FT: ЄС знайшов, як обійти вето Угорщини щодо фінансування України

FT: ЄС знайшов, як обійти вето Угорщини щодо фінансування України

ЗМІ
Віктор Орбан
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибуває на зустріч за круглим столом на саміті ЄС у Брюсселі, 14 грудня 2023 року. Фото: AP /Omar Havana

Європейський Союз готує запасний план на суму до 20 млрд євро для України, щоб обійти заперечення угорського прем'єр-міністра Віктора Орбана щодо фінансової підтримки Києва.

Про це пише Financial Times.

Після того, як лідери ЄС не змогли домовитися про запланований чотирирічний пакет допомоги Україні на суму 50 млрд євро на початку грудня, чиновники шукають альтернативи, щоб врятувати Київ від бюджетної кризи.

Чиновники, які беруть участь у переговорах, заявили, що одна з моделей, яка фінансується за рахунок боргу, набула популярності як найбільш практичний спосіб надання підтримки, якщо Орбан відмовиться зняти своє вето на запланованому саміті 1 лютого.

Ця схема передбачає, що країни-учасниці нададуть гарантії бюджету ЄС. Це дозволить Європейській комісії запозичити до 20 млрд євро на ринках капіталу для Києва у 2024 році. Точні умови ще обговорюють, а остаточна сума буде встановлена відповідно до потреб України.

Важливо, що цей варіант не вимагатиме гарантій від усіх 27 країн-членів ЄС, оскільки основними учасниками будуть країни з найвищими кредитними рейтингами. Це дозволить ЄС обійти вето Угорщини.

Угорщина заблокувала 50 мільярдів євро Україні: що відомо

Угорський прем'єр наклав вето на рішення щодо довгострокової програми бюджетної допомоги Україні обсягом 50 мільярдів євро від ЄС.

Раніше джерела Суспільного поінформували, що лідери 26 держав-членів Європейського союзу дійшли політичної згоди стосовно надання Україні допомоги у розмірі 50 мільярдів євро на 4 роки.

Саміт Євросоюзу, на якому мають розглянути нову чотирирічну програму на 50 мільярдів євро для України, відбудеться 1 лютого.

Що відомо про 50 мільярдів євро від ЄС для України

Єврокомісія запропонувала збільшити спільний бюджет ЄС на 66 мільярдів євро для покриття витрат на наступні 4 роки, частина з яких піде на фінансову підтримку України у 50 мільярдів євро.

3 жовтня Європарламент підтримав ініціативу, яка передбачає створення Українського фонду — нового фінансового інструменту для України обсягом до 50 млрд євро на період від 2024 по 2027 рік.

30 листопада європейський комісар з питань бюджету Йоганнес Ган розповів, що ЄС узгодив пакет фіндопомоги для України на 50 мільярдів євро.

На початок