“Міська рада без знакових рішень”: як чернівецькі депутати та мер виконували обіцянки

“Міська рада без знакових рішень”: як чернівецькі депутати та мер виконували обіцянки

“Міська рада без знакових рішень”: як чернівецькі депутати та мер виконували обіцянки

Знижки в аптеках, прозорий розподіл бюджету та оновлення транспортної інфраструктури. Це у Чернівцях обіцяли реалізувати представники партій напередодні виборів до міської ради. Їхні передвиборчі програми не збереглись у архіві, водночас представники політсил давали обіцянки під час теледебатів. Розповідаємо, як їх дотримувались та виконували, а також чи реалізував свою програму нині відсторонений міський голова.

На місцевих виборах у 2015 році до Чернівецької міської ради обрали 42 депутатів. Міським головою тоді став самовисуванець Олексій Каспрук. Більшість у раді отримала фракція “Рідне місто”, яка була в опозиції до мера.

Як депутати виконували обіцянки

Перед виборами фракція “Рідне місто” обіцяла реалізувати сім соціальних ініціатив. Зокрема, хотіли запровадити безкоштовний проїзд у громадському транспорті для пенсіонерів, знижки у комунальних аптеках та оформлення субсидії за 20 хвилин.

У коментарі Суспільному голова фракції Віталій Михайлішин сказав, що їм вдалось реалізувати тільки одну ініціативу — закріпити за кожним депутатом “Рідного міста” малозабезпечені сім'ї, які живуть на його окрузі. “Щодо решти ініціатив нам постійно казали, що це зробити неможливо”, — додає Михайлішин.

Дев’ять депутатів пройшли до ради від партії “БПП Солідарність”. Напередодні виборів нинішній голова фракції Василь Максимюк в теледебатах обіцяв “покращити рівень життя чернівчан” та забезпечити відкритий розподіл бюджету. За словами Максимюка, інформацію про розподіл бюджету та проєкти рішення щодо внесення змін до нього можна знайти на сайті міськради. Водночас каже, запровадити прозорий механізм розподілу грошей, наприклад, за програмою “Комфортне місто” Програма, за якою у місті капітально ремонтують та будують об'єкти. Їх у програму можуть вносити депутати та департамент житлово-комунального господарства.— не вдалось.

На вибори БПП йшов з обіцянкою допомагати експрезиденту Петру Порошенку підтримувати мир в Україні. Протягом каденції депутати ініціювали звернення до парламенту, які відповідали ініціативам Порошенка. Наприклад, щодо “плану Штайнмаєра”. Політолог Ігор Бабюк каже, що “захист миру” не входить до повноважень міської ради.

Партія “Батьківщина” завела в раду сімох депутатів. Напередодні виборів вони обіцяли переглянути тарифи на тепло. Зараз депутат від фракції Юрій Бурега каже, що це не входить до повноважень міської ради. Також “Батьківщина” пропонувала за гроші з міського бюджету фінансувати екстрену медичну допомогу. За словами керівниці фінансового управління Лівії Бамбуляк, місто не може фінансувати центр надання екстреної медичної допомоги, який обслуговує область.

“Міська рада без знакових рішень”: як чернівецькі депутати виконували обіцянкиСуспільне Буковина

Місцева “Самопоміч” обіцяла збільшити кількість підприємців. До ради від партії пройшли шість депутатів. Вони систематично голосували за підтримку програми розвитку підприємництва у місті. Водночас кандидати від партії обіцяли модернізувати транспортну розв’язку. У 2017 році тодішні депутати фракції Богдан Ковалюк та Віталій Гавриш пропонували побудувати в місті підземний тунель. Розробка проєкту вартувала місту один мільйон гривень, втім депутати за нього не голосували.

По п’ять депутатів до ради завели “Свобода” та “Народний контроль”.

Кандидат від “Свободи” Микола Собко в теледебатах обіцяв зробити прозорою роботу депутатів міської ради та комунальних підприємств, залучати інвестиції та “працювати для громади”. Суспільне хотіло запитати у голови фракції Андрія Ілюка, які обіцянки вважає виконаними, однак він на дзвінки не відповів.

“Народний контроль” обіцяв відстежувати те, як у місті видають дозволи на забудову, аби приватні інтереси не переважали інтереси громади. Вони підтримали проєкт рішення, який встановлював обмеження на забудову в центрі міста. Втім, за словами голови фракції Михайла Яринича, у місті досі немає прозорого механізму виділення землі та видачі дозвільних документів.

Також у “Народному контролі” обіцяли оновити транспортну інфраструктуру. Водночас депутати фракції не голосували за закупівлю нових тролейбусів у лізинг. У коментарі Суспільному Яринич сказав, що кредит не підтримали, бо він був у іноземній валюті, а це ризиковано для міста.

Політолог Анатолій Круглашов вважає, що нинішні депутати впродовж своєї каденції передусім лобіювали приватні інтереси, що заважало їм виконувати передвиборчі обіцянки. Ускладнювало все ще й протистояння між міським головою Олексієм Каспруком та більшістю в раді.

За словами політолога Ігора Бабюка, чинне скликання ради провело доволі багато сесій, однак це не означає, що його робота була результативною. “Важко знайти знакові рішення, оскільки це скликання хіба відоме своїми конфліктами”, — каже Бабюк.

Як виконував обіцянки відсторонений мер

У міській раді Олексій Каспрук не мав власної фракції. Депутати не проголосували за кандидатуру секретаря ради, яку він пропонував. Згодом не підтримали його пропозицію взяти кредит Європейського банку реконструкції та розвитку в 8 мільйонів євро на закупівлю тролейбусів. Залучити інвестиції європейських банків та оновити тролейбусний парк Каспрук обіцяв у передвиборчий програмі. Не вдалось повністю реалізувати й інші її пункти. Наприклад, виділити земельну ділянку кожному учаснику АТО та облаштувати інфраструктуру для маломобільних людей.

“Міська рада без знакових рішень”: як чернівецькі депутати виконували обіцянки

Водночас частину передвиборчих обіцянок виконати вдалось — запрацювала “Картка чернівчанина” та “Бюджет ініціатив”. За мерства Каспрука місто отримало кредити від європейських банків на модернізацію мереж Чернівціводоканалу та Теплокомуненерго.

У коментарі Суспільному він сказав, що протягом каденції міг розраховувати на підтримку приблизно третини депутатів, а без підтримки не міг реалізувати всю програму.

За словами секретаря міської ради Василя Продана, Каспрук сам посилив конфронтацію з депутатським корпусом. “Можливо, йому здавалось, що це гарна позиція — в усьому звинувачувати депутатів. Він розказував це роками, тепер чернівчани бачать, до чого це призвело”, — каже Продан.

Відсторонення міського голови

Вперше проєкт рішення про відсторонення Каспрука вносять у кінці травня 2018 року. Автором був секретар міської ради Василь Продан. Депутати його не розглянули. Через два місяці Продан вносить проєкт рішення повторно. До нього додає обгрунтування — мер не сформував належним чином виконком, не проводить конкурси на посади керівників управлінь, а за його керівництва не виконують рішення депутатів. Оголошують таємне голосування — 29 депутатів відправляють Каспрука у відставку.

Фракція “Солідарність” не взяла бюлетені для голосування. Депутатка Юлія Сафтенко публічно заявила, що не підтримуватиме проєкт рішення.

“Вся фракція прийняла рішення голосувати за відсторонення, відповідно й я так проголосував”, — каже депутат від фракції “Батьківщина” Юрій Бурега.

У 2019 році Каспрук поновився на посаді. Але через рік Верховний Суд скасував рішення про поновлення — справу повернули на повторний розгляд у суд першої інстанції.

Виходи з фракцій

У 2016 році керівник парламентської фракції “Самопоміч” Олег Березюк заявив, що в партії розпочали внутрішнє розслідування щодо діяльності чернівецьких депутатів, чиї рішення ймовірно відстоюють “інтереси окремих олігархічних груп”. Згодом “Самопоміч” рекомендувала шістьом депутатам міської ради скласти повноваження. Четверо таки написали заяви, щоб скласти депутатські повноваження, однак їх не задовольнив депутатський корпус. Пізніше провалилась спроба їхнього відкликання — керівник місцевого осередку стверджував, що з його автомобіля вкрали листи з підписами за це. Зрештою депутати за власним бажанням вийшли з фракції.

У 2017 році з фракції “Свобода” виключили депутатів Андрія Кандибу та Назара Мокловича, вони написали заяви про складання депутатських мандатів. Згодом мандат склав Микола Собко, який очолив міський департамент містобудівного комплексу. У 2019 фракція “Свобода” саморозпустилась через недостатню кількість депутатів.

“Міська рада без знакових рішень”: як чернівецькі депутати виконували обіцянкифото: Суспільне Буковина

У березні 2018 року з фракції “Народний контроль” вийшла депутатка Юлія Сафтенко. Голова фракції Михайло Яринич заявив, що її виключили, бо не проголосувала за звернення із засудженням штурму наметового містечка під Верховною Радою. Сама ж Сафтенко пізніше на брифінгу сказала, що написала заяву про вихід з фракції через те, що її колеги голосують “в унісон” з фракцією “Рідне місто”. У серпні 2020 року з “Європейської солідарності” вийшов депутат Андрій Романчишин. На сесії він сказав, що не може працювати під керівництвом голови фракції Василя Максимюка, з яким “розходиться в поглядах”. Про що саме йдеться — коментувати журналістам Суспільного відмовився.

Що відомо

  • Центральна виборча комісія оголосила з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня.
  • 15 липня Верховна рада ухвалила проєкт постанови про призначення на 25 жовтня чергових місцевих виборів депутатів обласних, Київської міської, районних у містах рад та мера Києва.
  • У Чернівецькій області затвердили вісім округів для виборів до обласної ради. На округах голосуватимуть від 70 до майже 100 тисяч виборців.
  • У мери Чернівців партія "Слуга народу" висуває Віталія Другановського, від "Єдиної Альтернативи" балотуватиметься Роман Клічук, а від "Пропозиції" Олексій Каспрук.
  • У Чернівцях "ЄС" та "Демсокира" йдуть на вибори разом.
Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди