Будинок з музикою: що береже історія особняка Лисака-Гаркавенка у Черкасах

Будинок з музикою: що береже історія особняка Лисака-Гаркавенка у Черкасах

Будинок з музикою: що береже історія особняка Лисака-Гаркавенка у Черкасах
Суспільне Черкаси / Анна Іщенко

Вгору по вулиці Байди Вишневецького, яка колись мала назву Суворівська, не доходячи до Черкаської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Тараса Шевченка, розташовані три будівлі. Їх збудували наприкінці 19 століття для черкаських підприємців Федора Лисака і Михайла Гаркавенка.

Там був і прибутковий будинок, і військовий шпиталь, і готель зі стоянкою для гужового транспорту, і навіть, музей, розповів краєзнавець Сергій Ганницький.

Будинок під номером 33 був збудований у 70-их роках 19 століття в стилі пізнього модерну.

Особняк Лисака-Гаркавенка у Черкасах, 25.11.2023
Вази на даху особняка Лисака-Гаркавенка. Суспільне Черкаси / Анна Іщенко

"На верхній частині фасаду будинок обрамлений кількома декоративними вазами. Архітектор будинку невідомий. Та і початкове планування приміщення, на жаль, не збереглося. В інтер’єрі залишились чавунні сходи в стилі модерн із наскрізним орнаментом, виготовлені на місцевому чавуноливарному заводі спадкоємців Каурова. У кімнатах стоять кахляні печі".

Його побудували завдяки грабарю Федору Лисаку, до речі, особняк навпроти, більш відомий, як планетарій — теж його, та гласному міської думи Михайлові Гаркавенку. Гаркавенко був підприємцем, міським головою Черкас і навіть членом третьої Державної думи. Був одруженим. Утім доля його та родини не відома після жовтневого перевороту.

Особняк Лисака-Гаркавенка у Черкасах, 25.11.2023
Балкон 2 поверху особняка Лисака-Гаркавенка. Суспільне Черкаси / Анна Іщенко

Особняк Лисака-Гаркавенка слугував прибутковим будинком до 1917 року. За однією із версій тут було казино.

"У 1920 — 1930-их роках у будинку розміщувались навчальні кімнати піхотної школи. Тоді ж до будівлі добудували корпус, що простягся в бік Дніпра. Пізніше в цьому приміщенні перебувало Черкаське піхотне училище. Під час Другої світової війни тут розташовувався спочатку німецький, а після війни — радянський військовий шпиталь. З 1960-х років у будинку деякий час перебувало новостворене музичне училище імені Гулака-Артемовського, а з 1964 року — Черкаська музична школа №1 імені Миколи Лисенка", — розповів Сергій Ганницький.

Будинок з музикою: що береже історія особняка Лисака-Гаркавенка у Черкасах
Сліди від обстрілів на фасаді особняка Лисака-Гаркавенка. Суспільне Черкаси / Анна Іщенко

Ще досі на бічній стіні будинку збереглись сліди від снарядів часів Другої світової. Вони зʼявилися під час визволення Черкас 1943 року. Згодом там встановили пам'ятну дошку.

"Ошатний особняк поруч, сполучений цегляним переходом (до реконструкції дерев'яний) на рівні другого поверху, теж належав обом підприємцям. Споруджений у 1890-х роках. місцевими майстрами у стилі пізнього модерну з місцевої цегли з двома ґанками, один з який нині втрачено. Там збереглося первісне планування приміщення та кахельні печі для обігріву", — додав краєзнавець.

Особняк Лисака-Гаркавенка у Черкасах, 25.11.2023
Вхід до музичної школи у колишньому особняку Лисака-Гаркавенка. Суспільне Черкаси / Анна Іщенко

У 1910-х роках підприємці відкрили у ньому готель під гучною назвою “Петроградские номера”. Готель мав попит у гостей міста, бо в його дворі можна було розмістити гужовий транспорт.

"Також тут розміщувалась фінустанова. Зокрема, на одній старій листівці, зробленій на початку 20 століття у черкаському фотоательє Міхала Лейбовича Томпакова, можна побачити цей ошатний особняк, а у правому верхньому куті напис: "Уездное казначейство". У книжці з написом "Справочная книга Адрес-Календарь гор. Черкасс на 1913 год." знаходимо перелік службовців цієї фінустанови", — додав Сергій Ганницький.

1918 року тут розташувався Науковий історико-педагогічний музей імені Тараса Шевченка:

"Організатором став прихильник цієї справи, археолог, краєзнавець і дослідник Дмитро Бочков. Але незабаром музей перевели до іншого приміщення. А особняк знову обладнали під готель, де зупинялися селяни, які приїздили на черкаські базари. У роки війни тут теж був готель. Після звільнення міста від німців тут розмістили військовий шпиталь".

З утворенням Черкаської області в 1954 році на першому поверсі розташовувалось обласне фінансове управління, на другому — обласний радіокомітет, а згодом — редакція черкаської районної газети “Серп і молот” та інші установи. Нині це другий корпус Черкаської музичної школи №1 імені Миколи Лисенка.

Будинок з музикою: що береже історія особняка Лисака-Гаркавенка у Черкасах
Суспільне Черкаси

Як розповіла Суспільному директорка музичної школи Юлія Темченко, у планах в майбутньому — відновити грецькі каріатиди на фасаді та провести його реставрацію.

А поки радіють, що усі три корпуси музичної школи внесли до Держреєстру нерухомих памʼяток України.

"Наказом № 472 від 04.09.2023 року  МІКП України будівлі школи  занесено до Державного Реєстру нерухомих пам'яток України, як пам'ятки архітектури місцевого значення за номерами: вул. Б. Вишневецького, 31- № 4607-Чк, вул. Б.Вишневецького, 33- № 4608-Чк, вул. Б. Вишневецького, 35- № 4609-Чк. В післявоєнний час буде продовжена робота  з відновлення та реставрації  цих  красивих будівель, які ще довго зможуть слугувати нашим діткам, та радувати красою наше рідне місто",   – зазначила Юлія Темченко.

У 2023-2024 навчальному році музична школа імені Миколи Лисенка налічує 660 учнів, 100 людей штату та 26 музичних напрямків.

На початок