки;
  3. Ще одна вимога студентів — непідписання союзного договору — також була виконана.

На жаль, розпуск Верховної ради так і не вдалося втілити в життя – інші вимоги пообіцяли виконати по змозі. Але головним стало те, що люди зрозуміли: за краще майбутнє потрібно боротися не лише словами, але й ділом. Остаточний відрив від СРСР відбувся через рік (Акт проголошення незалежності України від 24 серпня 1991-го та референдум від 1 грудня 1991-го).

Попри обіцянку не привертати до кримінальної відповідальності учасників протестів, було порушено кримінальні справи. Зокрема Олеся Донія кинули в Лук'янівське СІЗО, однак згодом звільнили під тиском громадськості.

Чимало учасників Революції на граніті продовжили громадянську активність у різних галузях життя України й в подальші роки.

Читайте також

Як приймали Конституцію України. Тисячолітня хроніка подій

"Це були незабутні часи. Ми думали, що можемо щось змінити". Спогади учасників Революції на граніті

На початок