Швед Дуплантіс абсолютний світовий рекордсмен. Він перевершив останній рекорд Бубки

Швед Дуплантіс абсолютний світовий рекордсмен. Він перевершив останній рекорд Бубки

Швед Дуплантіс абсолютний світовий рекордсмен. Він перевершив останній рекорд Бубки AP

Шведові лише 20 років.

Необов’язково мати найвищий результат в історії, щоб залишатися світовим рекордсменом. Це одна з головних особливостей та один з ключових парадоксів стрибків із жердиною.

Формально, 20-річний швед Арман Дуплантіс ще взимку 2020 року вписав своє ім’я в історію, двічі за тиждень оновивши світовий рекорд. Спершу він взяв висоту 6.17 метрів, за тиждень - 6.18 метрів. Так високо не стрибала жодна інша людина в історії.

Стрибок Дуплантіса на 6.18 м у приміщенні

Утім, основний світовий рекорд у стрибках із жердиною все одно належав українцеві Сергієві Бубці. Його результат 6.14 метрів на відкритому повітрі залишався недосяжним ось уже 26 років. Тож навіть попри те, що Дуплантіс у кар’єрі стрибав вище за Бубку, рекорд українського стрибуна продовжував бути головним.

Усе змінилося ввечері 17 вересня 2020 року в Римі. Швед Арман Дуплантіс зміг підкорити планку на висоті 6.15 метрів — він побив останній (і найважливіший) світовий рекорд Сергія Бубки та закріпився у статусі найвеличнішого стрибуна з жердиною.

Читайте також: Швед Дуплантіс побив світовий рекорд Сергія Бубки, який тримався 26 років

"У мене вже був світовий рекорд, але я хотів переписати усі рекорди та бути найкращим стрибуном на відкритому повітрі. Я прагнув бути на вершині списку [найвищих стрибків у історії]. Висота 6.15 метрів була вкрай важливою для мене, тож я радий, що зміг її підкорити", — заявив Арман після свого виступу.

Швед Дуплантіс позує біля світового рекордуАР

Швед Дуплантіс позує біля світового рекорду

Чому рекорд 6.15 метрів вважається таким важливим

Будь-який стрибок на відкритому повітрі на висоту 6 метрів та вище — унікальне досягнення. Усього 79 разів у історії спортсменам вдавалося закінчити змагання з результатом 6+ метрів. А висоту 6.01 метрів підкорили лише 44 рази. Коли мова йде про стрибки на 6 метрів та вище, кожен сантиметр відіграє колосальне значення.

Сергій Бубка востаннє стрибнув (на відкритому повітрі) на 6.05 метрів у 1997 році. За наступний 21 рік (до 2018 року) було виконано всього 14 стрибків на висоту 6.01 метрів та вище. А найвище досягення за цей період - 6.05 метрів.

За останні три сезони ситуація різко змінилася. Поворотний момент — чемпіонат Європи-2018 у Берліні, де 18-річний швед Мондо Дуплантіс взяв "золото" з результатом 6.05 метрів.

Стрибок Мондо на 6.05 м в Берліні

У 2019 році уперше з часів Бубки стрибунам вдалося підкорити висоту 6.06 метрів (американець Сем Кендрікс), а в 2020 - Дуплантіс пішов в атаку на світовий рекорд. На змаганнях у швейцарській Лозанні (2 вересня) Мондо став третьою людиною в історії, яка стрибнула вище 6.05 метрів - він взяв планку на висоті 6.07 метрів.

Стрибок Дуплантіса на 6.07 в Лозанні

Усього в історії на відкритому повітрі виконано 11 стрибків на 6.06 метрів та вище — вісім з них в активі Сергія Бубки. До 2019 року Бубка був єдиним, хто стрибав так високо. Тепер два стрибки є в активі Дуплантіса (світовий рекорд теж), ще один — у Кендрікса.

Читайте також: Другий в історії. Німецький метальник списа ледь не оновив "вічний" світовий рекорд

Мондо Дуплантіс: шлях до світового рекорду 6.15 метрів

Літній сезон 2020 року не можна назвати повноцінним через карантинну паузу та скорочений календар змагань. Утім, навіть в таких умовах 20-річний Дуплантіс раз за разом встановлював рекорди змагань та йшов за рекордом Бубки.

Мондо ДуплантісАР

Мондо Дуплантіс

Загалом його перший стрибок на 6 метрів та вище — чемпіонат Європи-2018. У 2019 році двічі закінчував змагання з результатом 6 метрів, а в 2020 — таких стартів п’ять. Загалом він виступав на шести міжнародних турнірах.

Як можна здогадатися, Дуплантіс виграв усі свої змагання у 2020 році. Фактично усюди для золота йому вистачало результату 5.85 чи 5.90 метрів - далі він замовляв планку на висоті 6 метрів, перевіряв себе, після чого одразу йшов на світовий рекорд.

Світовий рекорд Дуплантіса на 6.15 м в Римі

Підкорити висоту 6.15 метрів Мондо вдалося з 15-ї спроби. Чотирнадцять стрибків упродовж останнього місяця були неуспішними: кожного разу він атакував світовий рекорд, але не брав його. І з п’ятнадцятої спроби швед взяв планку.

"Я приземлився на мати, але досі не впав назад на землю, — ділиться Дуплантіс після стрибка на 6.15 метрів. — Думаю, я й досі літаю у хмарах. Усе дуже сюреалістично, сюреалістично".

Найвищі стрибки з жердиною в історії: список

  1. Арман Дуплантіс (Швеція) - 6.18 м, закрите приміщення (2020)
  2. Арман Дуплантіс (Швеція) - 6.17 м, закрите приміщення (2020)
  3. Рено Лавіллені (Франція) - 6.16 м, закрите приміщення (2014)
  4. Арман Дуплантіс (Швеція) - 6.15 м, відкрите повітря (2020)
  5. Сергій Бубка (Україна) - 6.15 м, закрите приміщення (1993)
  6. Сергій Бубка (Україна) - 6.14 м, відкрите повітря (1994)
  7. Сергій Бубка (Україна) - 6.14, закрите приміщення (1993)

Усі світові рекорди Сергія Бубки перевершені. Арман Дуплантіс — світовий рекордсмен як загалом, так і на відкритому повітрі.

Та все-таки Мондо Дуплантісу ще є до чого прагнути. Планку на висоті 6.10 метрів та вище (як на відкритому повітрі, так і в приміщенні) атлети підкорювали всього 15 разів в історії: 11 таких стрибків у активі Сергія Бубки, 3 - Армана Дуплантіса, 1 - Рено Лавіллені.

А загалом висоту 6 метрів та вище на відкритому повітрі Сергій Бубка підкорював 28 разів — цей рекорд і досі здається вічним. У Дуплантіса (найближчий переслідувач уже) всього 8 подібних змагань. З іншого боку, йому все ще 20 років.

Категорії
БіатлонБоксКомандні види спортуВелоспортДзюдоВодний спортГімнастикаВелоспортФормула-1ХокейЛегка атлетикаУсик - ДжошуаЛіга чемпіонів