Найбільше потребують роботи, грошей та житла: результати опитування переселенців у Кропивницькому

Найбільше потребують роботи, грошей та житла: результати опитування переселенців у Кропивницькому

Переселенці кроп,
Переселенці отримують гуманітарну допомогу в обласній філармонії у Кропивницькому/7 листопада 2022 рік. Фото: Суспільне Кропивницький

У Кропивницькому громадська організація "Наша рада" зробила опитування серед переселенців. Організували його в рамках проєкту "Наша підтримка для ВПО", щоб дізнатись про проблеми, з якими люди стикнулись після переїзду у регіон. Згідно з дослідженнями, найбільше переселенці потребують роботи, грошей і житла.

Про це Суспільному розповіла керівниця громадської організації Євгенія Захарченко. З її слів, в опитуванні взяли участь 333 респондентів, які відповідали на 20 питань.

Згідно з результатами дослідження, з початку російського вторгнення Кропивницький прийняв майже 26 тисяч переселенців. Це 15% від загальної кількості жителів міста. Дві третини опитаних проживають в обласному центрі понад один рік. Більш ніж половина з них їхали сюди навмання, у тому числі евакуаційним потягом, чверть мають у місті рідних або друзів.

Основним джерелом отримання інформації для ВПО є соціальні мережі, вайбер і телеграм – групи (90%), інші ВПО – 47%, волонтери – 25%, місцеві (11%) та всеукраїнські (7%) ЗМІ, 3% – це органи місцевої влади.

Найболючіші питання – це житлові та фінансові: 87% опитаних орендують житло (самостійно, з родичами або з іншими переселенцями). Користуються соціальним житлом (проживають у соціальних гуртожитках) – 2% людей, ще 2% – безплатно у волонтерів.

З опитаних 94% отримують грошову допомогу від держави.

Щодо роботи: 46% з опитаних працюють, 24% – шукали роботу, але не знайшли. У коментарях деякі учасники зауважили, що роботодавці не хотіли їх працевлаштовувати через статус ВПО.

Найважливішими факторами для того, щоб залишитись проживати у Кропивницькому, опитуванні називають наявність доступного житла (62%) та роботи (53%). У перші місяці після повномасштабного вторгнення ціни на оренду в місті виросли в три і більше разів.

Кожен п’ятий вважає важливим ставлення до них місцевих жителів. При цьому 44% говорять про те, що мали з ними конфлікти або чули про це від переселенців. Найчастіше це було пов'язано з завищеними цінами на оренду житла, через звинувачення, що війна почалась через приїжджих, 1% заявив про мовний конфлікт.

Водночас опитуванні позитивно відмітили у Кропивницькому роботу громадського транспорту (34%), інфраструктуру міста (33%) та ставлення місцевих жителів (30%).

Важливими для них є потреби дітей: наявність школи/садочка для дитини (28%), гуртків (16%) та групи подовженого дня (3%), а також медичне обслуговування (15%).

Майже половина вважає ставлення місцевих жителів до переміщених осіб нейтральним, третина оцінює його, як приязне, і 3% як негативне.

На питання, чого не вистачає у Кропивницькому: 89% відповіли "доступного житла", 28% – роботи. Також, зауважили за погані дороги (5%), відсутність зон відпочинку (4%), інфраструктури для дітей (7%) та зависокі тарифи на воду та опалення (2%).

Зі слів Євгенії Захарченко, наступного тижня результати опитування направлять депутатам міської ради, головам ОВА та облради, виконувачу обов'язків міського голови Кропивницького.

“Лише 3% переселенців користуються інформацією, яку надає наша місцева влада. У соціальних гуртожитках живуть понад 300 людей, при тому, що їх переїхало більше 26 тисяч. Вони скаржаться на високі орендні ціни на житло, які ніхто не регулює, тому треба будувати для них тимчасове житло на п'ять-десять років, з можливістю викупити його по пільговій ціні. Потрібно адаптовувати цих людей до життя у Кропивницькому, ти паче вони і самі готові впливати на владу та змінювати нашу громаду”.

На початок