За екологію та проти зростання ДТП. Як у різних країнах регулюють електросамокати

За екологію та проти зростання ДТП. Як у різних країнах регулюють електросамокати

За екологію та проти зростання ДТП. Як у різних країнах регулюють електросамокати Суспільне

Електросамокати, гіроскутери, моноколеса – транспорт, яким навряд чи здивуєш українців, проте він досі не фігурує в українському законодавстві. Гостро це питання постало нещодавно, коли компанія Bolt влаштувала в Києві прокат електротранспорту. На заяву мера Кличка про необхідність "прибрати несанкціоновано встановлені пункти прокату і дотримуватися чинного законодавства" в компанії відповіли: "Усе, що прямо не заборонено законодавством, дозволено".

Після відповіді Bolt КМДА взялася розробляти правила дорожнього руху для електросамокатів. У свою чергу, Рада 4 вересня підтримала в першому читанні законопроєкт, який вводить нову категорію учасників дорожнього руху — користувачів персонального електротранспорту. Суспільне розбиралося в перспективах електротранспорту в світі, перевагах та недоліках електросамокатів і тому, як їх використання регулюють у різних країнах.

Статистика по використанню і продажу 

Компанія Grand View ResearchІндійська та американська консалтингова компанія, що базується у штаті Каліфорнія та має штаб-квартиру в Сан-Франциско. Надає збірні звіти про дослідження та консультаційні послуги. Її база даних використовується світовими науковими установами та компаніями Fortune 500 для розуміння глобального та регіонального ділового середовища. представила свій звіт щодо ринку електросамокатів у світі. Згідно з ним, у 2019 році обсяг світового ринку електросамокатів оцінювався у 18,6 млрд.

Лідером став Азійсько-Тихоокеанський регіонПолітичний та економічний термін, що позначає країни, розташовані по периметру Тихого океану й численні острівні держави в самому океані. Найбільшими містами регіону є Шанхай, Гонконг, Сінгапур, Токіо, Лос-Анджелес, Сідней, Мельбурн, Сан-Франциско, Сієтл і Ванкувер., який у 2019 році оцінювався в 13,9 млрд доларів. Більшість виробників електросамокатів вийшли з Китаю, Тайваню та Японії. Китай же став не лише провідним споживачем електросамокатів, а й провідним виробником та експортером.

Стрімке зростання популярності цього виду транспорту пов'язують, зокрема, з можливістю швидко пересуватися на короткі дистанції (наприклад, на роботу), відносно невеликі витрати на ремонт, низький рівень шуму, а також зменшення викидів парникових газів, що відповідає загальній тенденції до турботи про природу.

Автори дослідження вважають, що популярність електросамокатів з часом тільки зростатиме. Про це свідчить збільшення інвестицій в інфраструктуру зарядних станцій для електричного транспорту в тих регіонах, де він вже популярний, а також той факт, що світові автомобільні бренди потроху виходять на цей ринок. Наприклад, японські компанії Honda, Yamaha, Suzuki та Kawasaki представили свої концепти електросамокатів.

А Hyundai та BMW пішли далі та взагалі планують комплектувати електросамокатами деякі свої авто, щоб водій міг дістатися кінцевої точки, навіть якщо автомобілем туди заїхати неможливо.

Крім того, електротранспорт у цьому випадку не обмежується тільки самокатами. У перспективі він зможе стати частиною екосистеми інтернету речейСистема, що об’єднує реальні речі у віртуальну мережу. Завдяки цьому ефективність їхньої роботи підвищується, а втручання людини майже не потрібне (наприклад, кондиціонер чи світло в будинку вмикається тільки тоді, коли там присутня людина). (IoT).

Регулювання у світі

Ставлення різних урядів до електросамокатів доволі різне. Ті, хто підтримує розвиток їх ринку, зазвичай акцентують увагу на екологічності цього виду транспорту та зменшенні проблем заторів. Деякі уряди пропонують різні вигоди у вигляді субсидій як споживачам, так і виробникам.

Наприклад, у США стандарти корпоративної середньої економії палива (CAFÉCтандарти правил в США, мета яких – поліпшити середню економію палива в легкових і легких вантажних автомобілів, вироблених для продажу в США.) працюють над популяризацією зокрема й електротранспорту, формуючи нормативні акти, які сприяють підвищенню ефективності використання транспортних засобів на альтернативному паливі та зменшенню споживанню викопного палива.

Аналогічним чином уряд Канади розробляє стратегію зменшення викидів парникових газів у країні та збільшення кількості автомобілів з нульовими викидами.

Водночас багато країн доволі сильно регулюють особистий електротранспорт, зокрема й електросамокати. Перш за все, це пов'язано з високої кількістю аварій та нерозумінням, хто має нести відповідальність у ДТП за участю водія електросамокату.

У Швеції після того, як 27-річний чоловік загинув в аварії під час їзди на електросамокаті у травні 2019 року, заборонили використовувати на дорогах загального користування будь-які електросамокати, що здатні розвивати швидкість понад 20 км/год та мають максимальну потужність двигуна 250 Вт. Однак, якщо електричний скутер має вищу потужність двигуна 250 Вт, то на ньому можна пересуватися в межах огородженої території.

Разом з тим електросамокат повинен мати гальма та дзвін, має бути оснащений передніми й задніми ліхтарями та відбивачами (для їзди в темноті), а якщо водій молодше 15 років, то він зобов'язаний носити шолом.

Чоловік їде на електросамокатіAP

Чоловік їде на електросамокаті

В Іспанії про необхідність регулювання теж заговорили після ДТП. У Барселоні в серпні 2018 року 92-річна жінка померла після того, як на неї наїхав електросамокат. Наступного року в Іспанії визначили правила користування таким видом транспорту: максимальна швидкість 25 км/год, заборона їздити тротуарами та пішохідними зонами (за порушення – штраф 200 євро), заборона використання мобільних телефонів та берушів під час керування (штраф також 200 євро). Крім того, передбачені штрафи від 500 до 1000 євро за керування електросамокатами у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння.

Обмеження швидкості для транспортних засобів було впроваджено й у Бельгії, де ними може їздити людина старше 18 років за тими ж законами, що й велосипедисти, хоча згодом країна підвищила обмеження швидкості з 18 км/год до 25 км/год.

У Франції водій електросамокатів має бути старшим за 12 років. Власникам заборонено паркуватися на тротуарах, користуватися мобільними телефонами та навушниками, максимальна швидкість – 25 км/год, за можливості треба використовувати велодоріжки, а не їхати в загальному потоці машин. Усі порушення каратимуться штрафами 135 євро, перевищення швидкості – 1500 євро.

У Німеччині електросамокатам заборонено їхати швидше ніж 20 км/год. Не можна їздити на тротуарах та на пішохідних дільницях, мінімальний вік для використання – 14 років, транспортні засоби повинні мати гальма та ліхтарі, а також страхування (була створена обов’язкова спеціальна наліпка для страхування на транспортних засобах).

Стоянка електросамокатів для орендиAP

Стоянка електросамокатів для оренди

У Британії пішли ще далі. Департамент транспорту заявив, що електроскутери заборонені на дорозі та на тротуарі. Єдине місце, де можна легально їздити на електроскутерах, – на приватній землі з дозволу власника.

Проте в липні цього року Велика Британія все ж вирішила переглянути правила. Впродовж 12 місяців тестуватиметься варіант включення електроскутерів до загальної інфраструктури міста – як транспорт, який можна використовувати в поєднанні з громадським транспортом. Як наслідок, буде дозволено використання лише комунальних електроскутерів, але не приватних.

Уже зараз відомі загальні правила на тестовий період: максимальна швидкість 15,5 км/год, мінімальний вік водія 16 років, заборона їздити тротуарами. Крім того, для пересування цим видом транспорту необхідно буде мати повне або тимчасове посвідчення водія.

Навіть у Сполучених Штатах, які загалом підтримують такі види транспорту, фіксують збільшення кількості випадків на дорогах.

Дослідники з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско проаналізували дані правління США про несмертельні травми внаслідок використання електричного скутера. Згідно з дослідженням, майже 3300 пацієнтів потрапили до лікарень США з травмами, пов'язаними з електросамокатами, між 2014 та 2018 роками. Загальний травматизм при користуванні електросамокатами за це й же період зріс на 222%. Це стало причиною для дискусії про необхідність заборонити прокат електроскутерів у деяких містах.

Що пропонують в Україні

4 вересня Верховна рада підтримала у першому читанні законопроєкт, який вводить нову категорію учасників дорожнього руху — користувачів персонального електротранспорту. Під "персональним електротранспортом" йдеться не тільки про електросамокати, а й про гіроскутери, моноколеса тощо.

Дівчина на електросамокатіAP

Дівчина на електросамокаті

Тепер права людей на самокатах планують прирівняти до велосипедистів. Згідно з законопроєктом, особи, які керують персональним легким електротранспортом, мають право їздити спеціальними велосипедними доріжками, а в разі їх відсутності — по краю проїзної частини дороги, вулиці чи по узбіччю.

При цьому вони зобов’язані:

  • керувати персональним легким електротранспортом, що обладнаний звуковим сигналом та світловідбивними елементами (якщо це передбачає конструкція);
  • під час руху в темну пору доби та в умовах недостатньої видимості незалежно від ступеня освітлення дороги мати увімкнений ліхтар (фару) та виділити себе за допомогою світловідбивних елементів, що закріплюються на зовнішньому одязі або в інший спосіб;
  • не користуватися під час руху засобами зв’язку, тримаючи їх у руці;
  • не допускати випадків керування персональним легким електротранспортом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Детальніше про законопроєкт ми писали раніше, проте варто розуміти, що до другого читання одні пункти можуть змінитися чи зникнути, а також з'явитися нові. Разом з тим і в КМДА почали працювати над розробкою правил дорожнього руху для персонального електротранспорту.

Нині Україна перебуває приблизно в однакових умовах з іншими країнами щодо регулювання особистого електротранспорту. Такий вид пересування містом має як переваги, так і недоліки, тому важливо знайти рішення і створити правила користування, які водночас працюватимуть на користь екології, мінімізують ризики ДТП та визначать чітку відповідальність, якщо вона все ж станеться.

Читайте також

Троє на велосипедах: історії тих, хто вибрав "Україну"

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди