У Румунії у понеділок, 13 листопада, у місті Фетешть за 100 км від Бухареста на військово-повітряний базі відкривають навчальний центр пілотів F-16, де тренуватимуть українців. У церемонії відкриття візьмуть участь міністр оборони Румунії Анджел Тилвар та міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен.
Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.
На базі не лише навчатимуть пілотів з нуля, а й проводитимуть курси підвищення кваліфікації, сказав у коментарі Суспільному начальник навчального центру.
"Буде 16 навчальних програм. Також це стосуватиметься України. Це перша колаборація Румунського та Нідерландського урядів. Ми всі хочемо зберегти колективну безпеку", — сказала Пані посол США в Румунії Кетлін Кавалек.
Румунські пілоти почнуть навчання 14 листопада, дату початку навчання українців — ще не анонсували.
Нідерланди нададуть від 12 до 18 винищувачів для тренувань як українських, так і румунських пілотів.
Стосовно ж передачі F-16 Україні, то тут, за словами міністерки оборони Нідерландів, потрібна певна інфраструктура та інше. Зокрема, і погодження від США, адже вони їхнього виробництва.
Раніше стало відомо, що з Нідерландів до Румунії вилетіли 5 винищувачів F-16. На них тренуватимуться українські пілоти.
Що відомо про передачу України F-16
Прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак і голова уряду Нідерландів Марк Рютте 19 травня оголосили про готовність США схвалити навчання українських пілотів на винищувачах F-16.
Радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Сполучені Штати можуть надати згоду на передачу Україні бойових літаків, зокрема F-16, за умови, що вони не застосовуватимуться для ударів по території РФ.
20 травня нідерландський онлайн-сервіс для аналізу в сфері оборони повідомив, що Нідерланди скасували угоду про продаж винищувачів F-16 приватній компанії Draken International.
Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо під час саміту G7 підтвердив, що його країна готова надати допомогу в підготовці українських військових пілотів.
Після саміту G7 стало відомо, що США розблокували навчання українських пілотів на винищувачах та постачання авіатранспорту іншими державами.
Американський президент Джо Байден підтвердив намір США навчати українських пілотів на F-16, проте зауважив, що Київ пообіцяв не застосовувати літаки для ударів по російській території.
22 травня речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що постачання Україні винищувачів F-16 є пріоритетом. Реалізовувати відповідний план партнери України розпочнуть у найближчі місяці.
Наступного дня генсек НАТО Єнс Столтенберг вказав, що західні союзники визначатимуть індивідуально, коли починати навчання українських пілотів на винищувачах F-16.
20 серпня прем'єрка Данії Метте Фредеріксен заявила, що країна планує відправити Україні 19 літаків F-16, перші шість — ближче до Нового року.
Зеленський повідомив, що Нідерланди нададуть 42 літаки. Літаки відправлять після того, як будуть виконані умови, серед яких забезпечення необхідної інфраструктури та завершення навчання пілотів.
Міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен заявила, що Україна може отримати перші винищувачі F-16 через 6-8 місяців, навесні 2024 року. Це залежить від термінів підготовки українських пілотів.
25 жовтня ВПС США повідомили, що українські пілоти почали тренуватися на багатоцільових винищувачах F-16 в американському штаті Аризона.