Перейти до основного змісту
"Сподіваюся, що постачання розпочнеться якомога швидше" — Столтенберг про літаки F-16

"Сподіваюся, що постачання розпочнеться якомога швидше" — Столтенберг про літаки F-16

Столтенберг сподівається, що постачання літаків F-16 розпочнеться якомога швидше
Глава МЗС України Дмитро Кулеба і Генсек НАТО Єнс Столтенберг на Раді Україна НАТО 29 листопада 2023 року. Фото: МЗС

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг не може назвати точну дату постачання в Україну літаків-винищувачів F-16. При цьому він сподівається, що постачання розпочнеться якомога швидше.

Про це Столтенберг сказав після Ради Україна-НАТО

“Я не можу назвати точну дату, але сподіваюся, що постачання розпочнеться якомога швидше. Літаки там (в Румунії — ред.). Але те, що потрібно зробити, це навчити пілотів, і це триває. Центр створено в Румунії, а Сполучені Штати також дали зрозуміти, що союзникам по НАТО дозволено постачати F-16 в Україну”, — сказав Столтенберг.

Він додав, що літаки F-16 посилять здатність України завдавати втрат російським окупаційним військам. F16, за його словами, також сприятиме подальшому зміцненню протиповітряної оборони України.

Водночас я вважаю, що зараз ми маємо усвідомити, що немає жодної “срібної кулі”, жодної системи, яка сама по собі кардинально змінить ситуацію на полі бою. Це питання про багато різних можливостей, які працюють разом одночасно, що відштовхне росіян назад”, — сказав Генсек НАТО.

Столтенберг також сказав, що треба бути готовими до тривалої і важкої боротьби.

“Я, звичайно, вітаю поставку сучасних бойових танків, HIMARS, крилатих ракет та передових систем протиповітряної оборони, а також поставку F-16. Але знову ж таки, немає жодної “срібної кулі”, немає єдиної системи, яка кардинально змінила б саму ситуацію”, — додав він.

Що відомо про передачу України F-16

Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте 19 травня оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по території РФ.

20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу в сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж винищувачів F-16 приватній компанії Draken International.

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.

Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.

Американський президент Джо Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати літаки для ударів по російській території.

22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.

Наступного дня генсек НАТО Єнс Столтенберг вказав, що західні союзники визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.

20 серпня прем'єрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що країна планує відправити Україні 19 літаків F-16, перші шість — ближче до Нового року.

Зеленський повідомив, що Нідерланди нададуть 42 літаки. Літаки відправлять після того, як будуть виконані умови, серед яких забезпечення необхідної інфраструктури та завершення навчання пілотів.

13 листопада у Румунії у місті Фетешть за 100 км від Бухареста на військово-повітряний базі відкрили навчальний центр пілотів F-16, де тренуватимуть українців.

Топ дня
Вибір редакції
На початок