Reuters: РФ у січні планує скоротити морський експорт нафти

Reuters: РФ у січні планує скоротити морський експорт нафти

ЗМІ
"Транснефть"
Російська нафтова компанія "Транснефть". Ілюстративне фото: Associated Press

Росія планує скоротити експорт нафти зі своїх морських портів у січні на 100-200 тисяч барелів на день порівняно з грудневим рівнем на тлі збільшення пропускної спроможності на її нафтопереробних заводах.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на власні джерела.

"Графік експорту на перший квартал 2024 року нижчий, ніж на жовтень-грудень", — розповіло одне із джерел.

Квартальний графік експорту — це тримісячний план експорту для російських нафтових компаній, що дозволяє їм планувати поставки через систему трубопровідної монополії "Транснефть".

"Ми оцінюємо середній російський експорт морської нафти в 3,5 млн барелів на добу в грудні, в січні ми очікуємо його зниження через збільшення переробки", — сказав старший аналітик нафтового ринку Kpler consulting Віктор Катона.

Потужність первинної переробки нафти в РФ в автономному режимі у грудні зросла майже, а середня пропускна здатність на нафтопереробних заводах в жовтні становила 5,5 млн барелів на добу, а минулого тижня зросла до 5,7 млн ​​барелів на добу, додав Катона.

Джерела видання прогнозують, що завантаження нафти скоротяться в основному в західних портах Росії-Приморську, Усть-Лузі та Новоросійську, де обмін поставками з нафти технічно простий.

За словами віце-прем'єра РФ Олександра Новака, Росія вже почала скорочувати поставки в грудні.

Що відомо про нафтові санкції

5 грудня 2022 року набули чинності обмеження цін країн Європейського Союзу на російську нафту морського походження. 3 грудня Рада ЄС ухвалила рішення про встановлення граничної ціни на нафту, що експортується Росією, на рівні 60 доларів США за барель.

На початку травня Єврокомісія представила країнам-членам ЄС проєкт нового пакету санкцій проти Росії, в якому, серед іншого, передбачено нафтове ембарго для РФ. На тлі цього повідомлення на світових ринках зросли ціни на нафту.

На початку липня країни "Групи семи" домовилися обвалити ціни на російську нафту. Створивши таким чином спеціальний механізм, завдяки якому російську нафту не купуватимуть за вищою ціною, ніж це буде прописано в спільному договорі. Механізм має запрацювати 5 грудня 2022 року.

6 жовтня ЄС затвердив 8-й пакет антиросійських санкцій, який зокрема закладає основу для необхідної законодавчої бази для впровадження обмеження цін на нафту, передбаченого G7. Обмеження мали набути чинності після 5 грудня 2022 року для сирої нафти та 5 лютого 2023 року для продуктів перероблення нафти.

Однак 25 листопада стало відомо, що ЄС призупинив переговори про обмеження цін на російську нафту, оскільки Польща та країни Балтії вважали попередню пропозицію щодо ціни на рівні $65 за барель "занадто щедрою" для Росії.

2 грудня після тривалих переговорів країни ЄС домовилися встановити граничну ціну на російську нафту морського походження на рівні 60 доларів за барель.

Слідом за ЄС країни G7 та Австралія запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Росії, на рівні 60 доларів за барель.

На початок